Nie lada gratka dla turystów odwiedzających Małopolskę zaplanowało kilka samorządów. Władze województwa wraz z powiatami: tarnowskim i gorlickim, miastem Gorlice oraz gminami: Biecz, Gorlice, Klucze, Łużna i Sękowa chcą zrealizować projekt „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I”.Turyści będą mieli okazję zwiedzić miejsca i obejrzeć obiekty związane z I wojną światową takie jak Muzeum lotnictwa w Krakowie czy Forty na Szlaku twierdzy Kraków. Z gminy Klucze ujęto w projekcie bitwę pod Krzywopłotami.

Wymienione samorządy starają się o unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wniosek opiewa na kwotę 6 mln 666 tys. złotych. Z gminy Klucze do Szlaku włączonych zostanie sześc sołectw: Bydlin, Krzywopłoty, Ryczówek, Rodaki, Chechło i Kolbark. W każdym z nich znajdą się odpowiednie oznakowania turystyczne. W Bydlinie i Krzywopłotach powstaną zadaszone miejsca odpoczynku dla turystów, w Rodakach pojawi się obelisk. Koszt tych zadań oszacowano na 238 tys. 600 złotych, z czego wkład własny gminy ma wynieść 59 tys. 600 złotych.

Idea powstania Szlaku narodziła się jesienią ubiegłego roku w Łodzi, podczas konwentu marszałków ośmiu województw Polski (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). – W czasie tego spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia niniejszego szlaku – produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów z całej Europy, w 100. rocznicę wybuchu „Wielkiej Wojny”. Małopolska jako pierwsza podjęła działania zmierzające do realizacji tego zamierzenia. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił wiosną 2010 r. konkurs grantowy na realizację I etapu Szlaku. W wyniku konkursu zadanie zostało powierzone Oddziałowi PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie. Koordynatorem projektu został Powiat Tarnowski, natomiast partnerem projektu Powiat Gorlicki. Powołano również grupę ekspertów, w składzie której znaleźli się historycy, przedstawiciele powiatów, instytucji kultury, przewodnicy turystyczni, urzędnicy – mówi sekretarz Urzędu Gminy w Kluczach Daniel Hickiewicz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józef S.
Józef S.
11 lat temu

Jeszcze jedno do propozycji szlaku „Legionów” – uwzględnić jego przebieg przez Krzywopłoty z uwzględnieniem „Gawry” – odtworzonego schronu żołnierskiego z tamtych lat.

Józef S.
Józef S.
11 lat temu

W 1994 roku wydano skromną broszurę „Bitwa pod Krzywopłotami (17-19 XI 1914)”. Na kilkudziesięciu stronach zawarto wiele ciekawych informacji i relacji uczestników tej bitwy. Szlak Legionowy – od PKP w Jaroszowcu do Bydlina – powstał staraniem PTK w Olkuszu już w 1938 roku. Organizatorom polecam lekturę tejże broszurki, a ze swojej strony proponuję aby uświetniając pamięć o tamtych dniach, odcinek z Jaroszowca PKP do cmentarza przemalować na inny kolor (dzisiaj cały ten odcinek to szlak „Orlich Gniazd”)a na budynku dworca umieścić odpowiednio zredagowana tablicę informacyjną.

Klucze
Klucze
12 lat temu

„Idea powstania Szlaku narodziła się jesienią ubiegłego roku w Łodzi…W czasie tego spotkania został podpisany list intencyjny…”

Nieprawda:list intencyjny został podpisany 24 września 2009 roku, czyli ponad dwa lata temu. Klucze niejeden projekt z sukcesem zrealizowały w przeszłości, więc i tym razem powinno się udać, bo Klucze to na szczęście nie Olkusz. Szczegółowe informacje: http://www.malopolskie.pl/Turystyka/Odkrywanie/?id=2318