Ferie w mieście wcale nie muszą być nudne. Zwłaszcza, gdy w pobliżu znajduje się biblioteka, oferująca ciekawe formy spędzenia wolnego czasu.
Jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, zorganizowała, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, Ferie w Bibliotece. Partnerem akcji było Centrum Helen Doron w Olkuszu.

W czasie tegorocznych ferii dzieci poznawały tajniki warsztatu pracy detektywa. W każdy poniedziałek mali detektywi brali udział w zajęciach: „Detektywistyczne spotkania z językiem angielskim”. Na spotkaniach, prowadzonych przez lektorów z Centrum Helen Doron w Olkuszu, dzieci m.in. nauczyły się nazywać w języku angielskim części ciała i opisywać wygląd zewnętrzny, co niezbędne jest w pracy detektywów współpracujących z obcokrajowcami do tworzenia rysopisów pamięciowych.

 

W każdy wtorek i środę z kolei odbywał się „Detektywistyczny zimowy turniej komputerowy”. Uczestnicy zajęć,  poprzez różne ciekawe, edukacyjne gry i zabawy komputerowe, doskonalili umiejętność logicznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów oraz spostrzegawczość, pamięć i koncentrację.
W każdy czwartek i piątek natomiast, mali detektywi uczyli się jak zauważać rzeczy, które dla innych są niewidoczne, poznali metody zabezpieczania śladów, rozpoznawania kłamcy,  szyfrowania i odczytywania szyfrów, zbierania i badania odcisków palców, a także doskonalili umiejętności dedukcji oraz logicznego myślenia.

W ostatnim dniu ferii, dzieci biorące udział w zajęciach organizowanych w ramach DETEKTYWISTYCZNYCH FERII W BIBLIOTECE, mogły wykazać się przenikliwością i sprytem biorąc udział w niezwykłej  grze finałowej. Cztery drużyny przeprowadziły  śledztwo i miały odnaleźć, ukryte w różnych miejscach wypożyczalni i czytelni, tajemnicze koperty. Wykorzystując wszystkie nabyte  umiejętności mali detektywi mieli za zadanie m.in. odszyfrować wiadomości zapisane szyfrem kropkowym i szyfrem Cezara, rozwiązać zagadki logiczne oraz kryminalne. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy biorący udział w detektywistycznych zmaganiach, otrzymali biblioteczne licencje detektywistyczne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze