2 199 814,00 złotych dotacji na modernizację budynku „starej gminy” oraz sąsiedniego terenu otrzymała gmina Klucze. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Inwestycja jest prowadzona w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.

W budynku, gdzie kiedyś mieścił się Urząd Gminy, powstaje żłobek i Dzienny Dom Seniora. Roboty w „starej gminie” wykonuje od kilku miesięcy wyłoniona w przetargu firma ZRB Paciej Sp. z o. o. z Olkusza.

Jak już informowaliśmy, do potrzeb organizacji żłobka dla około 30 dzieci zostanie dostosowany parter. Do placówki będzie prowadziło osobne wejście z podjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poza pomieszczeniami opiekuńczymi i bawialniami znajdą się tu wózkownia, pomieszczenia biurowe oraz wszelkie pomieszczenia zaplecza, w tym zaplecze sanitarne.

Zakres prac obejmuje m. in.: dobudowę klatki schodowej (w zastępie drewnianych schodów przeznaczonych do rozbiórki), montaż windy dla osób niepełnosprawnych, termoizolację dachu, modernizację stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie tarasu nawiązującego stylem do sąsiedniego Dworku Dietla. Elewacja budynku ma być ozdobiona elementami drewnianymi. Pomieszczenia w piwnicach będą zaadaptowane na sale coworkingu (z czterema stanowiskami do pracy, gdzie znajdzie się podstawowy sprzęt biurowy z dostępem do internetu), salę konferencyjną oraz sanitariaty. Na miejsce dla najmłodszych mieszkańców gmina otrzymała dotację z rządowego programu „Maluch+” w wysokości 594 000,00 złotych.

Na piętrze mieścił się będzie dzienny ośrodek dla niesamodzielnych osób starszych. To projekt Spółdzielni Socjalnej „Opoka”. Seniorzy będą mieć do dyspozycji pokój dzienny z miejscami do wypoczynku, salę do zajęć terapeutycznych i terapii ruchowej, pokój wsparcia indywidualnego, kuchnię z jadalnią, biblioteczkę i kącik komputerowy funkcjonalnie połączone ze świetlicą, dwie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Otrzymana niedawno dotacja z RPO zostanie przeznaczona na budowę drogi dojazdowej do żłobka i ośrodka dla seniorów (zaraz za byłym urzędem gminy). – Przyznane środki pozwolą również wykonać rewitalizację przestrzeni między Dworkiem Dietla i „starej gminy”. Szczególne podziękowania kieruję do Zarządu Województwa Małopolskiego, Marszałków Witolda Kozłowskiego i Łukasza Smółki – dzięki ich zaangażowaniu i skuteczności na poziomie Komisji Europejskiej udało się zwiększyć środki na rewitalizację z 5 mln do 42 mln złotych, a część tej kwoty trafiła do naszej gminy. Podziękowania kieruję również do radnego wojewódzkiego Andrzeja Wójcika za zaangażowanie i pomoc w tym przedsięwzięciu – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Wykonanie placu pomiędzy Dworkiem a „starą gminą” to część ostatniego etapu rewitalizacji tej części Klucz. Miejsce to zostanie wyłączone z ruchu kołowego. Pozostałe prace w tym miejscu zostaną współfinansowane z dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chodzi o budowę stylowego murku od strony ul. Rabsztyńskiej przy parku z bramą wjazdową, otwieraną tylko w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Wymianie ulegnie pobliska wiata przystankowa. Na środku placu stanie fontanna w kształcie amonitu, nawiązująca do krajobrazu Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji od ubiegłego roku prowadzona jest modernizacja Dworku Dietla. Niedawno końca dobiegły prace w sąsiadującym z zabytkiem tzw. parku dolnym. Powstała tam drewniana altana, odtworzono także amfiteatr, którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve. Przy alejkach zamontowano ławki, kosze na śmieci, zainstalowano również nowe oświetlenie.

Przypomnijmy, że górna część parku została zmodernizowana w ubiegłym roku. W ramach inwestycji za dawnym urzędem gminy wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe. Znalazła się tam także drewniana altana, plac zabaw i inne obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery, a także stoliki do gier planszowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze