Jak skutecznie zachęcić palaczy do rzucenia nałogu i zadbać, by jak najmniej osób było narażonych na bierne palenie? Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Olkuszu zorganizowały, zakrojoną na szeroką skalę, akcję skierowaną zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. W opracowywaniu i wdrażaniu programów ograniczających negatywne następstwa palenia wykazać się mogło ponad 20 firm z naszego terenu.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w szkołach z terenu powiatu otrzymali od olkuskiego Starostwa tonę jabłek. Zjedli je jednocześnie w każdej z placówek o godz. 9. Akcja miała zaakcentować problem palenia wśród młodzieży. Dalsza część akcji przeznaczona już była dla dorosłych. Uczestnicy konkursu na najlepsze programy edukacyjne na konferencji „Zdrowy styl życia w miejscu pracy” prezentowali swoje prace oraz odebrali nagrody.

– Te działania mają głęboki sens, wpływ palenia na zdrowie jest niezaprzeczalnie negatywny. Gdy rozpoczynaliśmy tę akcję, obiecywałem, że rzucę palenie, gdy zakończy się realizacja programu. Dziś ten dzień nadszedł, więc mogę powtórzyć to przyrzeczenie i myślę, że uda mi się je zrealizować – przywitał zebranych starosta Leszek Konarski.
Pokonanie nałogu nie jest łatwe. Osoby opracowujące programy miały pole do popisu, wymyślając rozmaite sposoby, aby zakłady pracy były przyjazne dla osób niepalących, a pracujące tam osoby palące zostały odpowiednio zmotywowane do pożegnania się z nikotynowym nałogiem. -Tytoń albo zdrowie – w przypadku dorosłych to nie jest łatwy wybór. Gdy dorośli zaczynali palić, nikt im nie tłumaczył, że nikotyna to narkotyk, bo uzależnia. Bardzo trudno jest powiedzieć stop. Nasza akcja nie jest skierowana przeciwko palaczom, ale dla nich oraz dla osób skazanych na bierne palenie. Z badań wynika, że aż 80 proc. dorosłych palących jest zmotywowanych do rzucenia palenia, a motywacja jest najważniejsza – mówiła Agata Knapik, olkuski powiatowy inspektor sanitarny.
Wybrane cztery firmy zaprezentowały swoje programy, które są już w nich prowadzone. W każdej z wielopłaszczyznowych prezentacji widać było różnorodne rozwiązania. Obok rozdawania ulotek, organizowania wykładów i szkoleń oraz terapii dla chętnych pracowników proponowano również konkursy dla palących oraz dzieci pracowników, warsztaty, zajęcia sportowe. Laureatem konkursu została wolbromska spółka TRI Poland. Drugie miejsca przyznano dwóm firmom – Schneider Electric Industries z Bukowna oraz Fabryce Taśm Transporterowych FTT z Wolbromia. Trzecie miejsce zajęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Olkusza.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze