Bukowno
Kilka miesięcy temu informowaliśmy o rozstrzygnięciu przetargów w Bukownie: na budowę tężni oraz adaptację budynku po Banku Spółdzielczym na potrzeby Urzędu. Jak przebiegają prace?
Wczesną wiosną mieszkańcy Bukowna będą mogli korzystać z tężni. Przedsięwzięcie ukończono w grudniu ubiegłego roku. Przypomnijmy, że wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe ADAGON z Koszęcina, a na budowę tężni miasto pozyskało dotację w konkursie „Małopolskie tężnie solankowe” w wysokości prawie 176 tys. złotych.
Tężnia solankowa (czyli drewniana konstrukcja na płycie żelbetowej na planie koła) stoi na sosnowym skwerze pomiędzy zabudowaniami Komisariatu Policji (od strony północnej), Miejskiego Ośrodka Kultury (od strony północno-wschodniej), a traktem pieszym biegnącym od ulicy Zwycięstwa do ulicy Kolejowej. Teren wokół został utwardzony granitową kostką, przewidziano też montaż ławek i koszy na śmieci. Wykonano ponadto instalację solankową, elektryczną, oświetleniową oraz oświetlenie konstrukcji tężni. Co ważne, obyło się bez wycinki drzew.
– Powierzchnia zabudowy zrealizowanego obiektu wyniosła 28,6 m², a kubatura 9,56 m³. Wysokość tężni w kalenicy to 5,17 m, a szerokość 5,82 m. Całość wykonano w konstrukcji drewnianej, a zadaszenie i rozpiętość zadaszenia została dopasowana do odległości od najbliższych drzew – informuje bukowieński magistrat.
O budowie tężni w mieście pomyślano po raz pierwszy dwa lata temu. – Niestety nie uzyskaliśmy wówczas od Urzędu Marszałkowskiego dofinansowania do budowy tego obiektu. Spotkaliśmy się jednak w bardzo ciepłym przyjęciem tego pomysłu wśród naszych Mieszkańców. Dlatego czas, który pozostał nam wtedy do kolejnego naboru wykorzystaliśmy na opracowanie kompletnej dokumentacji budowlanej dla tego zadania. Dysponując już w 2022 roku pełną dokumentacją projektową, wnioskując w kolejnym naborze „Małopolskich Tężni” byliśmy prawie pewni, że tym razem efekt musi być inny. I tak też się stało. W ubiegłorocznej edycji programu Miasto uzyskało z Województwa Małopolskiego dotację na budowę tężni w wysokości 176 tys. zł. Kolejny raz okazało się, że warto nie odpuszczać i być w swych działaniach konsekwentnym – mówi nam wiceburmistrz Bukowna Marcin Cockiewicz.
Adaptacja budynku po byłym Banku Spółdzielczym przy ul. Kolejowej na działalność Urzędu Miasta w Bukownie jest w toku.
Jak już pisaliśmy, w ramach inwestycji istniejący budynek jest przebudowywany, a zakres robót obejmuje m.in. termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, dobudowę sali narad oraz budowę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, teletechnicznej, alarmowej, internetowej, oraz monitoringu. Zaplanowano także wykonanie instalacji fotowoltaicznej, wykonanie zjazdu na ul. Kolejową, budowę zewnętrznej instalacji wodociągowej, gazowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przebudowę instalacji teletechnicznej.
Zakończono już niezbędne prace rozbiórkowe i konieczną wycinkę paru drzew, wzmocniono fundamenty i wykonano nowe pod część dobudowywaną, postawione też zostały nowe ściany. Obecnie prowadzone są prace przy przyłączach wodnych i kanalizacyjnych oraz roboty betonowe.
Wykonawcą wyłonionym dopiero w czwartym przetargu jest krakowska firma INARE Sp. z o. o., a wartość zamówienia wynosi 5 477 768,78 złotych. Warto przypomnieć, że na to zadanie miasto pozyskało dofinansowanie z tzw. Polskiego Ładu w wysokości ponad 4 mln zł.
Inwestycja powinna być gotowa końca października bieżącego roku.
fot. UM Bukowno