dzien wody1

Historia Światowego Dnia Wody sięga 22 grudnia 1992 roku. Wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją ustanowiło święto, by zwrócić uwagę na fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Każdego roku międzynarodowe święto przypadające na 22 marca zostaje opatrzone specjalnym hasłem.Tegoroczny temat to: „Woda i ścieki”. Obchody Światowego Dnia Wody w powiecie olkuskim i samym Olkuszu trwać będą jeszcze kilka tygodni, ale jednym z najważniejszych jego punktów, była piątkowa konferencja w Starostwie Powiatowym zatytułowana „Chrońmy zasoby wody” połączona z rozstrzygnięciem konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego, przygotowanego przez olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie.

Zanim jednak młodzież szkolna odebrała nagrody, wykłady wygłosili organizatorzy konferencji. Spotkanie w starostwie prelekcją rozpoczęła Agata Knapik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Dyrektor Sanepidu mówiła o polskich i światowych zasobach wody, a także o nieprawidłowej gospodarce ściekowej.

Liczby nie kłamią. Polska jest krajem ubogim w wodę, zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o dane dotyczące ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. 1580 m3 na osobę wypada blado nawet przy średniej dla krajów Starego Kontynentu, która wynosi 4560 m3. Liderem w tej klasyfikacji jest Norwegia. Tam na statystycznego obywatela przypada 51 504 m3 wody pitnej w skali całego roku.

O tym, jak woda trafia do naszych domów i mieszkań opowiadała natomiast Magdalena Mocny, przedstawicielka PWiK-u. Codziennie Wodociągi zaopatrują w wodę pitną dokładnie 77 810 osób z terenu czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław i Bukowno. Podczas wystąpienia prelegentka przypomniała, że od 25 stycznia nastąpiła zmiana zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Stary SUW został zastąpiony nowym rurociągiem.

Zanim do dyskusji włączyli się kolejni goście tj. przedstawiciele ZGH „Bolesław” oraz Józef Niewdana – Prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, do sali konferencyjnej zostali zaproszeni uczniowie z terenu powiatu olkuskiego, którzy wzięli udział w konkursie literacko-plastyczno-ekologicznym „Chrońmy źródła wody”. Za wenę twórczą i ogrom pracy laureaci zostali hojnie obdarowani.

dzien wody2

{joomplu:66197}{joomplu:66208}{joomplu:66204}

Wyniki:

Przedszkola:
1. miejsce – Oskar Spytkowski (INP „Tęczowa Kraina”)
2. miejsce – Julianna Dąbek (Przedszkole nr 7)
3. miejsce – Joanna Gałka (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9)
Wyróżnienia:
Magdalena Wójcik (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9), Dagmara Rapa (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9), Amelia Kubańska (Przedszkole w Bolesławiu)

Szkoły Podstawowe klasy I-III:
1. miejsce – Jagoda Ćwik (SP Zederman) i Miłosz Siluk (SP 10 Olkusz)
2. miejsce – Jakub Pietraszczyk (SP 1 Olkusz) i Laura Dachowska (SP 3 Olkusz)
3. miejsce – Weronika Kowalewska (SP 3 Olkusz)
Wyróżnienia: Nikola Kozioł (SP 3 Olkusz), Jakub Jagła (SP Chechło), Aleksandra Jedynak (SP 10)

Szkoły Podstawowe klasy IV-VI:
1. miejsce – Zofia Zalewska (SP 6 Olkusz) i Klara Liszka (SP 9 Olkusz)
2. miejsce – Gabriela Kyć (ZS Gołaczewy) i Jagoda Banasińska (SP 3 Olkusz)
3. miejsce – Martyna Zawada (SP Jaroszowiec) i Jakub Bilewicz (SP Klucze)
Wyróżnienia: Alicja Białaś (SP 6 Olkusz)

Gimnazja:
1. miejsce – Paulina Nawara (Gim 2) i Kinga Filo (Gim 1)
2. miejsce – Karolina Pasek (Gim 2)
3. miejsce – Julia Włodarczyk (Gim 2)

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. miejsce – Miszel Piątek (IV LO Olkusz)
2. miejsce – Wiktoria Ząbkiewicz (ZS nr 1 Olkusz)
3. miejsce – Karina Ćwieczek (ZS nr 1 Olkusz)

Seniorzy:
Wyróżnienie: Zbigniew Karoń (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze