Olkusz

 „Śladami olkuskich społeczników” – pod takim hasłem w piątek 4 listopada zaplanowano spacer historyczny po olkuskim cmentarzu parafialnym. To kolejna część akcji Olkuskie Spacery Historyczne 2022, nad którą patronat sprawują redakcje „Przeglądu Olkuskiego” i „Gazety Olkuskiej”.

 Każdy, kto chciałby wziąć udział w spacerze, powinien przyjść 4 listopada pod bramę cmentarza parafialnego przy ul. Powstańców Śląskich o godz. 16.00. – Po cmentarzu będą ich oprowadzali olkuscy historycy – regionaliści z Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu oraz Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą groby zasłużonych olkuskich działaczy społecznych, m.in. Wiktora Burakowskiego, założyciela i prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Włoskiej, Janiny Majewskiej – poetki, opiekunki zabytków, kustosza Muzeum Regionalnego PTTK Olkusz i Honorowej Obywatelki Olkusza, czy Stefana Ząbczyńskiego założyciela i patrona Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz Honorowego Obywatela Olkusza – zapraszają organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami. 

Historyczne spacery od samego początku cieszą się sporym zainteresowaniem. Wszystko zaczęło się w 2016 roku. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami zorganizował jednodniową akcję „Poznaj Olkusz”, w ramach której chętni mogli wziąć udział w pięciu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem. Rok później były to już trzy spacery historyczne, wycieczki i warsztaty dla dzieci podczas ferii zimowych oraz wakacyjna akcja „Podziemne piątki”, w ramach której prawie tysiąc osób zwiedziło podziemia olkuskiego ratusza z przewodnikiem. Tak tematyka zwiedzania miasta przerodziła się w coroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne”. Opracowywane są nowe trasy, ale niektóre z wędrówek z uwagi na duże zainteresowanie są cyklicznie powtarzane.

W tym roku uczestnicy historycznych spacerów poznawali dzieje Srebrnego Miasta śladem dawnych murów, baszt i bram miejskich, zwiedzając m.in. starówkę i najważniejsze budowle oraz Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Kolejne wędrówki dotyczyły średniowiecznego systemu obronnego Olkusza, zagadek olkuskiej starówki czy Krwawej Środy.

Uczestniczyliście kiedyś w historycznych spacerach? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze