sieniczno szkoła 7

Propozycje olkuskich władz dotyczące likwidacji trzech gminnych szkół na terenie gminy: w Zawadzie, Kosmolowie i Sienicznie od pewnego czasu są już nieaktualne. W ostatnim dniu stycznia rozmowy mieszkańców i wiceburmistrz Bożeny Krok o sprawach lokalnej oświaty toczyły się w dwóch pierwszych sołectwach. Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyło się w miniony wtorek w Sienicznie, gdzie poruszano także kwestię przekształcenia oddziału przedszkolnego w przedszkole oraz tworzenia pierwszych klas w kolejnym roku szkolnym.

Tym razem z mieszkańcami Sieniczna i pobliskich sołectw spotkała się nie tylko wiceburmistrz Bożena Krok, ale również burmistrz Roman Piaśnik. Do Sieniczna przyjechała także posłanka Lidia Gądek, przedstawiciele związków zawodowych: Zbigniew Świerczek (NSZZ Solidarność) oraz Marek Krzykawski (ZNP), jak również miejscy radni: Małgorzata Bień, Małgorzata Postołek, Apolinary Ćwięczek, Henryk Gamrat, Michał Masłowski, Michał Mrówka, Wojciech Panek i Grzegorz Tomsia oraz radny powiatowy Łukasz Piątek.

sieniczno szkoła 4

Szkoła zostaje – to najważniejsza informacja dla mieszkańców, którą potwierdziła wiceburmistrz Krok. – Moją intencją było, aby w małych szkołach, takich jak w Sienicznie, utworzyć przedszkola z pełną obsadą i wyżywieniem, czynne od 6.00 czy 6.30 do 16.00. Wielu rodziców nie satysfakcjonują oddziały przedszkolne otwarte tylko przez pięć godzin. Państwo zanegowaliście tę propozycję i my od niej odstąpiliśmy – zapewniała Bożena Krok.

sieniczno szkoła 2

W Sienicznie, podobnie jak w kilku innych szkołach na terenie gminy Olkusz, pilna jest również kwestia oddziałów przedszkolnych. W myśl znowelizowanych przepisów do 2019 roku muszą zostać one przekształcone w przedszkola. Gmina ma wykonane ekspertyzy, głównie pod kątem przepisów przeciwpożarowych, dotyczące przystosowania pomieszczeń pod nowe placówki. Ekspertyza dotycząca budynku w Sienicznie była omawiana z mieszkańcami sołectwa. Na wtorkowym spotkaniu mieszkańcy usłyszeli zapewnienie, że gdy zostanie wyłoniony projektant, na pewno spotka się z lokalną społecznością i wysłucha jej sugestii. Wiadomo, że oddział w Sienicznie na pewno nie będzie przekształcany w tym roku. – Jeśli będą dzieci, stworzymy przedszkole – dodała Bożena Krok.

sieniczno szkoła 6

Dodatkowym problemem jest kwestia tworzenia pierwszych klas w roku szkolnym 2015/16. Ten temat był również omawiany w Sienicznie. Zgodnie z nowymi przepisami, sześciolatki pozostają w przedszkolach. Oznacza to, że w wielu szkołach nie będzie klas pierwszych. Na razie nie wiadomo dokładnie, ile dzieci od września pójdzie do szkoły. – Jestem po spotkaniu z dyrektorami szkół podstawowych i przedszkoli. Będą oni rozmawiać z rodzicami  m. in. uczniów klas pierwszych i sześciolatków. Ministerstwo w tym roku daje możliwość, aby uczniowie klas pierwszych, którzy słabiej sobie radzą, mogli ponownie uczyć się w klasie pierwszej. Nie oznacza to, że nie zdadzą, po prostu nie będą klasyfikowani. Podobnie wygląda sytuacja z uczniami klas drugich. Według wytycznych minister edukacji, w szkołach wiejskich (do 70 uczniów), aby utworzyć pierwszą klasę, musi być minimum 7 uczniów – mówiła wiceburmistrz Krok.

Ile ostatecznie dzieci rozpocznie szkolną edukację? Ilu sześciolatków pozostanie w przedszkolach? To wszystko będzie wiadomo na pewno po 31. marca, bo właśnie do tego czasu rodzice mają czas na składanie deklaracji.

sieniczno szkoła

W trakcie rozmowy z mieszkańcami nie zabrakło też innych wątków. Wiadomo, że największym problemem w oświacie są pieniądze. Z sali padały pewne propozycje dotyczące przyszłości placówki w Sienicznie oraz szukania oszczędności.  – Sieniczno ma fantastyczne warunki, by powstał tu zespól szkolno – przedszkolny. Musimy tylko się zastanowić, jak to robić – mówi prezes ZNP Marek Krzykawski. Ze strony mieszkańców pojawiła się propozycja, by gmina starała się o unijne środki na przykład na wymianę oświetlenia w szkołach.

Oświatowe zmiany zawsze wzbudzają spore emocje, zwłaszcza w tzw. roku przejściowym, gdy sześciolatki nie muszą rozpoczynać szkolnej edukacji. Z pewnością niebawem powrócimy na naszych łamach do tematu pierwszych klas w skali całego powiatu.

sieniczno szkoła 9

sieniczno szkoła 5

sieniczno szkoła 3

sieniczno szkoła 1

sieniczno szkoła 8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pytanie
pytanie
6 lat temu

A który dyrektor szkoły dopuścił do zamknięcia przedszkola te kilka lat temu????

oklaski
oklaski
6 lat temu

BRAWO PAPI !!!

brawo
brawo
6 lat temu

BRAWO papi!!!

papi
papi
6 lat temu

Szkoła w Sienicznie ma potencjał. Budynek, sala gimnastyczna, miejsce płaski duży teren na boisko, dobre zaplecze pedagogiczne, atmosferę braku anonimowości dziecka. A przede wszystkim korzystną lokalizację. Po drodze do Krakowa, gdzie wielu rodziców pracuje.
Czego więcej trzeba ?????? Trzeba tylko dobrego menadżera, który będzie potrafił te warunki zagospodarować w odpowiedni sposób. Obecna dyrektor nie nadaje się do pełnienia tej funkcji. Czas najwyższy na pozytywną zmianę.

ombre
ombre
6 lat temu

[quote name=”byłem tam”]Szkoła razem z salą gimnastyczną wygląda naprawdę świetnie. Ma potencjał. Ciesze się, że burmistrz Roman Piaśnik znalazł czas i przyjechał do Sieniczna. Mam nadzieję, że obejrzał szkołę dokładnie, aby mieć świadomość o co walczymy. Potrzebny dobry gospodarz 😉 . Piłeczka po stronie urzędu.[/quote]
Zdecydowanie tej szkole potrzebny jest dobry gospodarz! Tyle w temacie.

misiek
misiek
6 lat temu

Intencją pani Krok było utworzenie przedszkola i zlikwidowanie szkoły. My chcemy mieć zespół szkolno-przedszkolny. Kilka lat temu zlikwidowano nam przedszkole, zostawiono tylko oddział przedszkolny z ograniczoną liczbą miejsc i czynny od 8.00 do 14.00. Dlatego nasze dzieci „uciekły” do przedszkoli w Olkuszu i nie wróciły już tu do szkoły. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w projekt do Budżetu Obywatelskiego – nr 19 „Dobry start dla naszych dzieci” pomoże to zmienić.

też mama
też mama
6 lat temu

kiedy będą wyniki głosowania budżetu obywatelskiego???

Mama
Mama
6 lat temu

Pani wiceburmistrz twierdzi: „Moją intencją było, aby w małych szkołach, takich jak w Sienicznie, utworzyć przedszkola z pełną obsadą i wyżywieniem (…). Państwo zanegowaliście tę propozycję i my od niej odstąpiliśmy”. Z tego można odnieść wrażenie, że rodzice nie chcą przedszkola w Sienicznie! Co za bzdura! Rodzice owszem, nie chcą, ale likwidacji szkoły! A taką alternatywę przedstawiła p. Krok: szkoła albo przedszkole. A teraz wykręca kota ogonem!

ja
ja
6 lat temu

Pileczka po stronie urzedu i znp

byłem tam
byłem tam
6 lat temu

Szkoła razem z salą gimnastyczną wygląda naprawdę świetnie. Ma potencjał. Ciesze się, że burmistrz Roman Piaśnik znalazł czas i przyjechał do Sieniczna. Mam nadzieję, że obejrzał szkołę dokładnie, aby mieć świadomość o co walczymy. Potrzebny dobry gospodarz 😉 . Piłeczka po stronie urzędu.

Chwilowo nieobecny
Chwilowo nieobecny
6 lat temu

Urządzenie, które dzierży ta kobieta w ręku, to mikrofon, a owa kobieta to kto? Kogoś mi ona przypomina i jeśli poprawnie się domyślam, to ostatnio widziałem ją w stroju ludowym na degustacji potraw lokalnych.

DELGADO
DELGADO
6 lat temu

Piaśnikowi spłoszył się tapir na łbie.

Mama
Mama
6 lat temu

Super hasła na plakatach! Oddają sedno sprawy!

figa
figa
6 lat temu

Zajrzyjcie też na blogi Zawady i Sieniczna:
okrokzadaleko.pl i bronimy-szkoly.pl