powiat

Ministerstwo Zdrowia udostępniło możliwość śledzenia procesu szczepień przeciwko covid-19 w poszczególnych gminach. W szczegółowym raporcie dla każdej z nich można znaleźć informację o liczbie ludności, liczbie pacjentów, którym podano jedną dawkę, oraz liczbie osób w pełni zaszczepionych (tu system podaje także wskaźnik procentowy). Można też prześledzić, jak wyglądają szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych. Statystyka jest aktualizowana codziennie.

Analizę danych przygotowuje Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS. Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 baz danych.

Algorytm został skonstruowany tak, aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta; korzysta z baz danych w następującej kolejności: – Centralny Wykaz Ubezpieczonych – obejmuje zarówno ZUS, jaki i KRUS, w tym osoby bez prawa do świadczeń. – IKP / Gabinet – adres podany przez pacjenta w Indywidualnym Koncie Pacjenta lub adres podany podczas wizyty lekarskiej. Brane są pod uwagę wyłącznie adresy podane po 1 stycznia 2021 r. – Karta Szczepień – adres podany przez pacjenta podczas szczepienia rejestrowany przez pracownika medycznego w Karcie Szczepień, – Adres Zameldowania – adres zameldowania pacjenta wg rejestru PESEL, – Adres Punktu Szczepień – czyli placówki, w której zostało wykonane szczepienie. Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami gminy, które będą miały najwyższy stopień zaszczepienia mieszkańców, mogą liczyć na finansowe bonusy. Gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Natomiast gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma 2 mln zł.

Jak wygląda proces szczepienia przeciwko covid-19 w powiecie olkuskim na dzień 18 czerwca 2021?

Przoduje gmina Olkusz, w której, przy liczbie mieszkańców 48206, co najmniej jedna dawką zaszczepiły się już 22572 osoby, dwiema dawkami – 15520, co daje wynik 32,2% zaszczepionych osób.

Wyszczepienie na poziomie 31,4 % osiągnęła gmina Klucze. Na populację 14909 mieszkańców, co najmniej jedną dawkę przyjęło już 7034  osób, a dwiema dawkami zaszczepiło się 4686 pacjentów.

Na trzecim miejscu jest Bukowno. Jedna dawkę szczepionki przyjęło 4568 osób, a dwiema zaszczepiło się 3012 – co daje wynik 30,2 % populacji wynoszącej 9976 mieszkańców.

Na podobnym poziomie kształtuje się wynik Bolesławia, który nieco wyprzedza Wolbrom. Na 7727 mieszkańców Bolesławia, pierwszą dawkę przyjęło 3270 pacjentów, dwie – 2221, co daje wynik 28,7%.

W gminie Wolbrom na 22614 mieszkańców jedną dawkę przyjęło 9809 osób, dwie – 6370, w sumie zaszczepiło się 28,2% populacji gminy.

Na końcu statystyki powiatowej znajduje się gmina Trzyciąż, która w okresie pandemii przodowała w najmniejszej liczbie zachorowań na covid -19. Pierwszą dawkę przyjęło 2847 spośród  7039 mieszkańców, drugą zostały zaszczepione 1634 osoby, co daje wynik 23,2% populacji.

Szczegółowe wyniki wyszczepienia populacji poszczególnych gmin można sprawdzić tutaj:

https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Towar opłacony i dostarczony, „dowód wdzięczności” odebrany więc trzeba naciskać na szczypawki.

Adam Kieltyka
2 lat temu

Wyraźnie czas festynów, baloników, i uroczystych szczepień się kończy. Nadchodzi czas kija -będą telefony, naciski, pytania, groźby a na końcu przymus