Nasz materiał „Ceny biletów w górę, komfort jazdy w dół. Olkusz – Kraków 5,50zł” wywołał burzę, nie tylko wśród pasażerów i kierowców busów, ale znalazł już także oddźwięk u lokalnych władz. Jednym zdaniem, coś się zaczyna dziać.

Internauci sugerowali, że wśród firm transportowych mogło dojść do zmowy cenowej, bowiem 27 procentowa podwyżka cen biletów na przestrzeni sześciu miesięcy nie zdarza się często. Za bilety jeszcze pół roku temu warte 4 zł, od 1. stycznia trzeba zapłacić już 5,50 zł. Według pasażerów, zdecydowanie większym złem w tej sytuacji wydaje się brak biletów ulgowych dla tych, którym ulgi się należą oraz niemożliwością kupienia biletu miesięcznego. Niektórzy z czytelników „Przeglądu Olkuskiego” wyliczyli, że każdego roku jeżdżąc do pracy tracą konkretną sumę pieniędzy, jaką mogliby sobie odliczyć od podatku przy rocznym rozliczeniu, w ramach zwrotu kosztów dojazdu, posiadając imienny bilet okresowy. Dla jednych to suma symboliczna, dla innych kwota, o którą warto powalczyć. Nie jest jednak do końca jasne, czy pasażerowie busów mogą z tej ulgi korzystać. Wydaje się, że już wkrótce pasażerowie dostaną odpowiedzi na wiele swoich pytań, bowiem o tym, że problem istnieje i dotyka sporą grupę olkuskiego społeczeństwa przekonał się także poseł Jacek Osuch.

17. stycznia br. jego biuro poselskie skierowało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo, z prośbą  o przeprowadzenie kontroli i dogłębne zbadanie sprawy domniemanego kartelu. Dla mniej wtajemniczonych, kartel cenowy to porozumienie gospodarcze kilku przedsiębiorstw tej samej branży, likwidujące konkurencję między przedsiębiorstwami członkowskimi. Kartel w zastępstwie nazywany jest „zmową cenową” i właśnie takiego stwierdzenia, powołując się na doniesienia medialne, używa w swoim liście Łukasz Kmita, dyrektor biura posła Jacka Osucha. – W związku z interwencjami w naszym biurze petentów oraz pojawiającymi się w ostatnim czasie materiałami prasowymi w lokalnych mediach, zwracam się z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie kontroli i dogłębne zbadanie sprawy, czy przewoźnicy wykonujący obsługę trasy Olkusz – Kraków p. Sieniczno, Przeginię, Biały Kościół nie naruszyli przepisów dotyczących ochrony konsumentów – czytamy na wstępie petycji wystosowanej do Leszka Piekarza, dyrektora delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Nasi czytelnicy dali wyraz swojego niezadowolenia zarówno z powodu warunków cenowych jak i z powodu bezpieczeństwa jazdy. Prawie setka komentarzy, jakie pojawiły się na naszej stronie, najlepiej oddaje skalę problemu, któremu przyjrzeli się także postronni obserwatorzy. Kiedy możemy spodziewać się wiążących decyzji i postanowień? – Bardzo proszę o przeprowadzenie kontroli oraz przygotowanie odpowiedzi na zawarte w niniejszym piśmie wątpliwości – w terminie zgodnym z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – zakończył asystent posła. Wniosek nasuwa się jeden. Trzeba czekać i mieć nadzieję, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykaże się sprawnością.

Oczywiście istnieje też opcja, że właściciele i kierowcy busów działają zgodnie z prawem. Takiej decyzji również nie można wykluczyć, aczkolwiek większość pasażerów na takie stwierdzenie tylko z uśmiechem kiwa głową.

W załączniku do pisma wystosowanego do dyrektora Piekarza, zostały dołączone także artykuły Przeglądu Olkuskiego oraz Dziennika Polskiego. Widać, że olkuski problem zainteresował szersze grono. To cieszy, ale i motywuje do działania. Jak na razie wszyscy bez wyjątku musimy uzbroić się w cierpliwość. Czekamy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
razdwatrzy
razdwatrzy
13 lat temu

TAK TAK ZYSKACIE…….KOLEJNĄ PODWYŻKE I TYLE I TO JUŻ OD LIPCA. DLACZEGO????? NAO DLATEGO ZE POLSKI RZĄD WPROWADZA OPŁATĘ ZA PRZEJAZD DROGAMI KRAJOWYMI I EKSPRESOWYMI I WYNOSI ONA 0,32GR ZA km. A DO KRAKOWA JEST ICH 35 w jedna strone co daje 11 zł z małym hakiem jednym kursem i powrotyny 11zł to już 22 zł. 10 kursów dziennie to fajna kwota….w miesiącu jeszce fajniejsz>>>> i kto za to zapłaci???? MY…..Dziękujemy panie DON ALDZIE i wszystkim krzykaczom z trasy na kraków>>>>>[/quote]

Nie czaruj kolego bo nie masz tu do czynienia z głupkami. Obecnie przewoźnicy płacą w systemie winietowym, a od nowego roku znacznie wzrosły opłaty, przez to że projekt był napisany błędnie. Po wprowadzonej zmianie o której piszesz opłata zmaleje, przez co bilety powinny tanieć. Ale oczywiście kochany Sioła znowu będzie wykorzystywał sytuacje i niezorientowanie ludzi i podniesie stawki. Super – byle tak dalej – po remoncie ROK przenoszę się na samochód bo będzie taniej.
Pozdrawiam

maria
maria
13 lat temu

[quote name=”Ana”]O.. ciekawe to wszystko… :-* Ale dobrze, że się coś dzieje w tej naszej Polsce – może ktoś się zabierze wreszcie za „układy i układziki” – a na tym wszystkim możemy zyskać tylko my – PASAŻEROWIE 😆 Pozdrawiam z za granicy naszej pięknej ojczyzny![/quote]
TAK TAK ZYSKACIE…….KOLEJNĄ PODWYŻKE I TYLE I TO JUŻ OD LIPCA. DLACZEGO????? NAO DLATEGO ZE POLSKI RZĄD WPROWADZA OPŁATĘ ZA PRZEJAZD DROGAMI KRAJOWYMI I EKSPRESOWYMI I WYNOSI ONA 0,32GR ZA km. A DO KRAKOWA JEST ICH 35 w jedna strone co daje 11 zł z małym hakiem jednym kursem i powrotyny 11zł to już 22 zł. 10 kursów dziennie to fajna kwota….w miesiącu jeszce fajniejsz>>>> i kto za to zapłaci???? MY…..Dziękujemy panie DON ALDZIE i wszystkim krzykaczom z trasy na kraków>>>>>

Ana
Ana
13 lat temu

O.. ciekawe to wszystko… :-* Ale dobrze, że się coś dzieje w tej naszej Polsce – może ktoś się zabierze wreszcie za „układy i układziki” – a na tym wszystkim możemy zyskać tylko my – PASAŻEROWIE 😆 Pozdrawiam z za granicy naszej pięknej ojczyzny!

ala
ala
13 lat temu

Te wszystkie „jedynki” za części i paliwo itp przedsiębiorca odlicza sobie jako podatek VAT naliczony i o tyle wpłaca mniej podatku należnego VAT do Urzędu Skarbowego.( Więc w takim zakresie podatek VAT jest dla przedsiębiorcy neutralny) Proszę więc nie pisać bzdur! Do Krakowa nie jeżdżą półgłówki, żeby im wciskać im taki kit.[/quote]
niekoniecznie pasażerko, niekoniecznie……to zależy od sposobu rozliczania z urz edem……

pasażerka
pasażerka
13 lat temu

[quote name=”Jarek”]. Burzycue się o powyżki. że niby vat o 1 % a ceny bo 1 zł. Coś wam wytłumacze sznowni Państwo. Przedsiębiorca po podwyżce vatu płaci jie 1% tylko znaczniw Więcej. A dlaczego??? Ponieważ: 1 % dla US, 1% na częsci, 1% paliwo,1% przystanek początkowy, 1% końcowy, 1% sprzątanie przystanków, 1% mechanicy, 1% zezwolenia na linie regularne, 1% badania techniczne co pół roku, 1% badania lekarskie kierowcó, 1% badania psychotechniczne, 1% obowiązkowe kursy doszkalające kierowców, 1% BHP……, Zsumujcie sobie o przestańcie wkońcu narzekac. .[/quote]
Te wszystkie „jedynki” za części i paliwo itp przedsiębiorca odlicza sobie jako podatek VAT naliczony i o tyle wpłaca mniej podatku należnego VAT do Urzędu Skarbowego.( Więc w takim zakresie podatek VAT jest dla przedsiębiorcy neutralny) Proszę więc nie pisać bzdur! Do Krakowa nie jeżdżą półgłówki, żeby im wciskać im taki kit.

Jarek
Jarek
13 lat temu

Witam wszystkich. Też jestem przewoźnkiem autobusowym, ale niejeżdże na liniach regularnych. Burzycue się o powyżki. że niby vat o 1 % a ceny bo 1 zł. Coś wam wytłumacze sznowni Państwo. Przedsiębiorca po podwyżce vatu płaci jie 1% tylko znaczniw Więcej. A dlaczego??? Ponieważ: 1 % dla US, 1% na częsci, 1% paliwo,1% przystanek początkowy, 1% końcowy, 1% sprzątanie przystanków, 1% mechanicy, 1% zezwolenia na linie regularne, 1% badania techniczne co pół roku, 1% badania lekarskie kierowcó, 1% badania psychotechniczne, 1% obowiązkowe kursy doszkalające kierowców, 1% BHP…… Można by wyliczyc jeszcze kilka jedynek, ale brak miejsca, Zsumujcie sobie o przestańcie wkońcu narzekac. A UOKIK i tak nic niewskóra, co najwyżej będą zniżki ustawowe, ale do zmiany cen i wprowadzenia BM i tak nikogo nie zmuszą. A skończy się to niczym innym jak kolejną podwyżką.Pozdrawiam i daje temat do przemyślenia.

Coo
Coo
13 lat temu

[quote name=”Też pasażer”]
Nie przesadzajcie. Kiedy bilet na MKS po Olkuszu kosztował 1,5zł bilet do Krakowa autobusem PKS 16zł, a więc był 10 razy droższy. Do Krakowa jeździł 1 autobus co 1,5 godziny i przeważnie zapchany. Dzisiaj minibusy jeżdżą co 15 minut, bilet kosztuje 5,5 a każdy kto chce siedzi albo czeka na następny minibus i jest wam źle. Ja nie winiłbym kierowców, benzyna poszła w górę, części też. Trochę więcej wyrozumiałości i cierpliwości, bo wkurzony kierowca to nie jest dobry kierowca :-)[/quote]

Kazdy chce to siedzi albo czeka na nastepnego 😀 Hahaha, poczekaj sobie na Osiedlu Młodych albo na Pakusce na następnego i spróbuj usiąść , hahaha! Czasem sie uda zająć jedno z ostatnich miejsc ale częściej już nie ma jak usiąść albo się trzeba nawet że cisnąć zaraz po wejściu aż do Krakowa….
Kuźwa żal mi ludzi, co sobie siadają na super samie na d….. w busie albo na dworcu w Krakowie a potem piszą o tym że można usiąść itp…..

Też pasażer
Też pasażer
13 lat temu

[quote name=”skalalazka”]jako, że studiuje dośc daleko i rżadko bywam w domu, byłam wczoraj, gdy wracałam do olkusza, niezmiernie zdziwniona ceną 5.50. na moje pytanie dlaczego tak drogo pan kierowca odpwoiedział, że od 1 stycznia poszedł w góre podatek VAT. na moje pytanie jak sie ma podatek VAT do prywatnych przewoźników usłyszałam, że jak nie chce to nie muszę z nimi jeździć…
…w ciągu tak krótkiego czasu plus 1.5 w góre? to nie jest normalne..[/quote]

Nie przesadzajcie. Kiedy bilet na MKS po Olkuszu kosztował 1,5zł bilet do Krakowa autobusem PKS 16zł, a więc był 10 razy droższy. Do Krakowa jeździł 1 autobus co 1,5 godziny i przeważnie zapchany. Dzisiaj minibusy jeżdżą co 15 minut, bilet kosztuje 5,5 a każdy kto chce siedzi albo czeka na następny minibus i jest wam źle. Ja nie winiłbym kierowców, benzyna poszła w górę, części też. Trochę więcej wyrozumiałości i cierpliwości, bo wkurzony kierowca to nie jest dobry kierowca 🙂

skalalazka
skalalazka
13 lat temu

jako, że studiuje dośc daleko i rżadko bywam w domu, byłam wczoraj, gdy wracałam do olkusza, niezmiernie zdziwniona ceną 5.50. na moje pytanie dlaczego tak drogo pan kierowca odpwoiedział, że od 1 stycznia poszedł w góre podatek VAT. na moje pytanie jak sie ma podatek VAT do prywatnych przewoźników usłyszałam, że jak nie chce to nie muszę z nimi jeździć…
…w ciągu tak krótkiego czasu plus 1.5 w góre? to nie jest normalne..

sporadyczna
sporadyczna
13 lat temu

Pomijając ceny biletów, benzyny i in. kosztów dodam swoje „trzy grosze”…. Jeżdżę sporadycznie ale przyznam: warunki jazdy są czasami fatalne! O ile rozumiem „okresowy ścisk” ( to moja decyzja – wsiadam lub nie…), nie mogę zrozumieć zupełnego braku informacji o godzinach odjazdu i przystankach docelowych. Może stali pasażerowie posiadają takie informacje ale przypadkowi zupełnie… a może nie byłoby takie problemu z tłokiem gdyby było wiadomo skąd i jaką trasą jeżdżą konkretne linie…Jeżdżąc czasami wsiadam w pierwszy lepszy bus do Olkusza (po dłuższym szukaniu miejsca odjazdu i ciągłym dopytywaniu parkingowych)… jakbym wiedziała kiedy i skąd pojedzie następny, bezpośredni, wolałabym poczekać….

przewidujący
przewidujący
13 lat temu

[quote name=”nina”]nie musimy czekać….remont ronda nie ma wpływu na ceny…benzyna ma wpływ…poszła w góre i to logiczne że ceny biletów też podrożały…nikt nie bedzie dopłacał do interesu[/quote]
Ale remont ronda ma wpływ na liczbę pasażerów, teraz ludzią nie chcąc stać w korku na rondzie wybierają busy.
Wiem bo jeżdżę busem kilka lat, i widzę że wsiada kilka osób na przystankach ( z podkrakowskich miejscowości) na których wcześniej nie wsiadał nikt.
Ale przewoźnicy zamiast wykorzystać sytuację i zarobić na zwiększonym popycie, postanowili zmniejszyć liczbę kursów, podnieść ceny i pozbyć się tym samym części pasażerów, którzy mają dość jazdy w tłoku, albo czekania godzinę na przytankch. Sam znam kilka osób z Olkusza, którzy wcześniej dojeżdżali codziennie do pracy, a teraz odpuściło sobie dojazdy busami. Myślę że na stałe.

Coo
Coo
13 lat temu

[quote name=”jasnowidz”]krzyczcie dalej, drążcie dalej temat KRZYKACZE a zobaczycie co z tego wyniknie i jak będziecie żałowali że tak głośno krzyczeliście. CIASNO NIEBEZPIECZNIE DROGO……………. już niedługo nawet jednej osoby więcej nie zabierze kierowca do busa i będziecie czeka godzinami ,żeby się zabrać do pracy lub domu. POŻAŁUJECIE, OJ POŻAŁUJECIE……………..[/quote]Żebyś się nie zdziwił. Nie wiem, kierowcą jesteś? A jak nie kierowcą to pewnie jednym z tych co ZAWSZE siedzą i nie mają pojęcia co czuję się podczas ścisku…. Nie idzie wtedy się nie wkurzyć, że się płaci za coś takiego 5,50zł :/

nina
nina
13 lat temu

nie musimy czekać….remont ronda nie ma wpływu na ceny…benzyna ma wpływ…poszła w góre i to logiczne że ceny biletów też podrożały…nikt nie bedzie dopłacał do interesu

przewidujący
przewidujący
13 lat temu

benzyna musiałaby kosztować 2 zł żeby busiarze powietrze wozili haha :lol:[/quote]

Poczekajmy do końca remontu ronda – zobaczymy kto ma rację.

nina
nina
13 lat temu

[quote name=”przewidujący”]Nadejdzie czas kiedy obecni przewożnicy będą busami zamiast pasażerów wozić powietrze![/quote]

benzyna musiałaby kosztować 2 zł żeby busiarze powietrze wozili haha 😆

przewidujący
przewidujący
13 lat temu

Nadejdzie czas kiedy obecni przewożnicy będą busami zamiast pasażerów wozić powietrze!

nick
nick
13 lat temu

faktycznie do juz za drogo jezdzic 5,50 zl do krk ale co zrobic busiarze teraz maja żniwa.

jasnowidz
jasnowidz
13 lat temu

krzyczcie dalej, drążcie dalej temat KRZYKACZE a zobaczycie co z tego wyniknie i jak bedziecie żałowali że tak głośno krzyczeliście. CIASNO NIEBEZPIECZNIE DROGO……………. już niedługo nawet jednej osoby więcej nie zabierze kierowca do busa i bedziecie czeka godzinami ,żeby się zabraC do pracy lub domu. POŻAŁUJECIE, OJ POŻAŁUJECIE……………..

mark
mark
13 lat temu

szkoda ze padł PKS Olkusz bo teraz mni busiarze nie mają konkurencji i windują ceny jak chcą

Coo
Coo
13 lat temu

[quote name=”Wściekły kierowca”]Hej wy tzw.kierowcy!
Najpierw może najpierw nauczcie się jeździć. Wymuszacie pierwszeństwo i wcinacie się gdzie się da i jak się da, po co wam zamontowano lusterka w samochodzie. Potem jak się już wciśniecie to jedziecie 15-20km/h i blokujecie ruch.
Gdzie jest policja, powinna was za to gonić. Myslicie że jesteście krulami szos!?
Proponuje żeby każdy kierowca którego złości taka jazda busów, nich jadą przed nimi 10-15 na godzinę i ich blokują.[/quote]
Nie spotkalem sie z faktem ze kierowca busa blokuje ruch….

Wściekły kierowca
Wściekły kierowca
13 lat temu

Hej wy tzw.kierowcy!
Najpierw może najpierw nauczcie się jeździć. Wymuszacie pierwszeństwo i wcinacie się gdzie się da i jak się da, po co wam zamontowano lusterka w samochodzie. Potem jak się już wciśniecie to jedziecie 15-20km/h i blokujecie ruch.
Gdzie jest policja, powinna was za to gonić. Myslicie że jesteście krulami szos!?
Proponuje żeby każdy kierowca którego złości taka jazda busów, nich jadą przed nimi 10-15 na godzinę i ich blokują.

busiarz
busiarz
13 lat temu

….. ta moderacja !
Bedziemy pisać jak chcemy…niech pasożyty zrozumieją że czasy darmowej jazdy busem sie skończyły…mamy kapitalizm…ceny ustala właściciel a nie klint !!! …jak sie nie podoba to VON !!! kupcie sobie busa i jeździjcie !

Coo
Coo
13 lat temu

Jak Transportowiec podniesie na 1,50 to w końcu upadnie i będzie święty spokój…

kikaa
kikaa
13 lat temu

[quote name=”busiarz”]Cieszcie się że 5.50 bo był pomysł żeby podnieść na 6zł.
Za niedługo po Olkuszu będziecie jeździć za 1.50zł
Ah a jeszcze nie dawno były po 0.70gr[/quote]

też tak słyszałem ze miało byc 6 zł na krakow

a transpontowiec na 1,50 zaraz podniesie

as
as
13 lat temu

[quote name=”busiarz”]Cieszcie się że 5.50 bo był pomysł żeby podnieść na 6zł.
Za niedługo po Olkuszu będziecie jeździć za 1.50zł
Ah a jeszcze nie dawno były po 0.70gr[/quote]

Jak będzie za 1,5 to ja przenoszę się na autobusy.

Coo
Coo
13 lat temu

[quote name=”kocyk”]Coo

Matoła to masz w majtach pastuchu

Skoro jeżdżą to niech nie narzekają że busy są drogie skoro stać ich na wiekszy wydatek czyli jazde samochodem Haha :lol:[/quote]
Jak jesteś taki mądry pastuchu to nam sponsoruj połowę ceny biletu to nikt już nie będzie narzekał. I do tego kup parę autobusów większych żeby nie było ścisku ^^

(moderacja), zamiast coś sensownego napisać to tylko szydzi ze wszystkiego….
[u][i]
Od moderator: proszę na przyszłość używać bardziej kulturalnych sformułowań.[/i][/u]

ja
ja
13 lat temu

Chyba 37 procentowa podwyżka, a nie 27…

kocyk
kocyk
13 lat temu

Coo

(moderacja)

Skoro jeżdżą to niech nie narzekają że busy są drogie skoro stać ich na wiekszy wydatek czyli jazde samochodem Haha 😆

busiarz
busiarz
13 lat temu

Cieszcie się że 5.50 bo był pomysł żeby podnieść na 6zł.
Za niedługo po Olkuszu będziecie jeździć za 1.50zł
Ah a jeszcze nie dawno były po 0.70gr

Spogląda z oddali
Spogląda z oddali
13 lat temu

Jeżdziełem kilka lat temu – ale jeszcze autobusami PKS.

Potem nastała era Busów – wszyscy tego chcieliśmy – I…

Niezdrowa konkurencja Busów – wykończyła PKS – a teraz Drodzy Olkuszanie dziwicie się że tak drogo – płacicie za wcześniejsza promocję – w bizsnesie nic nie jest gratis..

Coo
Coo
13 lat temu

[quote name=”kocyk”]jak wam nie pasuje cena to nie musicie jeździć busami do Krakowa…nikt was nie zmusza….ale skoro nadal są klienci to chyba nie jest za drogo !!! 😀
może samochodem was wyjdzie taniej? :lol:[/quote]
Jeżdżą matole ludzi bo nie mają wyjścia. To że jeżdżą nie znaczy że nie uważają że jest za drogo. Przewoźnik widzi jaka jest sytuacja i się chce kroci dorobić na tym, że ludzie oszczędzają jak mogą…

kocyk
kocyk
13 lat temu

jak wam nie pasuje cena to nie musicie jeździć busami do Krakowa…nikt was nie zmusza….ale skoro nadal są klinci to chyba nie jest za drogo !!! 😀
może samochodem was wyjdzie taniej? 😆

glejt
glejt
13 lat temu

Siola osucha nie woził a piasnego… wiec posel kontroluje konkrencje…

młody
młody
13 lat temu

Wozili wilka razy kilka … ot wdzięczność polityka …