sad_olkusz

Czy Sąd Rejonowy w Olkuszu połączy się z sądem w Miechowie? Zgodnie z zapowiedziami ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, 120 sądów rejonowych, w których jest mniej niż 14 etatów sędziowskich, ma stać się wydziałami zamiejscowymi większych tego typu instytucji. Zdaniem szefa resortu, reforma ma służyć nie szukaniu oszczędności, ale zwiększeniu efektywności pracy sądów. To niejedyne zmiany, jakie w ciągu najbliższych kilku miesięcy nastąpią w sądownictwie.

W Olkuszu obecnie pracuje piętnastu sędziów, a w pobliskim Miechowie siedmiu. Stad pomysł, by to Miechów stał się wydziałem zamiejscowym Olkusza. – Dla nas to bardzo dobra wiadomość. Zaopiniowaliśmy projekt pozytywnie. Gdyby zaczął on obowiązywać będziemy mieć łącznie 22 etaty sędziowskie. Jesteśmy przygotowani pod każdym względem: informatycznym, finansowym oraz organizacyjnym. Mamy szanse sprostać temu zadaniu. Staniemy się wówczas dużym sądem – mówi prezes olkuskiego sądu Małgorzata Jachowicz – Polak.

Według założeń projektu ministerialnego rozporządzenia, w ślad za łączeniem sądów nie zmniejszy się liczba sędziów. W dotychczasowych siedzibach małych sądów nadal będą rozpatrywane sprawy, ale, by na przykład złożyć skargę lub porozmawiać z prezesem, trzeba będzie udać się do głównej siedziby. W Małopolsce przewiduje się, że zamiejscowymi wydziałami staną się sądy w Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, Miechowie, Zakopanem, Gorlicach, Muszynie, Limanowej, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej.

Reforma systemu sadownictwa dotyczy także zmian w strukturze wydziałów. Od końca marca będzie obowiązywać znowelizowana Ustawa o ustroju sadów powszechnych. Według nowych przepisów w każdym Sądzie Rejonowym będą dwa piony: cywilny i karny. Od indywidualnych decyzji ministra zależy, gdzie w wydziałach cywilnych powstaną dodatkowo wydziały rodzinne, gospodarcze i pracy. Poprzedni minister sprawiedliwości zapowiadał, że sprawy z zakresu prawa pracy powinny być rozpatrywane w każdym sądzie. W Olkuszu wydział ten zlikwidowano półtora roku temu, przenosząc go do Chrzanowa. Czy teraz wróci do Olkusza? Okaże się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze