Powiat

Prowadzone od miesięcy działania operacyjne Straży Leśnej Nadleśnictwa Olkusz doprowadziły w końcu do ujęcia – na gorącym uczynku – sprawcy kradzieży stroiszu jodłowego i zniszczenia jodłowych odnowień.

Od dłuższego czasu na terenie pięciu leśnictw Nadleśnictwa Olkusz obserwowany jest problem niszczenia młodych jodeł w celu nielegalnego pozyskania stroiszu. Drzewka pozbawiane bocznych gałęzi, w zależności od stopnia uszkodzenia albo usychają, albo rosną dalej – w osłabionej kondycji. Tym razem, w ubiegłym tygodniu udało się ująć sprawcę kradzieży. To mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, który do dostawczego mercedesa zapakował 8,5 metra przestrzennego jodłowych gałązek, wykorzystując dokładnie całą przestrzeń ładunkową auta. Przypuszczalnie sprawca nie działał sam, jednak w akcji zatrzymania – prowadzonej nocą wraz z policją, udało się zatrzymać właśnie tego mężczyznę. Pozyskany z 5 powierzchni (gniazd) odnowieniowych, wywieziony z lasu stroisz zarekwirowano. Celem ukarania sprawcy, który przyznał się do winy, Straż Leśna skieruje wniosek do sądu o nałożenie grzywny i zasądzenie zapłaty tzw. nawiązki. W przypadku takiego wykroczenia sama grzywna może wynieść nawet 5000 zł.

Straż Leśna, na podstawie charakterystycznych śladów pozostawionych na miejscu zdarzenia przypuszcza, że czynu dokonały te same osoby, które popełniały wcześniejsze kradzieże. Jest zatem nadzieja, że problem niszczenia młodych jodeł nie będzie się już powtarzał.

Nadleśnictwo Olkusz

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze