edukacja dzieci

1 673 000 zł – na taką kwotę opiewa wartość projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli w Gminie Olkusz”, jaki pracownicy magistratu złożyli w ostatnich dniach do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wkład finansowy gminy w ten projekt wynosi 94 700 zł. Głównym założeniem ujętym w dokumentach jest organizacja dodatkowych zajęć i wycieczek fakultatywnych dla uczniów, ale skorzystają na nim także nauczyciele, dla których przygotowano różne formy dokształcenia. Polepszyć ma się również stan wyposażenia szkolnych pracowni lekcyjnych.

– Punktem wyjścia do opracowania projektu była „Diagnoza zapotrzebowania w zakresie kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności uczniów” przeprowadzona w 11 szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie miasta i gminy Olkusz przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – informuje Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej w UMiG Olkusz.

W oparciu o diagnozę obejmującą m.in. analizę zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i efektów kształcenia w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych opracowano rzeczowy projekt, który został zgłoszony do poddziałania 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
Jeśli projekt złożony przez olkuskich urzędników zyska akceptację i równoznaczne z nią dofinansowanie, będzie realizowany od czerwca 2017 roku.

– W ramach projektu we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie całej gminy, zajęcia rozwijające dla uczniów z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych będą organizowane w sposób bardziej praktyczny i atrakcyjny. Pojawią się zajęcia dodatkowe dla uczniów uzdolnionych tzw. kółka zainteresowań oraz wycieczki edukacyjne. Planuje się także poszerzenie zakresu zajęć dydaktyczno-wyrównawczych o zajęcia z przedmiotów przyrodniczych – biologii, geografii i chemii oraz uruchomienie zajęć z fizyki i dodatkowych grup zajęć z matematyki – przekonuje Bożena Krok, wiceburmistrz Olkusza.

Obecnie o zajęcia dodatkowe w szkołach jest niezwykle trudno. Nauczyciele za prowadzenie nadprogramowych lekcji nie dostają wynagrodzenia. Pozostają w szkołach po godzinach z własnej woli. Do ubiegłego roku każdy z pedagogów zobowiązany był do odrobienia w każdym tygodniu tzw. godzin karcianych, wynikających z 42. artykułu Karty Nauczyciela. W roku szkolnym 2016/2017 obowiązku odbycia takich dodatkowych zajęć już nie ma, choć w większości placówek nadprogramowe lekcje wciąż się odbywają. Przykładem jest Gimnzajum nr 4 na os. Słowiki.

– Oczywiście przystąpiliśmy do projektu, który pomaga nie tylko młodzieży, ale także i nauczycielom. Teraz w naszej szkole systematycznie z własnej woli prowadzimy zajęcia dodatkowe, sama też to robię, choć nie dostajemy za to nic poza satysfakcją i podziękowaniami od uczniów. Ciężko tę wdzięczność przeliczyć na pieniądze – mówi Bożena Dłubis, dyrektor olkuskiej „Czwórki”. – Dodatkowe środki płynące z projektu byłyby nieocenioną pomocą dla całego środowiska edukacyjnego. „Żywe” lekcje w terenie, szkolenia, czy chociażby tablice multimedialne mocno ułatwiłyby nam pracę – dodaje nauczycielka fizyki z długoletnim stażem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sikorka
sikorka
7 lat temu

Ale sensacja!!! Gmina Olkusz złożyła wreszcie jakiś wniosek. 😆
Pochwalcie się, jak rzeczywiście dostaniecie jakieś pieniądze.
Aha, zapomniałabym – wszystkie pozostałe gminy naszego powiatu i jeszcze powiat też złożyły swoje wnioski do tego naboru. 😆 😆 😆
Przykro to pisać, ale Przegląd Olkuski coraz bardziej zaczyna przypominać Wiadomości TVP. Zamiast informacji, tania propaganda.

Olaf
Olaf
7 lat temu

Pani Bożena Dłubis wie co mówi. To dobry i doświadczony pedagog.