dotacje osp 2018

Wszystkie gminy z powiatu olkuskiego otrzymały dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych od samorządu województwa małopolskiego. Na co zostaną przeznaczone pozyskane środki?

Umowy zostały wręczone samorządowcom w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. – Strażacy z OSP swoją codzienną postawą udowadniają, że można robić coś dla innych nie oczekując niczego w zamian. Wyjeżdżając na każdą akcję poświęcają swój wolny czas, aby nieść pomoc, a angażując się w różne inicjatywy pokazują, że są ważną częścią lokalnych społeczności. Doceniamy te postawy, dlatego od kilku lat konsekwentnie doposażamy druhów w sprzęt i samochody oraz finansujemy remonty remiz. Nie mam wątpliwości, że otrzymane dotacje zostaną dobrze wykorzystane, a mieszkańcy naszego regionu będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej – mówił marszałek Jacek Krupa podczas przekazywania umów.

Dofinansowanie dla OSP przyznano w ramach dwóch konkursów: „Bezpieczna Małopolska” oraz „Małopolskie Remizy”. Łączna wartość dotacji to ponad 5 mln 200 tys złotych. – Z roku na rok przybywa chętnych, którzy aplikują o środki z tych dwóch konkursów. Tylko w tym roku w ramach Bezpiecznej Małopolski wspieramy aż 73 gminy, przekazując pieniądze na sprzęt, odzież ochronną i samochody w 191 jednostkach OSP. Kolejnych 80 gmin otrzyma dotacje na remonty 83 strażnic. Cieszę się zwłaszcza z tego, że niektóre OSP były tak skuteczne, iż otrzymają wsparcie z obu konkursów – zaznaczył marszałek Krupa.

„Bezpieczna Małopolska” to zadanie realizowane przez samorząd województwa małopolskiego od 2015 roku. Gminy otrzymują pomoc finansową na wyposażenie jednostek OSP w sprzęt czy mundury bojowe. W latach 2015-2017 przekazano 103 gminom ponad 2,11 mln złotych dla 321 małopolskich jednostek OSP (w tym trzem jednostkom OSP Grupom Poszukiwawczo – Ratowniczym z terenu województwa małopolskiego, które do realizacji zadań wykorzystują psy poszukiwawczo – ratownicze). W tym roku po raz pierwszy program objął dofinansowanie na zakup samochodów pożarniczych i ratowniczo-gaśniczych. Dofinansowanie na ten cel trafi do OSP z 25 gmin. Tegoroczne wsparcie wyniosło łącznie 2 249 932 złotych dla 73 gmin (191 OSP), z czego 1 mln 520 tys. złotych to dotacje na samochody.

Wśród dotowanych samorządów są trzy gminy z naszego powiatu. Olkusz otrzymał 50 tys. złotych na zakup lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Osiek. – Co roku wspieramy znaczną kwotą ochotnicze straże pożarne z terenu całej gminy Olkusz. Szczególnie cieszy, gdy na nasze inicjatywy udaje się pozyskać dofinansowanie, dzięki czemu możemy realizować jeszcze więcej wspólnych pomysłów. Podkreślić należy, że uzyskane teraz 50 tys. zł to maksymalna możliwa kwota, którą można było otrzymać na zakup lekkiego samochodu pożarniczego w ramach konkursu Bezpieczna Małopolska 2018 – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

50 tys. złotych trafiło do Bukowna. Tam również planuje się zakup lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Bukowno Miasto.

Jedną z gmin, która skutecznie sięgnęła po dotacje z obydwu konkursów są Klucze: 80 tys. złotych na zakup samochodu oraz 41 tys. 560 złotych na prace w remizie OSP Bogucin Duży. -Gmina Klucze już rozpoczęła prace przy remizie w Bogucinie i ogłosiła przetarg na zakup samochodu dla OSP w Ryczówku, który będzie finansowany ze środków NFOŚ – WFOŚ w Krakowie w kwocie 350 tys. złotych oraz Krajowego Systemu Ratownictwa PSP (100 tys. złotych). Dziękujemy za wsparcie Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Krakowie nadbrygadierowi Stanisławowi Nowakowi i Wojewodzie Piotrowi Ćwikowi, jak również marszałkowi Jackowi Krupie i radnemu Marcinowi Cockiewiczowi – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

„Małopolskie remizy” to program realizowane przez samorząd Województwa Małopolskiego od 2009 roku. Gminy mogą pozyskać środki prac budowlane i remontowe w remizach strażackich. Do tej pory na modernizacje w 787 remizach przeznaczono prawie 32 mln złotych. 1 mln 324 tys. 735 złotych to kwota finansowego wsparcia, jaka w ramach programu trafiła do gmin powiatu olkuskiego do 2018 roku.

Pozostałe trzy gminy, które otrzymały środki z „Małopolskich Remiz”, to: Bolesław, Wolbrom i Trzyciąż. Kwota dotacji jest jednakowa: po 41 tys. 560 złotych. -Otrzymane wsparcie przeznaczymy na remont instalacji elektrycznej w budynku OSP Bolesław. W ostatnim czasie został również rozstrzygnięty przetarg na karosację (wykonanie nowoczesnej zabudowy) samochodu pożarniczego Star 266. W tym przypadku pozyskaliśmy 100 tys. złotych z darowizn, a 50 tys. złotych pochodzić będzie z gminnego budżetu. Sedrdecznie dziekuję strażakom OSP Bolesław za przekazanie 10 tys złotych ze środków własnych na karosację Stara– mówi wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

W gminie Trzyciąż prace dotyczą remizy OSP Michałółwka, a w gminie Wolbrom OSP Kąpiele Wielkie.

Fot. www.malopolska.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
....
....
3 lat temu

[quote name=”theon”]50 tysięcy ???? 80 tysięcy ???? Co to za kwoty są w ogóle ??? Przecież tu co najmniej jednego zera brakuje ! Oj, bo się druhowie obrażą na takie dziadostwo :lol:[/quote]
Ale z ciebie debil 😀

theon
theon
3 lat temu

50 tysięcy ???? 80 tysięcy ???? Co to za kwoty są w ogóle ??? Przecież tu co najmniej jednego zera brakuje ! Oj, bo się druhowie obrażą na takie dziadostwo 😆

Młody
Młody
3 lat temu

„Podkreślić należy, że uzyskane teraz 50 tys. zł to maksymalna możliwa kwota, którą można było otrzymać na zakup lekkiego samochodu pożarniczego w ramach konkursu Bezpieczna Małopolska 2018 – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.”

a na obrazku widać jak byk, że Klucze 80 tys. zł. z „Bezpieczna Małopolska 2018” z dumą w rękach trzymają …