Kilka tygodni temu olkuscy samorządowcy w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju Małopolski  zgłosili do tak zwanego Banku Projektów piętnaście propozycji, które chcieliby z pomocą Unii (a dokładniej jej pieniędzy) wdrożyć w naszym mieście i jego okolicach. Na długiej liście uwagę zwraca taki punkt – „Srebrny” węzeł przesiadkowy w Olkuszu. Zgodnie z zapowiedzią, przy ulicy Mickiewicza miałby powstać węzeł przesiadkowy typu „parkuj i jedź” z parkingiem podziemnym. Idea jest taka, że pomysł ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Dokładnego projektu jeszcze nie ma, są na razie urzędnicze marzenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy pomarzyli wspólnie o „Srebrnym” węźle komunikacyjnym na ulicy Mickiewicza. A jak już projektujemy węzeł, to zaprojektujmy całą komunikację.

 Mamy, co prawda, dwa kompletnie niewykorzystane węzły komunikacyjne, ale czemu by nie stworzyć kolejnego. W końcu Unia daje, to twórzmy. Parking podziemny jest świetnym pomysłem. Może nawet okazałoby się, że na Mickiewicza też są już jakieś podziemia, z których zaczynamy słynąć w Polsce, to taki parking byłby pięknym nawiązaniem do urbanistycznej tradycji miasta. Nazwa „Srebrny” wydaje się tutaj jak najbardziej na miejscu. Mówią urzędnicy: parkuj i jedź! No dobra. Tylko czym można jechać z ulicy Mickiewicza, jak się zostawi samochód? W całej zachodniej Europie takie węzły komunikacyjne łączą ze sobą linie tramwajowe, autobusowe, metra, kolej, ścieżki rowerowe, piesze i znajdują się często przy dużych autostradach albo ważnych logistycznie ulicach. Bo wtedy pasażer ma na co się przesiąść, a logika projektu jest taka, że wszędzie ma być blisko. Co prawda ulicą Mickiewicza jeździ teraz chyba tylko jeden autobus (i to w dodatku po jej małym fragmencie), ale może tylko mi wydaje się to problemem. Do supersamu niedaleko, to każdy się dla zdrowia spacerkiem przejdzie.

Większy kłopot może być z tramwajami. Jeden radny przed ostatnimi wyborami już mówił, że tramwaj by się przydał, choćby jedna nitka. Jest więc okazja, żeby i tramwaje do Olkusza sprowadzić. Być może jakieś miasto partnerskie odsprzedałoby nam jakiś stary tramwaj po kosztach. Karetkę dali (i to chyba ze dwa razy), to może i jakiś tramwaj by się znalazł. Może nawet dzięki temu skończyłby się wieczny konflikt między kierowcami autobusów i busiarzami, bo ludzie wybraliby tramwaje. Jak to mówią, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Dobrze by było jednak skomunikować ten węzeł z koleją. Do dworca z węzła byłoby daleko, ale i to może nie problem, bo jeden z naszych posłów interesuje się rynkiem kolejowym w Polsce i wiele razy interweniował w różnych kolejowych sprawach, to może udałoby mu się coś zrobić, żeby nam szyny kolejowe poprowadzili koło tego węzła na Mickiewicza. W każdym razie, obiecać zawsze można.

W następnym rzucie pieniędzy unijnych można by się starać o kasę na metro. A co! Jak szaleć, to szaleć. Metro w Olkuszu jest jak najbardziej potrzebne, bo ponoć turyści mają wkrótce do nas tłumnie zjeżdżać, to mogliby w kilka minut zwiedzić całe miasto. Najlepiej od razu dwie nitki – z osiedla Młodych na Sikorkę i ze Słowików na Piaski. A jak turyści, to przydałoby się też lotnisko – wiadomo. Może byłaby to za duża ekstrawagancja jak na takie miasto jak Olkusz i Unia patrzyłaby na to trochę sceptycznie, ale na dobry początek wystarczy chociaż lądowisko dla helikopterów. Biznesmenów ma nam też przybyć ponoć, tak się rozwijamy gospodarczo, to i helikoptery będą po naszym niebie latać. Z węzła na Mickiewicza można by poprowadzić również kolejkę górską na jeden z olkuskich szczytów – Górę Pomorską albo na Widok. Piękna panorama miasta powaliłaby turystów na kolana. Nasi partnerzy we włoskim Bergamo mają taką kolejkę i turystom się ona podoba. Poza tym zimą może to być fantastyczna atrakcja narciarska. Taki turysta wjechałby kolejką z węzła na górę, a potem zjechał do samochodu na nartach. Zakopane mogłoby zacząć się obawiać o swoich turystów. A nawet jakby się nam to wszystko nie udało (wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano), to niech by powstał chociaż ten „Srebrny” węzeł przesiadkowy. Zaparkujemy samochody i przesiądziemy się … na rowery.

P.S.
Trudno Wam sobie wyobrazić to wszystko? Mnie też, dlatego namalowałam mapkę. We Frankfurcie nad Menem dali mi kiedyś podobną…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
światełko w tunelu
światełko w tunelu
9 lat temu

[quote name=”Hen Ryk”]
…postawiłbym na Panią Emilię – mimo braku doświadczenia etc. Zmian nam trzeba, ZMIAN[/quote]

W demokracji jest tak, że największe szanse podczas wyborów ma ten, kto ma silne zaplecze, i będzie w stanie przekonać do siebie jak najwięcej wyborców. Jeszcze trochę za wcześnie na kampanię wyborczą, ale chyba najwyższy czas, aby nad przyszłością naszego miasta się zastanawiać. Co powinno decydować o tym, kto będzie nami rządził w przyszłości? Wiem, że Pani Emilia jest osobą otwartą, łatwo nawiązuje kontakty, dobrze wykształconą, ale przede wszystkim jest osobą rozsądną, i co ważne, KONKRETNĄ. Czy podołałaby w rządzeniu miastem? Wątpliwości może mieć tylko ten, kto jej nie zna, a w końcu nie byłaby w rządzeniu osamotniona, takich, którzy by ją wspierali już dzisiaj znalazłoby się całkiem sporo, łącznie ze mną… gdyby tylko chciała wystartować. I nie tyle młodych nam trzeba, co mądrych, rozsądnych i uczciwych, Pani Emilia ma wszystkie te cechy.

Hen Ryk
Hen Ryk
9 lat temu

[quote name=”Obywatel Olkusza”]A dlaczego to Pani ciagle nasmiewam sie z bardzo dobrych pomysłów samorządowców czy tez burmistrza ? .[/quote]
Toż to felieton przecie !!!
A swoją drogą to mając do wyboru garnitur poprzednich kandydatów vs Pani Emilia postawiłbym na Panią Emilię – mimo braku doświadczenie etc.
Zmian nam trzaba ZMIAN

ObywatelOlkusza.
ObywatelOlkusza.
9 lat temu

Tatoomamoo muminka! Piszesz:

Obywatelu Olkusza, bywa z tobą na Przeglądzie różnie (oprócz innych posiadłem zdolność cybergrafologii więc wiem) i…

Więc cię pytam :
co to takiego ta cybergrafologia ? W jaki sposób ja posiadłes ?
Podaj przykłady zastosowania tej cybercostam w Przeglądzie

Tata muminek
Tata muminek
9 lat temu

[quote name=”Obywatel Olkusza”]A dlaczego to Pani ciągle naśmiewa się z bardzo dobrych pomysłów samorządowców czy też burmistrza? A niech że Pani będzie na tyle rozsądna i w najbliższych wyborach samorządowych wystartuje na fotel najwyższego w Olkuszu! A Czemuż to nie?[/quote]

Obywatelu Olkusza, bywa z tobą na Przeglądzie różnie (oprócz innych posiadłem zdolność cybergrafologii więc wiem) i… i akurat w tym przypadku prawie się z tobą zgadzam. Cieszę się, że nie tylko ja dostrzegam konieczność odmłodzenia olkuskiej elity rządzącej i zdecydowanego podwyższenia STANDARDÓW rządzenia. Nie będę wskazywał personalnie, napiszę tylko tyle, że potrzebni nam młodzi, odważni, wykształceni, niezależni, i wiem co piszę – KONKRETNI. Zimno zimno, ciepło ciepło, GORĄCO GORĄCO! Też jestem za twoją propozycją.

Nie zgadzam się z tobą, że „Pani naśmiewa się z burmistrza i samorządowców”. Ja tego tak nie odbieram, ale rozumiem, że jesteś do burmistrza i samorządowców uprzedzony.

Obywatel Olkusza
Obywatel Olkusza
9 lat temu

A dlaczego to Pani ciagle nasmiewam sie z bardzo dobrych pomysłów samorządowców czy tez burmistrza ? A niech ze Pani będzie na tyle rozsądna i w najbliższych wyborach samorządowych wystartuje na fotel najwyższego w Olkuszu ! A Czemuz to nie ? Dzisiaj w Olkuszu potrzeba jest ludzi młodych , odważnych , ludzi którzy potrafią tak jak Pani mieć własne wizje ,koncepcje rozwoju , itp, itd.Prosze mi wierzyć nie jest to żadna drwina , czy obsmiewanie Pani pomysłów. Znajda sie ludzie którzy razem z Panią stworzą doskonały zespół zarządzający miastem . Chciałbym aby zespół taki był apolityczńy i miał na celu prrzedewszystkim dobro jego mieszkańców i rozwój miasta .Nie wykluczała bym natomiast współpracy z młodymi politykami Olkusza . Proszę niech Pani podejdzie do tematu bardzo profesjonalnie i przyjmie to wyzwanie .

cichosza
cichosza
9 lat temu

Ciszej w tych busach.Sugeruję oznakowanie-„cichy bus”
lub „bus bez radia”..

światełko w tunelu
światełko w tunelu
9 lat temu

.
Coraz bardziej podobają mi się te „niedzielne” felietony. Bo może właśnie dzięki takim fantastycznym wizjom łatwiej będzie nam, mieszkańcom, określić się czego właściwie chcemy, w jakim Olkuszu chcielibyśmy żyć.
Metro? Czemu nie metro, ale uporządkujmy najpierw przystanki i usprawnijmy komunikację. Schwalbachstrasse? Czemu nie, ale najpierw przekonajmy nieprzekonanych dlaczego akurat Schwalbachstrasse. Warto o tym wszystkim gadać. Nie wiem jak wy, ale ja będę czekał na kolejny felieton, i kolejny olkuski problem o którym warto pofantazjować, a potem już na poważnie o nim rozmawiać.

kogel mogel
kogel mogel
9 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec miasta”]Niech się Ci panowie zajmią zrobieniem normalnych parkingów dla dojezdżających do pracy busami do Krakowa czy Katowic bo w centrum nie ma gdzie parkować (Biedronka i carrefour karzą mandatami) tym się zajmijcie darmozjady!!! bo pracy i tak w tej dziurze nie stworzycie…[/quote]
Z parkingami racja, trzeba ciągle myśleć o nowych, także o zabezpieczaniu miejsc na przyszłe, to władza może zrobić. Władza z tworzeniem miejsc pracy ma związek pośredni, władza nie jest od rozdawania pracy, ale może bardziej starać się o tworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców i przyjezdnych, z tym, mimo licznych widocznych inwestycji, jest bardzo źle. Olkusz niestety nie jest przyjaznym miastem, i nie zanosi się na zmianę.

Mieszkaniec miasta
Mieszkaniec miasta
9 lat temu

Niech się Ci panowie zajmią zrobieniem normalnych parkingów dla dojezdżających do pracy busami do Krakowa czy Katowic bo w centrum nie ma gdzie parkować (Biedronka i carrefour karzą mandatami) tym się zajmijcie daromozjady!!!!!!!!! bo pracy i tak w tej dziurze nie stworzycie..

antonio
antonio
9 lat temu

Trzeba tych asów samorządu do jakieś nagrody zgłosić. Większego idioctwa dawno nie słyszałem.

Hugo Knote
Hugo Knote
9 lat temu

Mnie się pomysł bardzo podoba (zuppa). Proponowałbym jeszcze wykorzystać obie rzeki jako alternatywne drogi komunikacyjne, „Babę” i „Witeradówkę”. Można by na nich (rzekach) uruchomić gondole jak w Wenecji a spływy kajakowe byłyby rewelacją turystyczną. 😆

Metro Goldwyn Mayer
Metro Goldwyn Mayer
9 lat temu

No to się nam Pani Redaktor rozfantazjowała :).
Zacznę tak. Metro w Olkuszu nikomu do niczego nie jest potrzebne. Jak możemy marzyć, myśleć o metrze, choćby szybkim tramwaju, gdy miasto od lat nie potrafi – NIE POTRAFI! – mądrze i skutecznie zarządzać tą komunikacją którą posiada.
Nowoczesny węzeł przesiadkowy? W mieście, w którym od lat straszą zaśmiecone przystanki? W którym autobusy miejskie i busiarze wyprawiają co sami chcą? W mieście w którym co chwilę nieprzemyślane remonty paraliżują ruch? Szanowna Pani Redaktor, marzyć – piękna sprawa – jeszcze piękniejsza marzenia urzeczywistniać, ale marzenia bez pokrycia to denerwujący KIT. W Olkuszu, aby jakoś takoś brnąć spokojnie z dnia na dzień najlepiej nie myśleć i nie marzyć, założyć klapy na oczy i zaiwaniać piechotą, za czerwoną linią w kierunku północ-południe i niebieską wschód-zachód.