budowa

Właściciele i zarządcy dużych budynków mają jeszcze trzy tygodnie na sprawdzenie ich stanu technicznego. Skontrolować należy przede wszystkim wszelkie instalacje i przewody kominowe. W przeciwnym razie należy liczyć się z grzywnami.  

Wspomniane kontrole dotyczą obiektów o powierzchni zabudowy większej niż 2 tys. mkw. lub o powierzchni dachów przekraczającej 1000 mkw. Najczęściej są to magazyny, hale produkcyjne i wielkopowierzchniowe sklepy. Kontrole powinny być prowadzone przez uprawnione osoby, a ich wykonanie trzeba zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Jeśli obiekt nie zostanie gruntownie sprawdzony, wówczas pracownicy inspektoratu mogą ukarać jego właściciela grzywną w wysokości 500 złotych lub wystąpić do odpowiednich organów ścigania. – W takim przypadku sami przeprowadzamy kontrole. Jeśli z dokumentów złożonych przez właściciela lub zarządcy wynika, że stan techniczny obiektu może powodować zagrożenia, wówczas obligatoryjnie go sprawdzamy i podejmujemy stosowne działania. Zarządzający dużymi obiektami muszą również pamiętać o obowiązkowej, wykonywanej co pięć lat, szczegółowej kontroli, na przykład pomiaru sprawności instalacji odgromowej – wyjaśnia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Grzegorz Swędzioł. Właściciele i zarządcy dużych obiektów mają obowiązek wykonania takich kontroli dwukrotnie w ciągu roku:do końca listopada i do końca marca.

Inspektor nadzoru budowlanego przypomina jednocześnie, że będzie prowadzić zimowe kontrole budynków, szczególnie pod kątem zalegania śniegu na dachach. – Chodzi przede wszystkim o obiekty użyteczności publicznej. Zadowalająca jest postawa użytkowników tych budynków. Zrozumieli, że nie może się powtórzyć tragedia z Katowic sprzed kilku lat – dodaje Grzegorz Swędzioł.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek Z sPISku
Jarek Z sPISku
10 lat temu

Dużo grzywienek wpłynie nam do parti napijemy się za was! 😀