Życie i twórczość Juliusza Słowackiego były tematem konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. W ten sposób biblioteka stara się promować twórczość największych naszych poetów i pisarzy. Co roku zaprasza młodzież szkół średnich powiatu do rywalizacji, w której orężem jest … literacka wiedza. Teraz przyszła pora na Słowackiego – jak głosiło hasło konkursu – „…bo królom był równy”. Młodzież spotkała się też z aktorem Teatru Słowackiego, serialowym „doktorem Samborem”.

Twórczość Słowackiego wybrano na temat tegorocznej edycji konkursu nieprzypadkowo – trwa właśnie rok tego poety. Do rywalizacji zgłosiło się 40 uczniów ze wszystkich szkół średnich Olkusza oraz z Wolbromia, Bukowna i Trzyciąża. Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce Paulinie Kocjan z IV LO w Olkuszu, drugie – Justynie Zarembie z IV LO w Olkuszu, a trzecie – Annie Ziębie z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. Nagrodami dla laureatów były: aparat cyfrowy, radioodtwarzacz, odtwarzacz MP3, pamięci przenośne USB oraz książki.
Przyznano również 10 wyróżnień. Otrzymali je: Małgorzata Dąbek z ZS nr 3 w Olkuszu, Patrycja Kawka z I LO w Olkuszu, Alicja Kuś z ZS nr 3 w Olkuszu, Maciej Barczyk z IV LO w Olkuszu, Katarzyna Madej z ZS w Wolbromiu, Grażyna Sobota z ZS w Wolbromiu, Ksenia Maroszek z ZS nr 3 w Olkuszu, Kinga Filo z IV LO w Olkuszu, Monika Trepka z II LO w Olkuszu i Justyna Myszor z ZS w Wolbromiu.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a wyjątkową nagrodą pocieszenia za przygotowanie do konkursu było…. spotkanie z aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, znanym m.in. z telewizyjnej roli doktora Michała Sambora w serialu „Na dobre i na złe”. Była to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć w jego interpretacji wiersze bohatera konkursu.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o