Powiat

Nasz niedawny artykuł dotyczący obowiązku zasłaniania nosa i ust odbił się szerokim echem wśród Czytelników. Niektórzy z nich dopytują, jak obecnie wygląda egzekwowanie pandemicznych przepisów. Poprosiliśmy o wyjaśnienia tej kwestii przedstawicieli olkuskiej Policji.

Od kilku dni do naszej redakcji zgłaszają się mieszkańcy Olkusza, którzy sygnalizują nasilający się problem nieprzestrzegania nakazu noszenia maseczek w sklepach, lokalach gastronomicznych i autobusach. Z ich relacji wynika, że ludzie coraz częściej lekceważą obowiązujące przepisy. W Internecie, pod naszym ostatnim artykułem na ten temat, pojawiło się wiele komentarzy. Niektóre sugerują, że są to już martwe przepisy, których nikt nie egzekwuje. Postanowiliśmy zapytać olkuskich policjantów, jak wygląda to w praktyce.

Przedstawiciele olkuskiej komendy informują, że policjanci w codziennej służbie nadal prowadzą działania polegające na kontroli miejsc użyteczności publicznej w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa. – Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Policjanci kontrolują pod tym względem placówki handlowe i usługowe. Zwracają również uwagę na przestrzeganie tam innych obostrzeń sanitarnych. Takie kontrole prowadzą wspólnie z inspektorami sanepidu bądź samodzielnie. Dla przykładu: od 7 do 22 września bieżącego roku skontrolowano 253 obiekty handlowe — wylicza podkom. Katarzyna Matras, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Policja kontroluje również środki komunikacji publicznej.- Na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni wykonaliśmy 76 takich kontroli. Prowadzimy także kontrole przestrzegania kwarantanny domowej. Sprawdzamy, czy osoby objęte kwarantanną domową stosują się do poleceń służb sanitarnych, które obligują je do pozostania w domu — mówi rzeczniczka olkuskiej komendy. Dodaje przy tym, że w ciągu dwóch ostatnich tygodni (7-22.09.21 r.) w powiecie olkuskim odnotowano 79 interwencji związanych z obostrzeniami. – W związku z powyższym nałożono 21 mandatów karnych na osoby niestosujące się do obostrzeń dotyczących obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz pouczono 57 osób. Do sądu skierowano 1 wniosek — mówi Katarzyna Matras.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone. Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

– na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

– w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

– w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

– w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

– w kinie i teatrze,

– u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

– w kościele, w szkole, na uczelni,

– w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucjach kultury, bankach, na poczcie itp.)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Ustawa zmieniająca ustawę z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, uregulowała ten obowiązek, lecz zgodnie z jej zapisem w art 46b ust 13 okoliczności, miejsca, obiekty i obszary, w których trzeba zakrywać usta i nos oraz sposób realizacji tego nakazu ma być nadal wydawany w drodze rozporządzenia.
Zgodnie z treścią artykuł 31 ust. 3 Konstytucji, który mówi o tym, że ograniczenia wolności obywatelskich mogą być ustanawiane tylko w USTAWIE, a rozporządzenia wydane na podstawie ustawy nie są jednak ustawą.