20 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Wśród osiemdziesięciu zaproszonych gości był olkuszanin Tadeusz Gumółka.
Pan Tadeusz Gumółka pojechał jako reprezentant Olkusza, ale i diecezji sosnowieckiej, ponieważ to Caritas diecezjalny wytypował go do nagrody.  Za działalność społeczną p. Tadeusz Gumółka został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Pan Tadeusz znany jest wielu olkuszanom. Wieloletni pracownik OFNE, działacz Solidarności.

Przez trzy kadencje był radnym RM Olkusza. Ma 76 lat, żonę Hiacyntę, 3 synów i 7 wnucząt. Jest społecznikiem z potrzeby serca, bowiem największą satysfakcję czerpie z pomagania osobom potrzebującym. – To harcerstwo nauczyło mnie tej troski o bliźniego – mówi zasłużony olkuszanin. Od 3 lat pomaga w akcji „Darmowa zupa”, zainicjowanej  w 2000 r. przez p. Zbigniewa Pasierbińskiego. Jeździł do rolników okolicznych wsi po płody rolne – „wrzucane” do zupy, przewoził kotły zupy z kuchni do jadłodajni, odbierał pieczywo od piekarzy…Robił to swoimi wysłużonymi samochodami, a jeśli odmówiły posłuszeństwa, szukał życzliwych ludzi,  którzy by go zastąpili, albo chociaż pożyczyli samochodu, bo nie chciał nikogo zawieść. W  Olkuszu mówi się: „Gdzie ….. nie może, tam Tadzia poślij”. Na pana Tadeusza mogą liczyć wszyscy, nie umie odmawiać i nie ma dla niego spraw niemożliwych: – Jeśli mogę pomóc, to czemu nie?  Jego optymizm, wiara w sprawę i ludzi udziela się innym. Dlatego mimo zasłużonego wieku emerytalnego trudno pana Gumółkę zastać w domu. Ciągle ktoś potrzebuje jego pomocy. Działa w Kole Emerytów, pomaga przy budowie Domu Caritas w olkuskiej parafii św. Andrzeja, gdzie już niedługo ma funkcjonować jadalnia dla najuboższych. Działa również w Komitecie Budowy Pomnika Ofiarom komunizmu. Od początku należał też do współpracowników ks. kan. Stanisława Gajewskiego w dziele budowania parafii św. Maksymiliana Kolbego.                                                                        
23 listopada panowie Zbigniew Pasierbiński i Tadeusz Gumółka zostali również wyróżnieni przez starostę Leszka Konarskiego. Otrzymali Listy gratulacyjne z podziękowaniem za „trudną, wymagającą ofiarności, zaangażowania i profesjonalizmu pracę” w służbie potrzebującym.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze