Klucze

Pustynia Błędowska oprócz swoich niewątpliwych walorów turystycznych i rekreacyjnych, jest również miejscem militarnych ćwiczeń. W ubiegłym tygodniu na jej terenie przeprowadzony został egzamin końcowy dla kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pustynia Błędowska wykorzystywana jest przez wojsko od ponad 100 lat. Obecnie północna część pustyni znajduje się w zarządzie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie. Teren ten użytkowany jest głównie przez żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego, o czym świadczą regularnie odbywające się tutaj skoki spadochronowe. Ćwiczenia w tym miejscu prowadzą również Wojska Obrony Terytorialnej.

Pod koniec marca na Garnizonowym Ośrodku Szkoleniowym Pustynia Błędowska odbył się egzamin końcowy dla nowo wcielonych ochotników. W czasie całodobowych zajęć kandydaci na żołnierzy do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej musieli sprostać zadaniom, które weryfikowały ich umiejętności zdobyte podczas szkolenia. Jak informują przedstawiciele tej formacji, egzamin ten miał na celu sprawdzić działanie każdego “terytorialsa” w terenie poprzez wykonanie różnych zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie przemarszu.

Jakie zadania były postawione przed szkolonymi? – rozkładanie karabinka GROT, pokonywanie terenu na polu walki skokami, czołgając się, dostarczenie skrzynki z amunicją, rzut granatem ręcznym, określanie azymutu, wykonanie stanowiska strzeleckiego do postawy leżącej, a także zerwanie kontaktu ogniowego – wymienia por. Adam Trębacz, Oficer Prasowy 11 MBOT i dodaje, że zadania te były wykonywane zespołowo w ramach każdej sekcji. Wszyscy kandydaci, którzy przystąpili do pętli taktycznej, pomyślnie przeszli egzamin.

Fot.: 11 MBOT

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze