Olkusz

Urząd Miasta I Gminy w Olkuszu uruchomił nowy kanał komunikacji: mieszkańcy Srebrnego Grodu mogą teraz załatwić podstawowe sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, a także otrzymywać bieżące informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia miasta. Wszystko za sprawą wielozadaniowej aplikacji na urządzenia mobilne „Miasto i Gmina Olkusz”, zrealizowanej w ramach projektu „Cyfrowa Gmina”.

Olkuski samorząd uruchomił właśnie mobilną aplikację o nazwie „Miasto i Gmina Olkusz”. Jak informują władze miasta, mieszkańcy Srebrnego Grodu zyskują dzięki niej łatwy i szybki dostęp do wielu ważnych informacji: od aktualnych wiadomości z życia miasta, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych i sportowych, po harmonogram wywozu odpadów. „Przydatną funkcją jest interaktywna mapa gminy z dziesiątkami urzędów, obiektów zabytkowych, sportowych i kulturalnych. Wprowadza również integrację z Elektronicznym Biurem Obsługi Interesanta, co pozwoli Mieszkańcom wygodnie załatwić wiele urzędowych spraw. Chcemy tę aplikację rozwijać, aby sprostała oczekiwaniom na miarę postępującej cyfryzacji.” – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik

Jedna aplikacja, wiele możliwości

Jak podkreślają przedstawiciele olkuskiego magistratu, aplikacja pozwala na personalizację powiadomień dla wydarzeń, aktualności, kalendarza wywozu odpadów, czy regionalnego systemu ostrzegania, a także dodanie wybranych wydarzeń do własnego kalendarza. Interaktywna mapa, której zaletą jest przejrzysta nawigacja, ułatwi natomiast turystom znalezienie ciekawych obiektów z danymi teleadresowymi, stroną internetową i zdjęciami. Oprogramowanie dostosowane jest ponadto do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jako że mogą one dostosować wybrane treści do standardu dla osób niewidomych oraz wysłuchać treści wiadomości. Aplikacja dostępna jest za darmo w sklepach Google Play oraz AppStore.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu uruchomił również Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta, z którego można korzystać zarówno z poziomu omawianej aplikacji jak i za pomocą osobistego komputera, z poziomu internetowej przeglądarki. Czym zaś jest owe Biuro? „EBOI to niezależne od aplikacji mobilnej miejsce, gdzie Mieszkańcy mogą zrealizować wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Założenie indywidualnego konta pozwala sprawdzić saldo i dokonać opłat takich jak podatek od nieruchomości czy opłata za wywóz odpadów komunalnych. Z EBOI można korzystać zarówno w aplikacji mobilnej „Miasto i Gmina Olkusz” (konfigurując dostęp w kilku krokach), jak i bezpośrednio poprzez stronę internetową www.olkusz.eboi.pl.” – tłumaczą olkuscy urzędnicy.

Samorządy „w sieci”

Coraz więcej publicznych instytucji z naszej okolicy idzie z duchem czasu i inwestuje w podobne rozwiązania. Przykładem jest chociażby wdrożona wcześniej przez Gminę Olkusz bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, która w ciekawy sposób prowadzi po Srebrnym Szlaku Gwarków Olkuskich: „Podczas wędrówki Szlakiem Gwarków aplikacja przekazuje nie tylko ciekawostki związane z samymi gwarkami i miejscami, w których znajdują się rzeźby, ale także wiele informacji o historii Olkusza i mijanych obiektów. Poza tym audioprzewodnik oprowadza nas po szlaku, dając wskazówki do dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków.” – wyliczają przedstawiciele olkuskiego magistratu.

Swoją aplikację posiada również sąsiednie Bukowno. Aplikacja „Info Bukowno”, przygotowana na zlecenie władz tego miasta, może działać w dwóch trybach: ogólnym oraz prywatnym. Pierwszy z nich jest dostępny dla wszystkich, którzy zainstalują program na swoim urządzeniu, oraz pozwala na bieżąco przeglądać dostępne dla wszystkich informacje wysyłane przez podmiot zarządzający w postaci m.in. artykułów o bieżących wydarzeniach. W trybie prywatnym, oprócz wiadomości ogólnie dostępnych dla wszystkich, można otrzymywać również informacje skierowane tylko do konkretnej osoby. W jego ramach funkcjonuje ponadto zakładka „Zgłoś i zapytaj”, umożliwiająca kontakt z Urzędem Miejskim w Bukownie.

W sklepach Google Play oraz AppStore znaleźć można również aplikację „Nadleśnictwo Olkusz”: zawiera ona interaktywną mapę okolicznych szlaków oraz prezentację atrakcji turystycznych i przyrodniczych regionu. Dzięki aplikacji można ponadto zaplanować wycieczkę, odnaleźć się w terenie, zgłosić nocleg w ramach „Zanocuj w lesie” czy też napotkane utrudnienie na szlaku. W aplikacji opisane są także przystanki ścieżek dydaktycznych, zlokalizowanych w olkuskich lasach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze