96 osób bezrobotnych i niepełnosprawnych z powiatów: olkuskiego i proszowickiego dostanie szansę na znalezienie pracy. Pomoże im w tym projekt Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz” pod nazwą „Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy”. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
To kolejna taka inicjatywa organizacji, która wdrażała w przeszłości projekt oparty na współpracy niepełnosprawnych z trenerami zatrudnienia wspieranego. Taka metoda aktywizacji ludzi szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne, świetnie zdaje egzamin, bowiem szukanie pracy przy kompleksowym wsparciu trenera jest znacznie skuteczniejsze.
Trener prowadzi osobę niepełnosprawną od samego początku udziału w projekcie. Jego uczestnicy mogą liczyć na treningi umiejętności niezbędnych do poruszania się na rynku pracy, wsparcie specjalistów takich jak doradca zawodowy, lekarz medycyny pracy, psycholog, terapeuta uzależnień a nawet fryzjer, wizażysta czy kosmetyczka.

Na chętnych czekają szkolenia zawodowe i grupy wsparcia. Osoby, które osiągną najlepsze wyniki odbędą sześciomiesięczne staże zawodowe. Zadaniem trenerów zawodowych będzie pomoc osobie niepełnosprawnej w wyborze odpowiedniego dla niej zajęcia, załatwianie formalności i rozmowy z potencjalnymi pracodawcami. Trener może też wspierać uczestnika nawet po rozpoczęciu przez niego pracy, pomagając mu w oswojeniu się z nowymi obowiązkami.
Nie powinno być również problemów ze znalezieniem firm, które zechcą przyjąć na staż osoby niepełnosprawne, bowiem pracodawca nie będzie ponosił żadnych kosztów. Pieniądze na wypłaty dla zatrudnionych są zawarte w budżecie projektu.

Projekt zakłada, że niepełnosprawnymi z Olkuskiego zajmować się będzie czterech trenerów zatrudnienia wspieranego. Rekrutacja osób chętnych do szukania nowej pracy rozpocznie się już w lutym. Będzie ją prowadzić biuro projektu przy ul. Źródlanej 3 w Kolbarku (tel. 32 647 80 50). Niezbędnym warunkiem udziału w projekcie jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz zameldowanie na terenie powiatów olkuskiego bądź proszowickiego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze