3maj 2015

3. maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako druga na świecie i pierwsza w Europie konstytucja państwowa. Regulowała ona organizację polskich władz, a także prawa i obowiązki obywateli. Dokładnie 224 lata później, na olkuskim rynku na pamiątkę tego wydarzenia odbyła się Majówka Patriotyczna, na którą starosta olkuski zaprosił wszystkich mieszkańców.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą w intencji Ojczyzny. Poprowadził ją ks. Mieczysław Miarka, proboszcz parafii pw. Świętego Andrzeja Apostoła. Po opuszczeniu murów bazyliki, poczty sztandarowe, mieszkańcy oraz przedstawiciele władzy lokalnej przenieśli się na rynek pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i wysłuchano przemówienia starosty. Paweł Piasny odniósł się do nadchodzących wyborów prezydenckich, prosząc o oddanie swojego głosu. Gospodarz powiatu mówił również o radości i dumie z bycia Polakiem, a także zachęcił do udziału we wspólnym świętowaniu. Pierwszą część Majówki zwieńczył koncert pieśni patriotycznych.

Następnie, na scenie zlokalizowanej na środku rynku, pojawili się chórzyści olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a później także artyści pracujący na co dzień w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz młodzi muzycy z Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej. Tym ostatnim podczas występu towarzyszyły mażoretki z Ogrodzieńca „Fantazja”.

Artyści Monika Korpusik, Ewa Błaszczyk, Marian Chrobok i akompaniująca im Agnieszka Sykulska zachęcali mieszkańców do wspólnego śpiewania, a instrumentaliści z Krakowa pracujący pod okiem Wiesława Olejniczaka udowodnili, że orkiestra dęta może mieć niejedno oblicze. Barwną całość swoim wdziękiem i kostiumami uzupełniły dziewczęta z „Fantazji” – medalistki Mistrzostw Polski Mażoretek w kategoriach kadetek i juniorek.

Atmosferę 3-majowego święta wzmogły dodatkowo balony i wiatraki rozdawane najmłodszym uczestnikom majówki przez Gromadę Zuchową „Dzielni Indianie” ze Związku Harcerstwa Polskiego. Dla smakoszy organizatorzy przygotowali również żołnierską grochówkę.

W niedzielę dopisała pogoda, nie zawiedli również mieszkańcy. – Widać, że Olkusz chce i potrafi świętować w taki sposób. Dlatego już dzisiaj zapraszam tutaj na rynek 15 sierpnia. Znowu wspólnie wzorem innych miast będziemy radować się na cześć naszego kraju – mówił na zakończenie dnia starosta Paweł Piasny.

Organizatorzy Majówki Patriotycznej: Starostwo Powiatowe oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą”.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze