Powiat

Tegoroczne obchody naszego Narodowego Święta Niepodległości były inne niż wcześniej. W zasadzie można powiedzieć, że i z tej okazji, podobnie jak w innych dziedzinach,  życie przeniosło się do sieci. Na stronach internetowych gmin i profilach na portalach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i filmów, przygotowanych, by pokazać, że pamiętamy i choć nie możemy świętować normalnie – 102 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę jest dla nas ważna.

Na stronie Starostwa Powiatowego w Olkuszu ukazał się piękny, refleksyjny film, pokazujący znajdujące się na terenie całego powiatu miejsca pamięci, które odwiedził starosta Bogumił Sobczyk, składając kwiaty i paląc znicze pamięci.

Wspomnieniowy film, który można zobaczyć na stronie internetowej placówki, przygotowało także Centrum Kultury w Bolesławiu: https://tiny.pl/7kbtg

W gminie Bukowno uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli. Po niej w imieniu wszystkich mieszkańców hołd Obrońcom naszej Ojczyzny oddali przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk oraz burmistrz Mirosław Gajdziszewski, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod Obeliskiem Żołnierza Polskiego w Bukownie.

W gminie Klucze z uwagi na sytuację epidemiczną również świętowano symbolicznie. Na stronie internetowej gminy zachęcono mieszkańców do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości poprzez prosty gest, jakim jest wywieszenie flagi narodowej. Zachęcano też do rodzinnego świętowania przy biało-czerwonej i przyłączenia się do akcji „Niepodległa do hymnu”, w której Polacy – każdy w swoim miejscu śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Kwiaty na starym cmentarzu na Pile w Kluczach Osadzie złożył też radny Sebastian Sierka.

W Olkuszu tradycyjnie, choć raczej indywidualnie, składano kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na stronie internetowej Gminy pojawił się apel burmistrza Romana Piaśnika, aby mieszkańcy tego dnia zostali w domach, a swoje przywiązanie do tradycji i chęć upamiętnienia tej ważnej rocznicy zamanifestowali wywieszeniem flag narodowych. Była też zachęta do zapoznania się z biogramami osób związanych z Olkuszem, które wniosły duży wkład nie tylko w odzyskanie niepodległości, ale także budowanie samorządu lokalnego w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. Biogramy zostały opracowane w ramach projektu „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018” realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Warto dodać, że projekt został laureatem plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Więcej na: https://tiny.pl/7kbxl

W przeddzień uroczystości związanych z Narodowym Świętem 11 Listopada przedstawiciele samorządu Gminy Trzyciąż w składzie: wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Lucjan Gajda, radny Przemysław Czapnik oraz sołtys Jarosław Półtorak złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci w trzech miejscach pamięci czynu zbrojnego w walce o wolność Ojczyzny: na starym cmentarzu w Imbramowicach, pod pomnikiem pomordowanych w Trzyciążu oraz na cmentarzu w Jangrocie.

Bez corocznej pompy, delegacji i pocztów sztandarowych świętowano rocznicę niepodległości w Wolbromiu. Tradycyjnie odbyła się Msza św. za Ojczyznę, celebrowana przez proboszcza parafii pw. Katarzyny Aleksandryjskiej Zbigniewa Lutego, w której fizycznie uczestniczyła ograniczona liczba wiernych, a inni mogli skorzystać z prowadzonej przez Urząd Gminy w Wolbromiu transmisji internetowej. Po zakończonej Eucharystii przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującej się na ścianie starej remizy OSP w Wolbromiu oraz pod pomnikami pamięci Bohaterów poległych lub walczących o wolność naszej Ojczyzny.

Kwiaty i znicze przedstawiciele różnych środowisk składali także indywidualnie w poszczególnych miejscach pamięci na terenie całego powiatu olkuskiego, a Msze św. za Ojczyznę odprawiono w większości lokalnych parafii.

Zdj. ze stron internetowych poszczególnych gmin

Ewa Barczyk

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o