Olkusz A.N.Q.A.

Przy olkuskim Starostwie pojawił się szlaban, który strzeże wjazdu na parking znajdujący się za budynkiem. Plac podzielony został na ogólnodostępną cześć dla mieszkańców i cześć przeznaczoną dla pracowników urzędu. Skąd taka decyzja?

Niedawno otrzymaliśmy telefon od wzburzonego Czytelnika. Twierdził on,  iż parking zlokalizowany za budynkiem olkuskiego Starostwa został zamknięty. – Przyjechałem zza Wolbromia, żeby załatwić urzędową sprawę. Przy wjeździe na plac postojowy zastałem szlaban. Musiałem się wycofać i szukać miejsca parkingowego na ul. Szpitalnej. Ze względu na dzień targowy nie było to łatwe – skarżyła się osoba dzwoniąca do naszej redakcji.

Następnego dnia podjechaliśmy pod budynek, żeby to sprawdzić. Rzeczywiście, przy pierwszym wjeździe na plac znajduje się szlaban. Wjazd po drugiej stronie obiektu jest jednak otwarty. Znaleźć można tam miejsce dla kilku pojazdów. Dalsza część terenu oddzielona została ogrodzeniem. Jeden z mieszkańców sąsiedniego bloku powiedział nam, że parking podzielony jest teraz na część dla petentów i część dla pracowników obiektu.

Poprosiliśmy o komentarz do zaistniałej sytuacji władze powiatowe. Zapytaliśmy m.in. o powody podjęcia takiej decyzji oraz o to, dlaczego część zamknięta jest większa od tej ogólnodostępnej. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że szlaban przy pierwszym wjeździe na plac przy Starostwie zamontowany został w celu upłynnienia ruchu kołowego w obrębie budynku oraz ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Z pierwszej wydzielonej części placu korzystają wszyscy pracownicy Starostwa Powiatowego, radni Rady Powiatu, pracownicy jednostek organizacyjnych powiatu, pracownicy oświaty oraz dostawcy i serwisanci. Druga część placu jest w pełni dostępna dla klientów urzędu. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa osób ze szczególnymi potrzebami zostało wyznaczone pełnowymiarowe miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, z którego mogą korzystać bez barier architektonicznych – informuje wicestarosta Paulina Polak, dodając przy tym, że w najbliższym czasie przy wjeździe na plac zostanie umieszczona tablica informacyjna dotycząca miejsc parkingowych przeznaczonych dla klientów urzędu.

Należy również nadmienić, że Starostwo Powiatowe w Olkuszu niejednokrotnie udostępnia plac przy budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu w trakcie różnego rodzaju imprez, z którego nieodpłatnie mogą korzystać mieszkańcy powiatu olkuskiego – dodaje Paulina Polak.

Z powyższą argumentacją można się zgodzić lub nie. Natomiast oczywistą oczywistością jest fakt, że w dniach pracy urzędu, gdy nie są organizowane imprezy masowe, dostęp do urzędu powinien być łatwy i bezproblemowy dla petentów a nie tylko dla pracowników. Na tym polega kreowanie wizerunku urzędu przyjaznego mieszkańcom.

A co Wy sądzicie o ograniczaniu dostępności miejsc parkingowych przy urzędach?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

Grubo. Parking dla petentów starostwa (czyli całego powiatu) na 7 samochodów.
Skoro mamy tak „wspaniałą” komunikację publiczną w powiecie to niech urzędnicy z niej korzystają.