Święto Srebra 2019 przeszło do historii. Jak zapamiętamy dwa dni ostatniego weekendu maja? Z pewnością opinii będzie tyle, co uczestników sobotnio-niedzielnych wydarzeń, ale przyznać trzeba jedno – w tym roku pogoda dopisała, a organizatorzy nie mogą narzekać również na frekwencję.
Pectus oraz Blue Cafe – przy największych przebojach tych zespołów oba wieczory spędzili olkuszanie i przybyli goście. Do tego na scenie zlokalizowanej tuż pod magistratem wystąpili: pochodzący z Olkusza i niegdyś członek grupy L.O.27 Kuba Molęda, a także lokalni artyści lubujący się w różnych formach twórczości. Na starówce nie zabrakło też wesołego miasteczka, kuszącego wyrobami i zapachami Jarmarku Rękodzieła oraz stoisk gastronomicznych. Z jednej strony nic nowego, ale co ważne – solidny poziom z poprzednich lat został utrzymany.
SOBOTA
Pierwszym punktem tegorocznych Dni Olkusza był przemarsz barwnego korowodu, który ulicami miasta przeszedł spod Miejskiego Domu Kultury aż na rynek. Poprowadziła go Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały. Za instrumentalistami jednym krokiem podążali przedstawiciele sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury, uczniowie olkuskich szkół oraz reprezentanci różnych instytucji. Byli zarówno seniorzy z KS Flika, jak i młodzi piłkarze z OKS Słowik. Już na starówce do korowodu dołączyli animatorzy z Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu, a pod sceną wszystkich uczestników z całą delegacją urzędu witał burmistrz Roman Piaśnik. Gospodarz Olkusza przekazał symboliczny Klucz do Miasta zaznaczając, że władzę na czas trwania Święta Srebra przejmują mieszkańcy. Skoro słowo się rzekło, to po krótkich życzeniach udanej zabawy oraz koncercie wspomnianej Orkiestry, scenę przejęli młodzi, zdolni olkuszanie. W blokach artystycznych wystąpili uczniowie miejskich szkół podstawowych nr 4, 6 i 10 oraz podstawówek z Kosmolowa i Witeradowa. Następnie swoje talenty ujawnili podopieczni Ogniska Muzycznego „Żaczek”, KS Filka i licealiści z I LO. Później nie lada gratkę dla fanów ostrych riffów w trakcie koncertu gitarowego przygotował Mariusz Sławkowski, a w rockowym klimacie publiczność utrzymała formacja „The Road Trip”. Tuż przed główną muzyczną atrakcją, czyli występem zespołu Pectus, scena należała do solistek z sekcji wokalnej MOK. Sam koncert gwiazdy wieczoru nie zawiódł oczekiwań. Twórczość braci Szczepaników można lubić mniej lub bardziej, ale za rodzinne więzi i talent muzyczny należy im się szacunek. Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej na olkuskiej scenie potwierdzili „Siłę Braci” i udowodnili, że ich przeboje jak chociażby „Barcelona” czy „Jeden moment” są ponadczasowe i śpiewają je wszystkie pokolenia. Publiczność nie chciała się rozstać ze swoimi idolami, czego wyraz fani dali już po zakończonym występie, długie minuty czekając na autografy i pamiątkowe zdjęcia z członkami Pectusa. Bracia Szczepanikowie nie zawiedli – chętnie pozowali do fotografii i ucinali sobie pogawędki z publiką. Kiedy ostatnie podpisy trafiały do rąk słuchaczy, na dobre rozpoczęła się chyba najbardziej szalona, choć cicha dyskoteka. Silent Party to idealna propozycja dla takich wydarzeń jak Dni Olkusza. Problem z głośną muzyką w czasie trwania ciszy nocnej przestaje być problemem, bowiem muzykę słyszą tylko ci, co założą na uszy kolorowe słuchawki. Trzech DJ-ów, trzy konsole, trzy imprezy i dziesiątki, jak nie setki tańczących na pierwszy rzut oka do niczego uczestników niezwykłej dyskoteki. Frajda ogromna, a widoki dla postronnych obserwatorów niezapomniane.
Korowód oraz przekazanie Klucza do Miasta
{joomplu:86071}{joomplu:86034}{joomplu:85989}
Występy na scenie i strefa atrakcji
{joomplu:86167}{joomplu:86130}{joomplu:86216}
Wieczorna sesja z koncertem zespołu Pectus
{joomplu:86322}{joomplu:86252}{joomplu:86272}
NIEDZIELA
Po długim sobotnim wieczorze wszystko, co najważniejsze na scenie, zaczęło się o godz. 13. Rodzice oklaskiwali młode podopieczne Olkuskiej Szkółki Baletowej, a swoich wiernych fanów znaleźli też uczniowie z IV LO oraz rozśpiewana młodzież ze Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Kolejny blok szkolny uatrakcyjnili wychowankowie podstawówek nr 1, 2 i z Osieka, a ze swoim programem wystąpili także podopieczni Ogniska Muzycznego „DodiArt”. Duże poruszenie wśród widowni wywołały prezentacje młodych i utytułowanych tancerzy ze Szkoły Tańca Wena. Olkuszanie, którzy dali próbkę swoich niemałych umiejętności to tegoroczni multimedaliści Mistrzostw Polski w hip-hopie oraz uczestnicy Mistrzostw Europy i Świata. Tańczyli wszyscy – również publiczność. Ponadto padła deklaracja, że za rok odbędzie się próba pobicia Rekordu Guinnessa w ilości tańczących osób w jednym układzie i do jednego utworu. Trzymamy za słowo! Po tanecznych emocjach przyszedł czas na powrót na scenę, a tam byliśmy świadkami koncertu rockowego zespołu „Acjaton”. Mikrofony ponownie powędrowały też do rąk wokalistek MOK, które dały support Kubie Molędzie. 35-latek urodził się i wychował w Olkuszu. Razem z bratem w latach 90-tych ubiegłego stulecia tworzył kultowy zespół młodzieżowy L.O.27 kojarzony z przeboju „Mogę wszystko”. Kuba pod tym samym tytułem prowadził wówczas program telewizyjny w TVP 2. W ostatnich latach Molęda mocno utożsamiający się ze swoim rodzinnym miastem postawił na karierę solową. Obecnie nagrywa kolejną płytę. Część z jego niedzielnego repertuaru było muzycznymi premierami, które już niebawem pojawią się na nowym krążku. Koncert naszego krajana poprzedził gwiazdę wieczoru – Blue Cafe. Zespół 21 lat temu założył Paweł Rurak-Sokal, który jest jego twarzą rozpoznawczą do dzisiaj. Na przestrzeni lat w zespole zmieniały się wokalistki. Obecnie numerem jeden jest charyzmatyczna Dominika Gawęda. Olkuską publiczność oczarowała nie tylko głosem, ale i kobiecym wdziękiem. Było nostalgicznie „Czas nie będzie czekał”, ale i energetycznie podczas składanek topowych hitów. Sceniczne show oraz całą dwudniową imprezę zwieńczył pokaz sztucznych ogni. Chwilę przed godz. 22 niebo nad miastem rozbłysło wieloma kolorami.
Dniom Olkusza 2019 odbywającymi się pod nazwą Święta Srebra towarzyszyły dodatkowe imprezy i wydarzenia. W sobotę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego studentów Uniwersytetu Juniora, a w godz. 9:00 – 16:00 w miejskich placówkach muzealnych trwała akcja „Muzeum na pół ceny”. W niedzielę natomiast z inicjatywy OKS Słowik i MOSiR Olkusz na „Blisko Boisko” na os. Słowiki w Turnieju o Puchar Srebrnego Miasta zagrali najmłodsi piłkarze. Do tego już na rynku: wesołe miasteczko i stoiska, Jarmark Rękodzieła i Produktów Lokalnych (ul. Krakowska), Mobilny Punkt Informacji Turystycznej i plenerowa mennica oraz pokaz zabytkowego samochodu strażackiego „Jasiek” z Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.
Patronat medialny sprawował Przegląd Olkuski. Łącznie z Dni Olkusza przygotowaliśmy dla Was 555 zdjęć! Zachęcamy do oglądania!
{joomplu:86465}{joomplu:86506}{joomplu:86442}
Zaproszone na tegoroczne uroczystości Dni Olkusza zespoły będące gwiazdami sobotnich i niedzielnych wieczorów (Pectus i Blue Cafe) chyba nie za bardzo trafiły w gusta Olkuszan co zresztą potwierdziła frekwencja na ich występach. Dlaczego My Olkuszanie nie możemy zadecydować o wyborze zespołów muzycznych mających być tzw. gwiazdami wieczorów na Dniach Naszego Miasta? Zapewne temat trudny bo przecież w Olkuszu mieszka ok. 40 tys Obywateli i zapewne będzie bardzo duża rozpiętość preferencji muzycznych. Ale np. taki internetowy sondaż Naszych ulubionych zespołów będzie chyba lepszym rozwiązaniem niż sondaż wśród „kilku urzędników” i ich preferencji muzycznych? Przecież żyjemy w ustroju demokratycznym (podobno) a co za tym idzie mamy prawo i obowiązek uczestniczenia oraz podejmowania decyzji (teoretycznie).