logo zielone swiatlo

Spełnienie naszych marzeń  zawsze w jakimś stopniu zależy od innych ludzi. Czasem musimy z nimi walczyć lub spierać się, lecz znacznie częściej współpracować. Czy widziałeś kogoś, kto bez treningu stawałby na starcie maratonu? Spełnianie marzeń to zwykle zadanie długofalowe, które wymaga dobrej kondycji psychofizycznej.Spełnienie naszych marzeń zawsze w jakimś stopniu zależy od innych ludzi.

Czasem musimy z nimi walczyć lub spierać się, lecz znacznie częściej – współpracować… Spełnienie naszych marzeń zawsze w jakimś stopniu zależy od innych ludzi. Każdy z nas ma marzenia, ale nie każdy ma szanse je zrealizować. Dla tych, którym choroba zabrała najpiękniejsze lata życia, nadzieja na spełnienie marzenia jest często jedyną motywacją do tego, by przetrwać ból, strach i przygnębienie, jakie towarzyszą każdej ciężkiej chorobie.
Działalność Stowarzyszenia „Zielone Światło” to nie tylko spotkania terapeutyczne, wymiana doświadczeń w pokonywaniu problemów, troska o siebie, ale i pomoc w realizacji marzeń szczególnie w sytuacji, gdy dotyka nas nawrót choroby. To spotkało naszą koleżankę, Anię Piątek. Jej marzeniem było opublikowanie nowego tomiku poezji, w którym znalazłyby się wiersze pisane ostatnio tylko do szuflady.  Zdawaliśmy sobie sprawę z tego ,że spełnienie  marzenia Ani będzie ważnym lekarstwem terapeutycznym. Do współpracy nad  projektem zaprosiliśmy przyjaciół  Stowarzyszenia „Zielone światło”, m.in. dr Marka Pieniążka, Agnieszkę Zub , Wiolettę Sarotę- Stach, Olimpię Rychlińską, którzy bezinteresownie oddali swój czas i talent .Tak powstał tomik poezji „Prywatny Konfesjonał” Ani Piątek.  Organizacja i promocja tomiku w  Powiatowej i Miejskiej Bibliotece  Publicznej była zwieńczeniem naszej wielomiesięcznej pracy.  Życzliwe przyjęcie, z jakim spotkała się Ania i jej poezja  pozwoliła nam uwierzyć, że można spełniać marzenia nawet w chwilach, gdy wydaje się, że ta pomoc nie przyniesie pożądanych efektów.

Obecnie realizujemy kolejne marzenia naszych podopiecznych i czytelników. Ogłoszony przez Stowarzyszenie konkurs literacki pt. „Ujeździłem raka” zaowocował kilkunastoma opowiadaniami, które znajdą się w tomiku pod tym samym tytułem. I tym razem zespół „redaktorski” nie odmówił nam pomocy. Mamy nadzieję ,że znajdą się osoby wielkich serc, które wydanie tego tomiku sfinansują.

Nasze marzenia to także podnoszenie świadomości społecznej, zwłaszcza młodzieży, w zakresie profilaktyki antyrakowej. Stowarzyszenie wraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu ogłosiło  konkurs plastyczny dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego na ulotkę i plakat dotyczących problematyki raka piersi oraz założeń „kodeksu walki z rakiem” przedstawionego w żartobliwej formie. W tym miejscu  chcemy gorąco podziękować Pani Dyrektor Agacie Knapik i Jej współpracownikom za ogromne zaangażowanie w realizacji tego projektu. Mamy nadzieję ,że kolejna edycja konkursu cieszyć się będzie  zainteresowaniem wszystkich szkół w powiecie i już teraz zapowiadamy jego kontynuację.
Nie jesteśmy sami – w niedalekim Wolbromiu powołano do życia Stowarzyszenie „Nadzieja”, analogicznie realizujące te same cele i zadania, co nasze. Cieszy fakt, że inni dostrzegają potrzebę niesienia pomocy psychoonkologicznej. Wierzymy, że w sąsiednich gminach znajdą się osoby, które zaproponują taką pomoc osobom chorym lub skorzystają z naszej pomocy.

Mamy do dyspozycji dwie profesjonalne psychoterapeutki, korzystamy z usług lekarza, dietetyka i co najważniejsze, osoby te niosą pomoc zupełnie bezinteresownie. Marzy nam się, by liczba osób korzystających z naszej pomocy rosła z dnia na dzień. Zmiana siedziby Stowarzyszenia na Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu to realizacja kolejnych marzeń. Mamy stałą, niezależną siedzibę, życzliwość i zrozumienie osób z nami współpracujących. Możemy rozszerzać naszą działalność wśród społeczeństwa lokalnego, korzystać i uczestniczyć w szeregu inicjatywach oferowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Niezwykle cenną jest dla nas postawa Dyrekcji MOK-u, która nie tylko współuczestniczy w naszych przedsięwzięciach, ale inicjuje liczne nowe projekty. Razem możemy przenosić góry, sami nie podniesiemy małego kamyka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, w każdą środę od godz. 16.00, pokój nr 37.
Nasz kontakt mailowy: zieloneswiatlo@o2.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze