Powiat

Choć mamy dopiero początek października i sezon grzewczy nie rozpoczął się jeszcze w pełni, to już teraz, w chłodne jesienne noce, temperatury zaczynają oscylować w okolicach zera stopni Celcjusza: w takich sytuacjach wiele osób decyduje się na uruchomienie systemów grzewczych, co niestety niesie za sobą ryzyko zatruć tlenkiem węgla, czyli gazem nazywanym „cichym zabójcą”. Jak ustrzec się przed tragedią?

Przypominamy, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny oraz pozbawiony smaku, co sprawia, że nie da się go wykryć bez odpowiednich urządzeń. W konsekwencji, każdego roku notuje się liczne przypadki zatrucia tym niebezpiecznym gazem: jak wynika z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Klęczara oraz przedstawicieli straży pożarnej, tylko w sezonie grzewczym 2023/2024 mundurowi odnotowali ponad 43 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których poszkodowanych zostało blisko 15 tysięcy osób, a ponad 50 z nich zmarło.

Czad zbiera śmiertelne żniwo również w naszej okolicy

Niestety, tragedie związane z zatruciem czadem nie omijają również ziemi olkuskiej. Szczególną przestrogą na przyszłość powinno być dla wszystkich zdarzenie, jakie miało miejsce niespełna dwa lata temu, kiedy to w ten sam sobotni, listopadowy wieczór tlenkiem węgla zatruło się dwoje nastolatków: 16-latka została znaleziona nieprzytomna w swoim domu, a po kilku dniach zmarła w szpitalu. Z kolei 17-latek, którego również znaleziono nieprzytomnego w swoim mieszkaniu, poniósł śmierć na miejscu, pomimo prób reanimacji. Obie te tragedie wstrząsnęły lokalną społecznością, zwłaszcza, że dotyczyły osób w młodym wieku.

Pierwsze incydenty już odnotowane

Mimo że sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna, w Małopolsce już zgłoszono ponad 330 incydentów związanych z emisją czadu: jak poinformowali przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, poszkodowanych zostało w nich 60 osób, spośród których 2 osoby zmarły. Najwięcej interwencji zanotowano w Krakowie, co pokazuje jak ważne jest dbanie o regularne przeglądy instalacji grzewczych oraz wentylacyjnych.

Niewidzialne objawy: jak rozpoznać zatrucie?

Zatrucie tlenkiem węgla jest także szczególnie niebezpieczne ze względu na trudność w rozpoznaniu jego objawów: symptomy takie, jak ból głowy, osłabienie czy senność, łatwo można bowiem pomylić chociażby z przeziębieniem. Należy zatem zachować czujność w przypadku, gdy pojawiają się one po dłuższym przebywaniu w zamkniętych pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi. W skrajnych przypadkach, zatrucie czadem może ponadto prowadzić do zaburzeń świadomości, trudności w oddychaniu, a nawet utraty przytomności.

Czujka czadu: Twój strażnik

Jednym z najskuteczniejszych metod zapobiegania tragediom związanym z tlenkiem węgla jest montaż czujek czadu: to niewielkie urządzenie monitoruje jego poziom w powietrzu przez całą dobę i alarmuje, gdy stężenie gazu staje się niebezpieczne. Dlatego też, strażacy apelują, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokonać przeglądów instalacji oraz zamontować czujki w newralgicznych miejscach, takich jak np. korytarze w pobliżu sypialni.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Należy podkreślić, że bezpieczeństwo w sezonie grzewczym zależy nie tylko od sprawnych instalacji, ale także od odpowiedzialnych działań każdego z nas: warto bowiem zawrócić szczególną uwagę na osoby starsze lub samotne, które mogą nie być w stanie samodzielnie zadbać o regularne przeglądy urządzeń grzewczych. Dbajmy więc zarówno o siebie, jak i naszych bliskich, tak aby zapewnić wszystkim bezpieczne i komfortowe warunki w nadchodzących chłodnych miesiącach.

zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze