tężnia bukowno

Mieszkańcy Bukowna korzystają już z nowej tężni, jaka powstała przy Domu Turysty „Tramp”.

Inwestycja to efekt zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego. Tężnia wyposażona jest w 200 litrowy zbiornik na solankę, oświetlenie i urządzenie do pompowania solanki. Projekt obejmuje również położenie płytek chodnikowych wokół tężni oraz montaż 4 ławek. Zdaniem pomysłodawców, ulokowanie tężni na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest doskonałym uzupełnieniem terenu rekreacyjnego południowej części miasta. Zainteresowani mogą korzystać z obiektu od 30 kwietnia do 31 października w godz. 10.00 – 13.00 i 15.00 – 19.00 (w lipcu i sierpniu do godz. 20.00).

Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Nowe miejsce przypadło do gustu mieszkańcom. -Przyjeżdżam praktycznie codziennie i już czuję, że mi się lepiej oddycha, moje oskrzela lepiej pracują. Zapoznałam się z tablicą informacyjną, wiem jakie dla mojego zdrowia może przynieść przebywanie w okolicy tężni. Będę tu częstym bywalcem – mówi pani Anna z Bukowna.

Kto powinien korzystać z tężni? Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Specyficzny mikroklimat jest naturalnym leczniczym inhalatorium. Aerozol solankowy jest bogaty w sód, jod, magnez i potas, pozwala więc na oczyszczenie i dobre nawilżenie organizmu. Ma też właściwości relaksacyjne.

Warto pamiętać, że nie wszyscy powinni korzystać z tężni. Nie jest ona wskazana dla osób chorujących na nowotwory, choroby układu krążenia (głównie z niskim ciśnieniem i po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego), a także przechodzących infekcje, którym towarzyszy gorączka. Tężnie mogą tez zaszkodzić osobom po przebytej gruźlicy, ciężkich chorobach płuc i nadwrażliwym na jod. Wszystkie te informacje zawarto na tablicy informacyjnej przy obiekcie.

Każdy, kto chciałby więcej dowiedzieć się na temat tężni, powinien przyjechać do Bukowna 30 sierpnia. W godzinach popołudniowych z MOSiR – u wyruszy marsz nordic walking, a po jego zakończeniu przewidziano prelekcję na temat zdrowotnych właściwości tężni.

Fot. MOSiR Bukowno

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
theon Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
theon
theon

Pytanie mam do polonistów – jakie będzie prawidłowe zdrobnienie wyrazu tężnia ? 😆