baby2

Lokalne samorządy na różne sposoby zatroszczyły się o swoich najmłodszych mieszkańców. W przyszłym roku 30 maluchów z gminy Klucze znajdzie swoje miejsce w „Chatce Puchatka”, czyli dziecięcym klubie, jaki powstanie w budynku komisariatu policji. Oferta Klucz znalazła się na liście 111 ofert zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”. Przyznane dofinansowanie to 155 tys. złotych. Całość kosztować ma 311 tys. złotych, połowa wydatków zostanie pokryta z gminnego budżetu. Nie określono jeszcze zasad odpłatności za pobyt dzieci w klubie.

Klub dla dzieci w wieku od roku do trzech lat zaplanowano przy ul. Zawierciańskiej, w siedzibie komisariatu policji. Klubowicze mieliby zająć połowę budynku. Do końca tego roku ma tam powstać osobna klatka schodowa oraz przebudowane zostaną wnętrza budynku. Docelowo dla najmłodszych przewidziano dwanaście pomieszczeń, m. in. pokoje do zabawy, jadalnię, łazienki i toalety oraz kuchnię. Po modernizacji klub zostanie umeblowany. Przewidywany termin otwarcia „Chatki Puchatka” to marzec przyszłego roku. Według wstępnych założeń klub miałby być otwarty od 8.00 do 16.00. Szacowany maksymalny czas pobytu dziecka to pięć godzin dziennie.

Tymczasem w Olkuszu radni uchwalili opłatę za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Gdyby ktoś był zainteresowany otwarciem takiej działalności, zapłaci 40 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 1 386 złotych. Opłata za wpis nie może być wyższa niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Jeśli znajdzie się firma bądź osoba prywatna, która podjęłaby się prowadzenia żłobka, może liczyć na samorządową dotację. Zgodnie z przepisami Rada Miasta może podjąć uchwałę o takim dofinansowaniu.

Samorządy mają jeszcze szansę skorzystać z dotacji w ramach resortowego programu „Maluch – edycja 2”. Środki przyznawane są na budowę lub zakup lokali dla dzieci, adaptację pomieszczeń i ich wyposażenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czarek
czarek
13 lat temu

opłata za wpis do rejestru żłobków – 40 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 1 386 złotych….?
Za wpis do ewidencji przy rejestracji firmy w Urzędzie Miasta płaci się 100 zł…a za rejestrację żłobka (też firma) aż 554 zł?
Głupotę też powinni opodatkować 😆