adwokat

Kolejne dwa samorządy, po gminie Olkusz, ogłosiły nabór na ławników w nowej kadencji obejmującej lata 2016 – 2019. Wyboru dokonają jesienią radni. Termin zgłaszania kandydatów upływa 30 czerwca.

Radni w Wolbromiu wybiorą czterech ławników: dwóch do Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego w Olkuszu i dwóch do Wydziału IV Pracy Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Z kolei Rada Miejska w Bukownie zdecyduje, kto zostanie ławnikiem w Wydziale III Rodzinnym Sądu Rejonowego w Olkuszu. Wkrótce nabór ogłosi też kluczewski samorząd. Wiadomo, że tutaj ma zostać wybrany jeden ławnik do Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego w Olkuszu. 

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gminy prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Ławnikiem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ma ukończone 30 lat, ale nie więcej niż 70; jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku; posiada co najmniej średnie wykształcenie; stan zdrowia pozwala jej na wykonywanie obowiązków ławnika.

Zgłoszenia przyjmowane są w biurach rad miejskich i gminnych. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje o naborze. Lista wymaganych dokumentów oraz formularze zgłoszeń dostępne są w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze