Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz z powodzeniem rozpoczęło działalność na Śląsku. Organizacja założyła w Zawierciu Centrum Integracji Społecznej, które pomaga podopiecznym opieki społecznej w zdobyciu nowego zawodu lub przekwalifikowaniu się. Jak taka inicjatywa była potrzebna w mieście, gdzie 30 procent ludzi pozostaje bez pracy, potwierdziła konferencja, która odbyła się wczoraj w zawierciańskim Miejskim Ośrodku.
CIS, założony przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu, rozpoczął  funkcjonowanie już w październiku. Dwa pierwsze miesiące poświęcono na sprawy organizacyjne. W grudniu uczestnicy CIS rozpoczęli naukę zawodu w sześciu pracowniach.
Jak przypomniała wiceprezes ChSD Klucze, Beata Szczygieł, wszystko dzięki funduszom unijnym w wysokości 1,3 mln złotych, pozyskanym przez Stowarzyszenie  z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Od wielu lat zajmujemy się osobami, które znalazły się w trudniej sytuacji. Zaczynaliśmy od podstaw, ale wciąż chcieliśmy czegoś więcej. CIS to jedno z najlepszych narzędzi wykorzystywanych przez nas w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym – podkreślał prezes ChSD pastor Daniel Wołkiewicz.
Zalety CIS docenił również dyrektor MOPS Zawiercie, Zygmunt Knopik – To bardzo dobra forma pomocy. Uczestnicy nie tylko uczą się, ale również pracują i zarabiają. Jednocześnie projekt ten jest elementem rozwoju bazy społecznej naszego miasta – zachwalał dyrektor, przypominając, że uczestnicy CIS w ramach zajęć modernizują budynek przytuliska dla osób bezdomnych.
Celem projektu „Centrum Integracji Społecznej Pomocne Tobie” jest kompleksowa aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie Zawiercie. Udział w zajęciach CIS pozwala uczestnikom nabywać umiejętności zawodowe, przyuczyć się do zawodu, przekwalifikować lub zdobyć nowe kwalifikacje. To również nauka planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem. CIS pomaga także w kształceniu umiejętności powalających na pełnienie ról społecznych i osiągnięcie wyższej pozycji społecznej. Szacuje się, że 30 procent beneficjentów CIS po zakończeniu projektu powróci na rynek pracy.
Uczestnicy CIS mają możliwość kształcenia się aż w sześciu zawodach. Pracownie zostały dobrane tak, aby szkolić w profesjach najbardziej poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Uczestnicy mogą tu zdobyć kwalifikacje w zawodach: murarz-tynkarz, malarz, hydraulik, ogrodnik-florysta oraz opiekun osoby starszej        i opiekun osoby niepełnosprawnej.
– Postawiliśmy na praktyczną naukę zawodu, bowiem dzięki temu nasi uczestnicy zdobędą możliwie najpełniejsze doświadczenie w wybranej przez siebie dziedzinie – podkreśla kierownik CIS Agata Swędzioł.
Działalność CIS pochwaliła również wiceprezydent Zawiercia, Barbara Łada. – Tym projektem można pokazać, że działając wspólnie, da się osiągnąć znacznie więcej. Mam nadzieję, że dzięki uczestnictwu w projekcie, osoby bezrobotne powrócą na rynek pracy – mówiła szefowa magistratu.
Warto dodać, że pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie poszerzyło swoją działalność o dwa kolejne oddziały w Warszawie i Opolu. W tej chwili ChSD ma 23 placówki w całej Polsce, niosące pomoc potrzebującym. W samych Kluczach działa przytulisko dla bezdomnych, CIS i Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pytająca
Pytająca
10 lat temu

No i wszystkie stowarzyszenia gdyby tak dizałały to i lepiej by się w Polsce działo. Nie tylko stowarzyszenia ale grupy parafian stowarzyszone w jedność.