Od końca marca w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu pacjenci mogą korzystać z nowych poradni: gruźlicy i chorób płuc oraz rehabilitacyjnej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt zakupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego 2016.
Oprócz nowoczesnych wanien i innych przyrządów leczniczych z pieniędzy BO udało się także odnowić część chodników spacerowych, których przecież w najbliższym otoczeniu lecznicy nie brakuje. Całość inwestycji szacuje się na ponad 286 tysięcy złotych.
Placówka wzbogaciła się o 19 nowoczesnych urządzeń używanych do rehabilitacji pacjentów. Szpital w Jaroszowcu głosami mieszkańców Małopolski zyskał m.in. wirówki do masażu kończyn górnych i dolnych, wanny do masażu podwodnego, urządzenie do biczy szkockich, bieżnie oraz w pełni wyposażoną siłownię. – Cieszymy się z nowego wyposażenia, ale również jesteśmy dumni z możliwości uporządkowania parku wokół szpitala. Odnowiliśmy alejki spacerowe, gdzie ułożono kostkę, zamontowaliśmy ławki i kosze na śmieci. Przyszła wiosna, a więc i sezon na spacery uważamy na oficjalnie otwarty – mówi Krzysztof Grzesik, dyrektor lecznicy w Jaroszowcu.
Przypomnijmy, że projekt „Wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w sprzęt rehabilitacyjny i uporządkowanie parku wokół Szpitala” było jednym z 46 zwycięskich zadań społecznych zrealizowanych w ramach premierowej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. W wojewódzkim plebiscycie zdobył aż 3529 głosów mieszkańców Małopolski Zachodniej, co zapewniło mu drugie miejsce wśród wszystkich 36 zadań, na jakie głosowali Małopolanie z tego subregionu.
– W tym miejscu jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się oddać swój głos na naszą placówkę. Czuliśmy i nadal czujemy ogromne wsparcie płynące w naszym kierunku ze strony pacjentów, ich rodzin oraz lokalnych samorządów. Ten sukces ma wielu ojców – dodaje dyrektor Grzesik.
Otwarcie nowych poradni oraz prezentacja i poświęcenie sprzętu rehabilitacyjnego przypadły na okolice daty 24 marca, kiedy to na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Pomimo postępu cywilizacyjnego gruźlica ciągle występuje i to niekoniecznie tylko u ludzi ze społecznego marginesu. Coraz częściej zarażeniu ulegają mieszkańcy dużych metropolii i pracownicy uznanych, sterylnych przedsiębiorstw.
Gruźlica jest nadal jedną z głównych przyczyn zapadalności i śmiertelności z powodu chorób zakaźnych. Zarażenie chorobą następuje wyłącznie drogą kropelkową. Osoba podczas prątkowania, które następuje dopiero po kilku tygodniach od nabycia choroby, zaraża podczas kichania, kaszlu, śpiewania, a nawet mówienia. Choroba na całe szczęście dotyczy jednostek, ale za to jej leczenie jest wyjątkowo trudne i często wieloetapowe.
– O Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu wiedzą w całym kraju. Nie może być inaczej, skoro w Polsce w 2015 roku sukcesem zakończyło się leczenie trzech osób z gruźlicą wielolekooporną, a w roku następnym tylko u nas – w niewielkiej i skromnej placówce – odnotowaliśmy także trzy przypadki powrotu do pełni zdrowia – zaznacza Krzysztof Grzesik.
Pewnie niewiele osób wie, ale lecznica w Jaroszowcu jest obecnie jednym z trzech największych ośrodków rehabilitacji pulmonologicznej w Polsce, a zapotrzebowanie na leczenie w wyniku chorób układu oddechowego choćby z racji smogu nieustannie wzrasta.
Jeszcze do niedawna istniało realne zagrożenie utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. O leczenie obawiali się pacjenci, a o utratę pracy personel medyczny. Na dzisiaj jest już pewne, że Wojewódzki Szpital Chorób Płuc znajdzie się w nowej sieci szpitali. Placówką poważnie interesują się uznane lecznice jak chociażby Szpital im. Jana Pawła w Krakowie czy specjalistyczna placówka im. Ludwika Rydygiera.
– Nie jesteśmy podmiotem, który na siłę trzeba ratować. Zyskaliśmy miano solidnego partnera. Mamy świetne wyniki, kapitalny personel i genialną lokalizację. Nie obawiam się o naszą przyszłość – przekonuje dyrektor Grzesik.
{joomplu:66277}{joomplu:66280}{joomplu:66266}
ela bardzo sie ciesze zwaszych sukcesow oby tak dalej gratulacje