Toaleta to nie śmietnik!
Pracownicy WZWiK mają po zimie pełne ręce roboty. Na terenie całego miasta ujawniły się drobne i większe uszkodzenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W dużej mierze do awarii kanalizacji przyczyniają się sami jej użytkownicy. Tylko ci, którzy brali udział w awaryjnym oczyszczaniu kanalizacji mają pojęcie co można do niej wrzucić… Może nie bardzo wypada opowiadać publicznie o takich okropieństwach, ale w kanale widziano już prawie wszystko. To co dotrze do oczyszczalni, nikt nie wie jak to się stało, że dotarło aż tam, można oglądać na kratach. To co do oczyszczalni dotrzeć nie zdoła powoduje awarię kanalizacji. Jeżeli jest ona niewielka – trzeba przetykać lokalne rury w domach, blokach mieszkalnych, awarie większe, wymagające sprowadzania drogiego specjalistycznego sprzętu, powodują zatkanie i wybijanie zawartości kanalizacji pod całymi osiedlami i na ulicach.
Mając na uwadze dobro i komfort użytkowników gminnej sieci kanalizacyjnej dyrektor WZWiK Adam Kamionka apeluje, aby myśleć, co wrzucamy do toalet.
Pamiętajmy, że każda, niepodlegająca rozdrobnieniu rzecz, trafiająca do muszli klozetowej, powoduje zator i zmniejszenie drożności przewodów kanalizacyjnych. Niedrożność sieci jest podstawowym powodem zgłaszanych  awarii systemu kanalizacji sanitarnej, przyczynia się również do wzrostu opłat za odbiór ścieków.
Aby uniknąć zapychania się przewodów kanalizacyjnych przede wszystkim nie wolno wrzucać do muszli odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowość, a w szczególności: popiołu, piasku, sznurków i szmat (nawet, jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym), chusteczek nawilżających i higienicznych, gąbek, wacików i pałeczek kosmetycznych, ściereczek i ręczników papierowych, folii, środków higieny osobistej, wkładek higienicznych, pampersów, włosów oraz resztek pożywienia. Zwróćmy uwagę, że wlewana do sedesu zupa i inna żywność doskonale służy za pożywienie szczurom, o których obecności świadczą liczne nory przy studzienkach kanalizacyjnych i zapadające się przy nich trawniki.
Jeżeli zatem chcemy bezawaryjnie korzystać z sieci kanalizacyjnej bezwzględnie pamiętajmy o tym, że odpadki pochodzące z gospodarstw domowych należy wrzucać do pojemników, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Pracownicy Wolbromskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji mają po zimie ręce pełne roboty. Na terenie całego miasta ujawniły się drobne i większe uszkodzenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W dużej mierze do awarii kanalizacji przyczyniają się sami jej użytkownicy. Tylko ci, którzy brali udział w awaryjnym oczyszczaniu kanalizacji mają pojęcie, co można do niej wrzucić… Może nie bardzo wypada opowiadać publicznie o takich „okropieństwach”, ale w kanale widziano już prawie wszystko. To co dotrze do oczyszczalni, nikt nie wie jakim sposobem dotarło aż tam, można oglądać na kratach. To co do oczyszczalni dotrzeć nie zdoła, powoduje awarię kanalizacji. Jeżeli jest ona niewielka – trzeba przetykać lokalne rury w domach, blokach mieszkalnych. Awarie większe, wymagające sprowadzania drogiego specjalistycznego sprzętu, powodują zatkanie i wybijanie zawartości kanalizacji pod całymi osiedlami i na ulicach.

Mając na uwadze dobro i komfort użytkowników gminnej sieci kanalizacyjnej, dyrektor WZWiK Adam Kamionka apeluje, aby myśleć, co wrzucamy do toalet. Pamiętajmy, że każda niepodlegająca rozdrobnieniu rzecz, trafiająca do muszli klozetowej, powoduje zator i zmniejszenie drożności przewodów kanalizacyjnych. Niedrożność sieci jest podstawowym powodem zgłaszanych awarii systemu kanalizacji sanitarnej, przyczynia się również do wzrostu opłat za odbiór ścieków.
Aby uniknąć zapychania się przewodów kanalizacyjnych, przede wszystkim nie wolno wrzucać do muszli odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości, a w szczególności: popiołu, piasku, sznurków i szmat (nawet, jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym), chusteczek nawilżających i higienicznych, gąbek, wacików i pałeczek kosmetycznych, ściereczek i ręczników papierowych, folii, środków higieny osobistej, wkładek higienicznych, pampersów, włosów oraz resztek pożywienia. Zwróćmy uwagę, że wlewana do sedesu zupa i inna żywność doskonale służy za pożywienie szczurom, o których obecności świadczą liczne nory przy studzienkach kanalizacyjnych i zapadające się przy nich trawniki. 
Jeżeli zatem chcemy bezawaryjnie korzystać z sieci kanalizacyjnej, bezwzględnie pamiętajmy o tym, że odpadki pochodzące z gospodarstw domowych należy wrzucać do pojemników, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze