15 sierpnia 2019

W miniony czwartek w całej Polsce odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Święto to obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Olkuskie władze uczciły to wydarzenie tradycyjnym składaniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbyła się o godzinie 10:00, w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje przedstawicieli olkuskich parlamentarzystów, władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, przedstawicieli szkół, instytucji oraz stowarzyszeń, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił olkuski starosta Bogumił Sobczyk.

– Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej niedocenianych wydarzeń w historii. Dzięki męstwu i wysiłkowi polskiego żołnierza radziecka ofensywa została zatrzymana, a nasza ojczyzna uratowana. Na cześć tych wydarzeń obchodzimy dzisiaj Święto Wojska Polskiego. Stanowi ono podziękowanie dla polskich żołnierzy, ich rodzin oraz pracowników cywilnych wojska, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa – mówił w trakcie uroczystości starosta Bogumił Sobczyk.

Bitwa Warszawska stanowiła decydujący moment wojny polsko-bolszewickiej rozgrywającej się w latach 1919-1920 pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki sowieckie. Decydujące starcie zbrojne pomiędzy obiema armiami rozegrało się w dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Uroczystościom na rynku towarzyszyła Reprezentacyjna Olkuska Orkiestra Dęta. Wartę przy pomniku pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olkuszu oraz harcerze Hufca ZHP Olkusz.

{joomplu:88796}{joomplu:88783}{joomplu:88733}

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o