info-edukacyjny-2014

Wybór szkoły czy przedszkola to ważna decyzja zarówno dla rodziców, jak i samych zainteresowanych – dzieci i młodzieży. Dlatego warto wcześniej dobrze przemyśleć, w jakiej placówce dziecko rozpocznie naukę od nowego roku. Wybór ten jest wyborem na kilka lat, a w wielu przypadkach będzie miał wpływ na ścieżkę kariery naszego dziecka. Warto więc wspólnie zapoznać się z ofertami różnych placówek i razem podjąć tę decyzję, poprzedzając ją rozmową z dzieckiem na temat jego oczekiwań, zainteresowań i pasji. Jest to szczególnie ważne przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, gdzie program ukierunkowany jest na konkretne zajęcia. Jak co roku przygotowaliśmy dla Was Informator Edukacyjny, w którym znajdziecie wiele ofert placówek edukacyjnych z powiatu olkuskiego.

Porozmawiaj z dzieckiem

Pierwszym krokiem na długiej drodze wyboru odpowiedniej szkoły powinno być określenie oczekiwań dziecka i określenie jego możliwości. Warto zacząć od szczerej rozmowy i zorientować się, czego ono samo oczekuje od nowej szkoły. To w końcu ono będzie przez kilka lat uczestniczyło w lekcjach i ważne jest, żeby czuło, że jest na właściwym miejscu. Nie warto narzucać własnego zdania, ale też nie powinno się całkowicie ulegać dziecku, jeśli wiemy, że jego wybór nie do końca jest odpowiedni. Spokojna, poparta argumentami rozmowa pozwoli poczuć mu, że nie jest samo w tej często trudnej dla niego decyzji. Jeśli mamy wątpliwości co do mocnych i słabych stron naszego dziecka, pomocą służą obecni wychowawcy, pedagodzy i nauczyciele. Czasem mogą wiedzieć o twoim dziecku coś, czego ty nie zaobserwowałeś.

Wybór szkoły

Każdy etap edukacji wiąże się z dokonaniem wyboru szkoły. Rodzice najmłodszych dzieci już w wkrótce będą musieli zadeklarować swoje maluchy do przedszkoli. W gminie Olkusz są przedszkola publiczne i prywatne. Kryterium najbliższej lokalizacji nie zawsze jest tym najważniejszym. Warto zapoznać się wcześniej, w jakich warunkach i jak będą spędzały czas nasze dzieci. Rodzice przeważnie są zainteresowani wyposażeniem sal i podwórka, liczebnością grup, tematyką zajęć. Realizacja podstawy programowej to nie wszystko, co oferują przedszkola. W wielu z nich można brać udział w takich zajęciach jak: balet, języki obce, zumba, rytmika, sztuki walki, warsztaty plastyczne czy teatralne. Każda taka możliwość daje dziecku nie tylko zabawę, ale i naukę.

W przypadku wyboru szkół na każdym szczeblu edukacji – podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, można zasięgnąć opinii u osób, które już konkretną szkołę znają, ale warto wyrobić sobie zdanie samodzielnie – poznając tę szkołę. Okazją do tego może być odwiedzenie szkoły podczas jej dni otwartych (placówki organizują je w drugim semestrze roku szkolnego), a także jej stoiska podczas II Targów Edukacyjnych (22. lutego w olkuskim MOK-u). Niezastąpiona jest osobista wizyta w szkołach, które bierzemy pod uwagę i rozmowa z nauczycielami oraz uczniami. Pomocny może być też internet. Wszystkie olkuskie szkoły prowadzą swoje strony internetowe, na których znajdziemy wiele interesujących informacji na temat działalności szkoły i galerie zdjęć. Na naszym portalu www.przeglad.olkuski.pl w zakładce EDUKACJA możecie przeczytać setki artykułów dotyczących szkół z powiatu olkuskiego, które pomogą Wam ocenić aktywność szkoły, jaką jesteście zainteresowani. Szczególną uwagę warto zwrócić na programy, w których realizację placówka jest zaangażowana – wymiany uczniowskie, projekty zagraniczne, rządowe i edukacyjne. Wiele szkół może pochwalić się szczególnymi osiągnięciami, certyfikatami i wysokimi pozycjami w różnych rankingach. Istotna jest każda możliwość rozwoju dziecka, dlatego warto zorientować się, jakie zajęcia dodatkowe prowadzi szkoła.

Najtrudniejsze zadanie mają trzecioklasiści z gimnazjów, bo oni powinni zadecydować, czy chcą w kolejnych latach zdobywać przede wszystkim zawód, czy też planują studia. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych możemy wybierać spośród następujących typów: trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa, trzyletnie liceum ogólnokształcące, czteroletnie technikum, szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Oprócz tego dorośli mają do wyboru liceum ogólnokształcące dla dorosłych lub szkołę policealną dla dorosłych. Szkoły ponadgimnazjalne z powiatu olkuskiego proponują szeroką gamę różnych profili, z którą warto się dokładnie zapoznać.  

Zobacz Informator Edukacyjny w wydaniu drukowanym Przeglądu Olkuskiego >>

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze