Uczniowie Skałki kolejny raz znaleźli się w okolicach Frenštátu pod Radhoštěm, a tam wśród wzgórz otaczających Frenštátsko odnaleźli Skalkę. Czeska Skałka jest większa od naszej (964 m n.p.m.), podobnie jak szkoła we Frenštácie p R., jednak te różnice nie zakłóciły uroków miłego spotkania wspólnego projektu.

W dniach od 21 do 23 października br. młodzież z Zespołu Szkół w Bukownie gościła z wizytą Czechach w ramach projektu „Szkoły partnerskie”. Współpraca między zaprzyjaźnionymi szkołami pozwala na zbliżenie młodych pokoleń Czechów i Polaków, wzajemne przezwyciężanie barier, uprzedzeń i stereotypów, rozwój umiejętności gastronomicznych, nabywanie podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla osobistego rozwoju, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Za każdym razem koordynatorom projektu zależy na tym, aby wyjazdy i wspólne spotkania wnosiły nowe doznania, pozwalały na poznanie nowych miejsc, elementów historii i tradycji sąsiadów, walorów turystyczno – krajoznawczych. Tym razem każdy dzień wycieczki miał inne założenia.

Pierwszy dzień rozpoczął się od wspinaczki górskiej – od Trojanovic na Pustevny (najczęściej odwiedzane miejsce turystyczne w tej części Beskidów z unikalną zabudową schronisk turystycznych autorstwa Dušana Jurkoviča z końca XIX wieku) i dalej obok rzeźby  pogańskiego bożka Radegasta na Radhošt’ (szczyt 1129 m n.p.m.), gdzie znajduje się pomnik śś. Cyryla i Metodego oraz kaplica tychże świętych. Potem uczestnicy wycieczki udali się do Horní Bečvy , a tam czekało na nich spotkanie integracyjne przy ognisku z czeską młodzieżą.

Drugi dzień to spotkanie z historią i kulturą czeską. Uczniowie Skałki udali się do Frenštátu pod Radhoštěm, a stamtąd razem z czeskimi kolegami do Kopřivnice, gdzie zwiedzali Muzeum Techniki Tatra (znanej marki samochodów). Kolejnym punktem był Štramberk, miasto które urzeka swą historyczną zabudową i „sztramberskimi uszami” (piernikowymi ciastkami, które upamiętniają napad Tatarów). Wreszcie Hukvaldy – miejscowość, w której znajduje się największy średniowieczny zamek na Morawach, miejsce urodzenia Leoša Janáčka – kompozytora, autora m.in. opery Příhody lišky Bystroušky (toteż każdy musiał pomnik liska chytruska, który znajduje się na ścieżce dydaktycznej, dotknąć – zgodnie z tradycją). Na każdym kroku uczniowie stykali się z piękną czeską historią i lokalną kuchnią. Dzień kończyło również spotkanie integracyjne, tym razem w internacie szkoły.

Ostatni dzień pobytu przeznaczony był na wspólne zajęcia dydaktyczne. Po zwiedzaniu szkoły (m.in. nowoczesnego kompleksu sportowego, obserwacji lekcji: wychowania fizycznego, informatyki, języka czeskiego, zajęć praktycznych cukierników), na polskich uczniów czekał pokaz flambirowania owoców i naleśników oraz zajęcia ze wspólnego sporządzania drinków. Uczniowie ze Skałki przygotowywali polski stół z jesiennymi przetworami i polskimi wędlinami. Całość spotkania wieńczył wspólny obiad w towarzystwie dyrekcji szkoły.

Wycieczka udowodniła, że piękna złota jesień jest również w Czechach (chociaż oni tego określenia nie znają), że Czesi są gościnnym narodem (i znowu można było obalić kolejny stereotyp), a każdy wyjazd jest zbyt krótki.

Tekst: Zespół Szkół w Bukownie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze