buchowieckiego

Od kilku lat mieszkańcy olkuskiego osiedla Słowiki oczekują dokończenia remontu ul. Buchowieckiego. Powodem opóźnienia jest fakt, iż działki, po których przebiega droga, są prywatną własnością. Burmistrz zapewnia, że rozmowy dotyczące nabycia nieruchomości przez gminę trwają, a w planach gminy jest kompleksowy remont pobliskiej ul. Rataja.

Do naszej redakcji dzwonią mieszkańcy z pytaniami, kiedy ul. Buchowieckiego w całości będzie wyremontowana. Gdy kilka lat temu zbudowano tam sieć kanalizacji sanitarnej i wymieniono sieć wodociągową, na sporej części drogi odtworzono asfaltową nawierzchnię. W budżecie na 2015 rok zapisano ponad 110 tys. złotych na ułożenie krawężników, uzupełnienie podbudowy i położenie asfaltu na niewyremontowanym odcinku ul. Buchowieckiego, który przebiega po prywatnych działkach. Okazało się jednak, że inwestycja nie zostanie zrealizowana, ponieważ gmina mimo wcześniejszych uzgodnień z właścicielami działek, nie może ich kupić. Jak wówczas tłumaczył rzecznik prasowy magistratu, mimo uzgodnień poczynionych między burmistrzem a mieszkańcami, dotyczących nabycia przez gminę niezbędnych gruntów, okazało się, że jeden z mieszkańców zaproponował warunki, które były nie do przyjęcia przez gminę. – Odkupił także od innego właściciela grunt leżący na terenie planowanej inwestycji (taniej niż oferowała gmina, mimo że zawarto już stosowne porozumienie dotyczące ceny gruntu), żądając następnie znacznie wyższej ceny, dla gminy zaporowej – wyjaśniał w 2015 roku Michał Latos.

Jak kwestia spornego odcinka traktu wygląda dzisiaj? Niedawno w tej sprawie zwrócił się do burmistrza miejski radny Józef Filas, proponując, by w przyszłorocznym budżecie uwzględnić dokończenie długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. – Przypominam, że na spotkaniach z mieszkańcami deklarował Pan, że do końca swojej kadencji remont ul. Buchowieckiego zostanie dokończony. Zapewniał Pan, że jeżeli nie uda się uregulować spraw własnościowych dwóch działek, przez które przebiega ulica, to urząd wdroży procedurę wywłaszczenia w celu ich przejęcia – przypomniał radny Filas w swojej interpelacji.

Czy inwestycję uda się zrealizować w ciągu najbliższego roku, do końca obecnej kadencji? Z odpowiedzi burmistrza na interpelację wynika, że sprawa nie jest prosta, a rozmowy w tej kwestii toczą się od jesieni 2014 roku. – Negocjacje z właścicielami działek do dnia dzisiejszego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Satysfakcjonująca właścicieli działek cena sprzedaży znacznie odbiega od osiągniętych w trybie negocjacji cen transakcyjnych dotyczących działek nabywanych przez Gminę Olkusz, przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod ulice i drogi dojazdowe. Pomimo wyżej wymienionych trudności, w ostatnim czasie w wyniku dalej prowadzonych negocjacji pojawiła się możliwość pozyskania przez Gminę Olkusz dwóch nieruchomości o pow. 376 mkw., położonych na omawianym terenie – odpowiada burmistrz Piaśnik. Rozmowy nadal trwają.

rataja 3

Ulica Buchowieckiego to niejedyny drogowy problem na Słowikach. Radny Józef Filas przypomina, że ulice na tym osiedlu nie były gruntownie remontowane od 30 lat. – Co roku ograniczano się tylko do bieżących napraw, polegających na łataniu powstałych po okresie zimowym dziur w asfalcie. Taka polityka kolejnych władz miasta doprowadziła do tego, że na Słowikach drogi są w fatalnym stanie technicznym, a poruszanie się po nich jest niebezpieczne i przypomina jazdę po torze przeszkód – podkreśla radny, proponując, by w przyszłym roku w pierwszej kolejności wyremontować ul. Rataja, która jest główną ulicą łączącą obydwie połowy osiedla.

Burmistrz Roman Piaśnik twierdzi, że w przypadku ul. Rataja nie chodzi o gruntowny remont po istniejącym śladzie, lecz kompleksową przebudowę z poprawą przebiegu niwelety drogi i zbudowanie większej liczby miejsc postojowych o normatywnych wymiarach.  -Mam jednak świadomość, iż jest to inwestycja wielomilionowa, a realizacja ze względu na ograniczone możliwości budżetowe musi być rozłożona w czasie. Dlatego po opracowaniu dokumentacji projektowej postanowiłem etapami przebudowywać omawianą drogę. W tym roku został wykonany pierwszy etap przebudowy – wyjaśnia burmistrz Piaśnik. Zgodnie z zapowiedziami włodarza miasta, w projekcie budżetu na 2018 rok planuje się zabezpieczyć środki na realizację kolejnego odcinka drogi.

rataja 2

 

 

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
KarolEwaz.bokuStefanR.G. Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Karol

[quote name=”Ewa”]”A co wg Ciebie zrobił złego ?” Panie Stefanie i to jest pytanie. Jak się nic dla osiedla nie zrobiło, swoich konkurentów się wykasowało, a każdej władzy się d..ę liże, to dla takiego prezesa jest żyć nie umierać, a emerytura po 80-ym roku życia i dobry wybór rady nadzorczej.[/quote]
Może jaśniej, o jakich konkurentach piszesz ? Z tego co mówiono w Olkuszu, to sami się wyeliminowali, a ” ten Prezes ” nie startował w konkursie ogłoszonym przez RN.

Ewa
Ewa

„A co wg Ciebie zrobił złego ?” Panie Stefanie i to jest pytanie. Jak się nic dla osiedla nie zrobiło, swoich konkurentów się wykasowało, a każdej władzy się d..ę liże, to dla takiego prezesa jest żyć nie umierać, a emerytura po 80-ym roku życia i dobry wybór rady nadzorczej.

Stefan
Stefan

[quote name=”Ewa”]Proszę mi podpowiedzieć, bo nie chcę siać złej oceny. Co dobrego dla oś. Słowiki zrobił Pan Prezes Spółdzielni Nowa, który zajmuje to stanowisko prawie od początku. O prywacie nie wspominajmy, bo o niej większość wie.[/quote]
A co wg Ciebie zrobił złego ?

Ewa
Ewa

Proszę mi podpowiedzieć, bo nie chcę siać złej oceny. Co dobrego dla oś. Słowiki zrobił Pan Prezes Spółdzielni Nowa, który zajmuje to stanowisko prawie od początku. O prywacie nie wspominajmy, bo o niej większość wie.

z.boku
z.boku

Panie burmistrzu tym skutkuje wszechobecny PijaR o jakimś „boomie inwestycyjnym”, którego jednak jakoś za oknem nie widać…

Stefan
Stefan

Już za rok wybory samorządowe. Niektórzy radni zaczynają się budzić ze snu. Lepiej późno niż wcale.

R.G.
R.G.

Budowa parkingu na tzw, klepisku rozpoczęta! Zastanawia mnie dlaczego realizuję się to w takim pośpiechu i w tak zakonspirowany sposób? Być może spowodowane jest to niedoskonałością tego projektu lub ograniczonymi możliwościami finansowania. Ubolewać należy, że znowu ktoś zdecydował się podjąć tak ważną decyzję w wąskim gronie, a przecież takie jak ta inwestycje, powinny być poprzedzone konsultacjami społecznymi po to, aby ich realizacja służyła jak najlepiej tym, którzy będą z niej korzystać. Niestety ze smutkiem muszę stwierdzić, że budowa wspomnianego parkingu w takim kształcie, spowoduje odcięcie od świata mieszkańców bloku nr 9 przy ulicy Nałkowskiej, Stanie się tak dlatego, ponieważ projekt… Czytaj więcej »

Romuald
Romuald

Pan burmistrz ma możliwość wglądu do dokumentacji na podstawie której zrealizowano oś. Słowiki. Tam jednoznacznie uzgodniono, że ul. Olewińska (obecnie na tym odcinku Buchowieckiego) będzie obwodnicą osiedla Słowiki. Cały ten teren stał się własnością inwestora do realizacji osiedla Słowiki. Niech Pan Burmistrz zapyta, na jakiej podstawie służby UMiG dokonały zwrotu nieuzasadnionej nieruchomości w zakresie ul. (obecnie Buchowieckiego) bez możliwości zakończenia podstawowych zadań komunikacyjnych osiedla.

Nieudolnik
Nieudolnik

Baju baju będziesz w raju… Burmistrz zapomniał o Słowikach. Na tym osiedlu naprawdę mało się dzieje jeśli chodzi o remonty. To wstyd, że RomanPiaśnik zaczyna naprawy dróg robiąc odcinek rzędu kilkudziesięciu metrów . Słowiki zostały zapomniane w tej kadencji… dobrze, że Filas próbuje coś zmienić!