Powiat

Sejmik Województwa Małopolskiego uchwałą nr XXXVII/511/21 z 29 marca 2021 roku w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na obszarze województwa małopolskiego rozstrzygnął I edycji konkursu „Ochrona zabytków Małopolski”.

W oparciu o przyjęte zasady, w terminie do 15 grudnia 2020 r. złożonych zostało 217 wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego. Ogólna kwota oczekiwanej dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego wyniosła 21 674 122,41 zł. Ostatecznie Komisja oceniająca wnioski zaproponowała udzielenie dofinansowania w ogólnej kwocie dotacji 3 954 000 zł w podziale na 94 zadania. Wśród nich 6 będzie realizowanych na terenie powiatu olkuskiego.

80 tys. zł dotacji trafi do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie, gdzie kontynuowane będą, prowadzone od kilku już lat, prace  remontowo-konserwatorskie w kościele parafialnym z 1822 r. Dzięki tegorocznemu wsparciu możliwa będzie naprawa tynków wewnętrznych świątyni.

Pomoc finansową w wysokości 40 tys. zł otrzymała też parafia w Chechle, gdzie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XVII i XVIII w. zostanie wykonana konserwacja techniczna i estetyczna barokowego lewego ołtarza bocznego.

Kolejne środki w wysokości 40 tys. trafią do leżącego na szlaku architektury drewnianej XVIII w. kościoła pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej. Przy udziale środków z dotacji zostanie odrestaurowany lewy ołtarz boczny św. Józefa.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej złożyła wniosek, który uzyskał akceptację komisji oceniającej na kontynuację prac konserwatorsko-restauracyjnych ołtarza bocznego św. Antoniego z XVIII w. w kościele św. Marcina. Parafia otrzyma kwotę 30 tys.

25 tys. zł wspomoże też remont konserwatorski elewacji XVII w. kamienicy przy Rynku 26 w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze