bibliotekarzeszkol

10 kwietnia w olkuskiej Bibliotece odbyło się seminarium szkoleniowe bibliotekarzy z powiatu olkuskiego.  Tematyka szkolenia była różnorodna. Jako pierwszy wystąpił Wojciech Kowalewski z wykładem: „Jak złowić czytelnika w sieci, czyli prezentacja biblioteki w Internecie”. Wojciech Kowalewski jest pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przewodniczącym Konsorcjum Bibliotek – Użytkowników Zintegrowanych Systemów Zarządzania Biblioteką SOWA1 lub SOWA2/MARC21 oraz szefem Zespołu ds. Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Wykład Pana Kowalewskiego zwrócił uwagę na sposób prezentacji informacji na stronach bibliotek. W dobie zalewu informacji oraz potrzeby szybkiego dostępu do danych bardzo ważne jest, aby strony internetowe bibliotek wyróżniały się w sieci. Ważne jest również, aby katalogi online były czytelne, funkcjonalne i zachęcające do korzystania ze zbiorów.

 

Następnie prof. Marek Wilczyński – kierownik Katedry Historii Starożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygłosił wykład: nt. „Czy Wandalowie byli wandalami? Barbarzyńcy a kultura rzymska w okresie Wędrówki Ludów”. Profesor Wilczyński prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu historii starożytnej, historii sztuki i gospodarki starożytnej. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: historia późnego antyku i wczesnego Bizancjum; Wielka Wędrówka Ludów i etnogeneza plemion germańskich; królestwa germańskie na terenie imperium rzymskiego w IV – VI w. n.e. Wykład profesora Wilczyńskiego zaprezentowany na seminarium dotyczył czasów upadku Cesarstwa Rzymskiego a przekazane przez niego informacje pozwoliły na poszerzenie wiedzy historycznej pracowników bibliotek.

W programie szkolenia znalazły się również prezentacja bibliografii regionalnej powiatu olkuskiego oraz informacje na temat zmian w prawie autorskim oraz ochronie danych osobowych w Bibliotece.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze