aaa spolem

W 1889r. w Bolesławiu utworzono Stowarzyszenie Spożywców, którego członkami byli robotnicy i urzędnicy kopalni Ulisses oraz Bolesław. Mając do dyspozycji fundusz udziałowy utworzono tam sklep wielobranżowy, będący początkiem długiej historii Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Olkuszu.

Na rok 2014 przypadł piękny jubileusz 125-lecia Spółdzielni, która na przełomie trzech wieków zmieniła się nie do poznania.

 

W samym Olkuszu tradycje spółdzielcze sięgają końca I wojny światowej, kiedy to na terenie Fabryki Naczyń Emaliowanych powstał sklep Konsum, trudniący się rozprowadzaniem artykułów żywnościowych, przydzielanych przez działający wówczas Komitet Ratunkowy. Innym istotnym wydarzeniem w tamtych czasach było utworzenie tzw. spółdzielni dla wszystkich, czyli Spółdzielni Spożywców w Olkuszu. Nadeszła jednak II wojna światowa, a wraz z nią kolejne zmiany. Tuż po wyzwoleniu 20 stycznia 1945r. reaktywowano spółdzielnię pod dotychczasową nazwą Spółdzielni Spożywców. Uruchomiono sklepy, młyn gospodarczy, magazyny, a także piekarnię. Rok później spółdzielnia, po uprzednim nabyciu placu, rozpoczęła budowę własnego domu spółdzielczego.

Kolejne lata upływały pod znakiem nieustannego rozwoju spółdzielczości spożywców. Stale przybywało jej członków, których pod koniec lat 60. XX wieku było już kilka tysięcy. Jako przykład warto przybliżyć liczby. W 1969r. spółdzielnia prowadziła ponad 70 sklepów, 9 zakładów gastronomicznych, 6 piekarń i ciastkarnię, jak również masarnię oraz wytwórnię wód gazowanych. Do 1989r. PSS„Społem” była potęgą na lokalnym rynku. Wówczas na zatrudnienie w firmie mogło liczyć 1064 pracowników, a liczba członków Spółdzielni wzrosła do przeszło 8200.

Lata 90. przyniosły ze sobą wiele przemian gospodarczo-ustrojowych, z którymi wiele podobnych jednostek sobie nie poradziło, prędzej czy później bankrutując. Zmiany dotknęły też olkuską Spółdzielnię „Społem”. Mimo grupowych zwolnień oraz wypowiedzeń lokali komunalnych i prywatnych udało się przetrwać ten burzliwy okres. Wszystko dzięki ogromnej determinacji, zaangażowaniu i pomysłom członków, którzy o swoją firmę – wspólne dobro – walczyli do upadłego. Udało się.

Obecnie „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu, nie zalicza się do największych tego typu, ale mimo to jest stabilnym pracodawcą dla ponad setki osób. Z każdym rokiem zatrudnienie wzrasta. Zwiększają się także obroty firmy. W parze z sukcesami ekonomicznymi idą również te jakościowe. W ostatnich miesiącach olkuskie „Społem” może pochwalić się kilkoma naprawdę cennymi nagrodami. Trzy produkty (chleb zwykły, sernik oraz ptysie z bitą śmietaną) zdobyły tytuły TOP Produkt w Ogólnopolskim Konkursie „Doceń Polskie”, a Prezes Zarządu Spółdzielni Grażyna Kulig pod koniec 2013r. z rąk burmistrza Dariusza Rzepki odebrała statuetkę Cordis Nobilis w kategorii „Filantrop”.

– Charakterystyczną cechą naszej firmy jest prowadzenie uczciwego biznesu. Dla nas, spółdzielców, zysk jest bardzo ważny, ale nie jest to jedyny cel. Dla nas ważni są ludzie – nasi pracownicy. Priorytetem jest chronienie ich miejsc pracy. Ważni są też nasi członkowie, których także wspomagamy w potrzebie – przekonywała podczas gali jubileuszowej Prezes Zarządu olkuskiej Spółdzielni „Społem” Grażyna Kulig.

Uroczyste podsumowanie 125-lecia istnienia lokalnej Spółdzielni Spożywców było okazją nie tylko do wspomnień, ale również do podziękowań i snucia planów na biznesową przyszłość. Na zaproszenie dyrekcji odpowiedziało wielu przyjaciół firmy, ich partnerów i pracowników. Nie zabrakło też przedstawicieli władz: starosty Barbary Rzońcy, burmistrza Dariusza Rzepki czy posłanki Lidii Gądek.

Po części oficjalnej zakończonej wystąpieniami przedstawicieli Rady Nadzorczej Spółdzielni Spożywców i odznaczeniem wyróżniających się pracowników oraz partnerów, przyszedł czas na część tę mniej oficjalną, która dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń.

{joomplu:50134}{joomplu:50095}{joomplu:50096}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pax
pax
9 lat temu

Widziałam galerię i Jasiu to jakiś taki mały miał ten bukiet. Może oszczędza na stare lata albo chytry jest.

klient
klient
9 lat temu

i czym sie tu chwalić, chyba ze 3 sklepy na cały olkusz. A zarząd to te ostatnie 25 lat przeżył tylko dzięki sprzedaży pawilonów plusowi.

DIX
DIX
9 lat temu

Galeria pana Piotra Kubiczka jest żenująca. Tam było zaproszonych dużo więcej wyśmienitych gości niż na tych fotografiach. Zostali pokazani tylko wybrani, kojarzeni z jedną partią polityczną. A przecież ta uroczystość nie była polityczna.

PK
PK
9 lat temu

Nie no wyglądają najwyżej na 70lat. Chyba że dobre kremy stosują…