parking

Do połowy stycznia miejscy radni w Olkuszu mogli wnosić uwagi do wstępnej koncepcji Strefy Płatnego Parkowania w mieście. Temat najwyraźniej ich nie zaciekawił, bo do dziś nie złożono żadnych pism z zastrzeżeniami i sugestiami. W temacie płatnych parkingów na początku grudnia została złożona jedna interpelacja.

Przypomnijmy, że według wstępnego pomysłu strefą objęto by teren od ul. Mickiewicza (wraz z parkingiem przy motelu „Victoria” oraz przy starostwie powiatowym), rynek i przyległe uliczki, ul. Górniczą, ul. Szpitalną oraz ul. Króla Kazimierza Wielkiego do parkingu przy Starym Cmentarzu włącznie (łącznie z ul. Nullo i ul. Bylicy).

W listopadzie odbyło się spotkanie, na którym radni zapoznali się z planami i dyskutowali nad pomysłem płatnego parkowania. Temat odbił się szerokim echem w całym mieście. Grupa mieszkańców wystosowała list otwarty do władz miasta, pod którym widnieją podpisy ponad 150 osób. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec przedstawionej koncepcji.

O ostatecznym kształcie strefy zadecydują miejscy radni. Kiedy? Na razie nie wiadomo. – Prosiliśmy radnych o wnoszenie uwag do 15 stycznia. Dotąd nie mamy żadnych odzewu, poza jedną interpelacją, złożoną na początku grudnia. Będziemy dalej rozmawiać o strefie, ale w oparciu o konkretne propozycje przedyskutowane z radnymi – wyjaśnia burmistrz Dariusz Rzepka. We wspomnianej interpelacji jej autor Łukasz Kmita zwraca uwagę m. in. na fakt, iż lokalni przedsiębiorcy mogą zbankrutować, gdyż kupujący wybiorą markety, przy których parkowanie jest bezpłatne. Kolejną poruszoną kwestią są koszty utrzymania systemu (900 tys. zł gdyby wprowadziła go gmina lub prawie 62 tys. zł miesięcznie, gdyby zajęła się tym zewnętrzna firma). Łukasz Kmita pytał również burmistrza, czy ogłosi on konsultacje społeczne. W odpowiedzi na interpelację burmistrz zaznaczył, że przedstawiona koncepcja stanowi jedynie bazę proponowanych rozwiązań, a wprowadzenie strefy nie ma na celu odprowadzania zysków do budżetu miasta, ale zwiększenie rotacji aut w miejscach, gdzie jest to naprawdę potrzebne. Włodarz miasta zaznaczył również, że do połowy stycznia radni mogli składać swoje uwagi. To tyle, jeśli chodzi o oficjalne pisma od radnych w opisywanej kwestii.

Burmistrz zapytany o konsultacje społeczne odpowiada, że najlepiej zorganizować je wówczas, gdy radni wypracują wspólne stanowisko w sprawie zasięgu strefy. – Gdybyśmy teraz zapytali mieszkańców o to, gdzie powinna być strefa, uzyskamy odpowiedź, że nigdzie. Jeśli zaś pokażemy rzeczową, dopracowaną propozycję, możemy spodziewać się konkretnych uwag. Mamy opracowanie, na podstawie którego możemy dyskutować o płatnym parkowaniu w mieście – takiego zdania jest burmistrz Rzepka.

Jak oceniacie postawę i zaangażowanie radnych w kwestii Strefy Płatnego Parkowania? Zachęcamy do wyrażania opinii na www.przeglad.olkuski.pl!

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
WitekNie dla strefydogpiesalinka olkuszankaalex Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nie dla strefy
Nie dla strefy

Witku, zauważ proszę że do centrum Olkusza (strefę planowano nie tylko na Rynku) prócz przedsiębiorców przyjeżdżają także inni mieszkańcy. A co z ludźmi, którzy będą musieli płacić za zostawianie samochodu pod swoimi domami i blokami? Czy to jest Twoim zdaniem rozsądne? Wracając do przedsiębiorców, bądź łaskaw pamiętać, że wpływy z ich działalności zasilają budżet miasta, że to oni dają pracę innym mieszkańcom, lekceważenie ich i utrudnianie życia jest dla samorządu samobójstwem. Różnie z nimi bywa, zgoda, ale bez nich nie ma przyszłości.

Witek
Witek

Strefa płatnego parkowania jak najprędzej!Nigdzie nie jest napisane że olkuscy „biznesmeni” mają parkować przed sklepami.Mogą do pracy dojeżdżać komunikacją miejską.Dowód rejestracyjny do łapci i M do miasta nic prostrzego.Radni niech się nie zajmują pierdołami tylko problemami mieszkańców.Już raz dali plamę z obwodnicą,i tym panom trzeba „serdecznie”podziękować przy najbliższych wyborów.Pan Kmita niech wydaje swoje propisowskie pisemko i służy jako „wieczny” ministrant.Chyba też pora aby abdykował z tej funkcji ze względu na swój wiek.Pamiętamy jak razem ze swoim totumfackim posłem Osuchem zawalili sprawę obwodnicy.Razem myśleli o kolei dużej prędkości z Krakówka do Warszawy,a obaj mają takie o tym pojęcie jak świnia o… Czytaj więcej »

Nie dla strefy
Nie dla strefy

[quote name=”dogpies”]Parking płatny wokół starówki powinien być. W Krakowie za 2 h/ 6,50.[/quote]
Nie chcę nikogo obrażać, ale ktoś porównania chyba nie przemyślał do końca, Olkusz nie jest Krakowem. Do krakowskiego Starego Miasta turyści będą przyjeżdżać choćby opłata wynosiła 10 zł za godzinę, jeśli na naszej Starówce pojawią się dodatkowe opłaty, to będzie jeszcze rzadziej odwiedzana niż teraz. Moim zdaniem po „rewitalizacji”, która miała ożywić Rynek, rozpocznie się proces odwrotny. Kto mając do wyboru sklep albo kawiarnię bez opłat za parking wybierze te na terenie strefy? A tłumów turystów jakoś w Olkuszu nie widać.

dogpies
dogpies

Parking płatny wokół starówki powinien być. W Krakowie za 2 h/ 6,50.

alinka olkuszanka
alinka olkuszanka

Ciekawe… Z wypowiedzi włodarza miasta wynika, że nasze miasto jest bogate…, bo przecież zamierzeniem „nie było odprowadzenie zysków do budżetu, a jedynie rotacja pojazdów”. Ciekawe, jakie dochody stanowiły do tej pory wpływy do budżetu z poboru opłaty parkingowej w Rynku przez parkingowych?

alex
alex

Kmita u konkurencji? PRZEGLĄD o nim dobrze pisze???? Dziwne. Jakiś układ…!?

figa
figa

Żaden z obecnych radnych, już nigdy więcej nie powinien zasiadać w Radzie Miasta. To są ludzie bez wizji i zadufani w sobie, których bardziej obchodzą swoje prywatne i interesy partyjne niż dobro ludzi i Olkusza

pavv
pavv

RADNI – BEZRADNI!

Donek.
Donek.

Dajmy spokój radnym niezaradnym. Już za parę miesięcy wybory. Przy obowiązującej ordynacji wyborczej żaden z obecnych radnych nie znajdzie się w ratuszu po wyborach. I to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta. Obecnym radnym jeż dziękujemy i płakać po nich nie będziemy.

gg
gg

a święte krowy z ratusza mają parkować za free oczywiście.