e mail

W nawiązaniu do artykułu w Przeglądzie Olkuskim ,,Co dalej z targiem przy ul. Świętokrzyskiej” z dn. 29.06.2018 r. istnieje konieczność sprostowania wielu nieprawdziwych oraz niemających kompletnie odzwierciedlenia w rzeczywistości informacji zawartych w tym artykule. 

Mieszkańcy sąsiadujący z targowiskiem, nigdy nie zgłaszali jakichkolwiek uwag dotyczących stanu technicznego targowiska. Co więcej, handlujący na tym placu spotykają się z pozytywnymi opiniami mieszkańców podkreślającymi jak ważna jest korzyść dla robiących zakupy, wynikająca z lokalizacji oraz funkcjonowania tegoż targowiska z tak dużą tradycją. Mając to na uwadze dokładamy wszelkich starań na miarę możliwości, aby utrzymać plac w jak najlepszym stanie. Cztery lata temu zostały zlikwidowane wszystkie stare ,,wiaty” do handlu, czego niestety nie zauważył p. Radny z Olkusza, widocznie nie był na tym targowisku od kilku lat. Dwa lata temu pomalowano całe ogrodzenie placu targowego i w górnej części ogrodzenia (od strony przetwórni) posadzono tuje. Ubytki w nawierzchni asfaltowej są systematycznie w każdym roku uzupełniane. W każdy wtorek i piątek zaraz po skończonym handlu plac targowy wewnątrz ogrodzenia jest systematycznie sprzątany. „Fruwające śmieci” wspomniane przez p. Radnego w artykule do którego się odnosimy, pozostają po handlujących na ulicy, poza ogrodzeniem targowiska, skąd zbierane są opłaty targowe wyłącznie przez UMiG Olkusz ponoszący odpowiedzialność za porządek tego terenu. Zatem p. Radny opisuje sytuację jaka ma miejsce na terenie, za który ponosi odpowiedzialność za czystość ulic po handlu oraz pobiera opłaty. Ci handlujący, nie mając nawet koszy na „fruwające śmieci”, przerzucają je na teren naszego targowiska, na którym, za usytuowany tam duży kontener ponosimy comiesięczne, znaczne opłaty.

Nawiązując do propozycji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu dotyczącej otwarcia parkingu na Placu Targowym w dni poza targowe, jak widać autor artykułu nie był świadomy tego, iż parę lat temu plac targowy został otworzony jako parking, jednak okazało się, że z powodu bardzo małej liczby parkujących samochodów zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia parkingu. Zauważyliśmy, że większość kierowców woli parkować na sąsiadujących z placem targowym ulicach i pod wiaduktem, a nie na płatnym parkingu. Niestety autor artykułu nie zauważył również, że rok temu został otwarty parking na placu byłej przetwórni mięsa, z wyznaczonymi stanowiskami czynny 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Po dwóch miesiącach parking ten został zamknięty z powodu braku chętnych do parkowania.

Jeżeli chodzi o inwestycję w modernizację targowiska na większą skalę, wiązałaby się ona z poniesieniem dużych kosztów, a tym samym znacznym podniesieniem opłat za handel, a w tym wypadku pozbawieniu wielu osób pracy z powodu zbyt wygórowanych opłat. Czy to ma na celu autor artykułu?

Zachęcamy Panów – autora artykułu oraz p. Radnego, do rozmów z handlującymi oraz kupującymi na obydwu Placach Targowych, w celu wyrażenia swoich opinii dotyczących ich funkcjonowania, przed podjęciem inicjatywy napisania jakiegokolwiek artykułu i wypowiedzenia swojego zdania. Autor artykułu stwierdza, że „plac przy ulicy Świętokrzyskiej miał zdecydowanie mniej szczęścia” od placu przy ul. Sławkowskiej, czy ma na myśli wybudowane tam obiekty: Lidl oraz Biedronka stanowiące konkurencję dla handlujących?

Dzierżawcy oraz handlujący na Placu Targowym  przy ul. Świętokrzyskiej w Olkuszu

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
?ObiektywnamkBroklinobywatelka Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
?
?

Jak już tak sobie likwidujemy to może zaczniemy od delegatur terenowych KRUS Panie Radny ? 😉

Obiektywna
Obiektywna

Smutne jest,że osoba p.Radnego ośmiela się decydować o losach targu przy świętokrzyskiej i pokazuje ten obiekt w nieciekawych barwach.Jest wiele innych ważniejszych rzeczy w Olkuszu wymagających zmian i niecierpiących zwłoki niż ww.targ.Czy zastanowił się Pan Mrówka ile rodzin zarabia na tym targu na chleb?Ile ludzi co wtorek i piątek sprzedaje tam dobrej jakości lokalne towary?Są tam ludzie którzy utrzymują się tylko i wyłącznie z dochodu na tym targu,albo dorabiają do marnych polskich emerytur.Wstają o 3 nad ranem, wystawiają towar do sprzedaży często w zimnie i deszczu.Niech Pan radny sprobuje rąk pracować i zobaczyć jak to jest.Ten targ jest od wielu,wielu… Czytaj więcej »

mk
mk

ale, ale… kilka lat temu, plac targowy świętokrzyski miał być zlikwidowany/przeniesiony na ulicę sławkowską, tymczasem wybudowano lidla2 i plac się skurczył…. niezbadane są zamysły włodarzy…

Broklin
Broklin

Budynek banku ING kupił znany olkuski działacz SLD – J.D. Ciekawe jest jednak źródło finansowania.

obywatelka
obywatelka

1. Kto kupił budynek po banku śląskim, od kogo, w jakiej formie,czy był przetarg, ile zapłacił …? jeśli to urząd sprzedawał to obywatel ma prawo znać szczegóły bo wtedy to sprawa publiczna…zatem prosze napisać o tym artykuł w Przeglądzie Olkuskim…2. Poza tym Dziennikarze, najnormalniej w świecie proszę iść na ten targ, porozmawiać ze sprzedającymi, z klientami,z mieszkańcami okolicznych bloków zapytać co najmniej 40 osób czy są zadowoleni z funkcjonowania targowiska i czy są za jego likwidacją…i podać wyniki sondy w procentach to będzie obiektywny sposób by pokazać opinie nas mieszkańców czy chcą by to targowisko istniało, by władza usłyszała nasz… Czytaj więcej »

Lokkoo
Lokkoo

Kto kupił budynek Banku Śląskiego? Bardzo blisko do targowiska.

Burmistrz Piaśnik z kim buduje koalicje?

theon
theon

Myślę że najwyższy czas przywrócić społeczny charakter funkcji radnego – nie będzie parotysięcznych diet, nie będą się garnąć tego sortu radni 😉

Targowiczan
Targowiczan

[quote name=”Art”]Radny niekompetentny , to jaki radny ?[/quote]
Bezradny

autochton
autochton

Zapewne, trochę ten targowy gwar i ruch, a czasem i muzyka disco polo z kramiku przeszkadza okolicznym mieszkańcom, ale, po pierwsze: to tylko dwa dni w tygodniu, po drugie: ewentualnie parkujące na ewentualnym tu parkingu samochody na pewno emitowały by więcej szkodliwych spalin,i to codziennie, niż samochody „targowe”. Jednak korzyści z funkcjonowania tu targu są wielorakie, Po pierwsze: mieszkańcy okoliczni mają blisko, bliżej, niż do targowiska na Sławkowskiej. Po drugie: mieszkańcy przyjezdni ze wsi, z osiedla tysiąclecia i innych osiedli, mają doskonałe na ten targ połączenie busami, a poza tym mogą łączyć zakupy tutaj z zakupami np w PSS-ie. Blisko… Czytaj więcej »

Art
Art

Radny niekompetentny , to jaki radny ?