Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu pisze nową historię. Ponad 110 lat tradycji i inicjatywa, jakiej w naszym mieście jeszcze nie było. Wzorem uczelni wyższych z największych polskich miast, które organizują Noce Naukowców, także i grono pedagogiczne z ul. Górniczej zaproponowało swoim wychowankom inną niż zwykle formę zdobywania wiedzy. Od 18:00 w piątek, do 8:00 następnego dnia, w szkole odbywał się Pierwszy Nocny Maraton Naukowy.

– Inicjatywa wyszła od naszych nauczycieli, którzy chcieli w ciekawy sposób zintegrować młodzież. Mają w tym doświadczenie, bowiem na co dzień opiekują się samorządem uczniowskim. Zdecydowali się na Maraton, czyli połączenie nauki z zabawą. Uważam, że był to trafiony pomysł. Za rok mamy w planach urozmaicić naszą noc poprzez zawody sportowe – przedstawiła genezę pomysłu, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, Aldona Nowicka.

Pani dyrektor punktualnie o 18 powitała młodzież, która mimo nietypowej pory, pojawiła się w szkole. Nocny Maraton Naukowy był propozycją dla klas pierwszych i drugich. Trzyosobowe zespoły z każdego rocznika przez całą noc uczestniczyły w zajęciach z języka polskiego, angielskiego, matematyki, biologi czy geografii, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Edyta Dołęga wprowadziła uczniów w świat fraktali, z którego wyjść było naprawdę ciężko. – Mieliśmy pewne obawy, przede wszystkim związane z frekwencją, ale teraz widzimy, że nie potrzebnie. Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy.Wśród konkurujących ze sobą drużyn dało się wyczuć ducha walki. Nie tylko uczniowie poprzez naukową rywalizację dobrze się bawią, także my – nauczyciele, wykładamy z ogromną przyjemnością – zapewniała matematyczka. Podobnych opinii było wiele. Również uczniowie, co dziwne, nie narzekali na natłok zajęć. Miało być inaczej niż zwykle i tak właśnie było. Jak zgodnie podkreślali, takie odchodzenie od stereotypów tradycyjnej szkoły potrzebne jest wszystkim.

Wiadomo jednak, że nie samą nauką młody człowiek żyje, więc przerwy w zajęciach przeznaczone były na integrację przy wspólnym ekranie, czy poczęstunku. Maraton zakończył się w sobotę rano. Po śniadaniu można było rozpocząć wręczanie nagród dla najlepszych klas. Zwycięzcą inauguracyjnych zmagań naukowych okazała się klasa II g. To właśnie Ci uczniowie w najbliższych tygodniach będą mogli liczyć na największą liczbę przywilejów ze strony grona pedagogicznego. Adrian Medoń, Mateusz Seweryn oraz Małgorzata Tokaj wywalczyli dla siebie i swoich kolegów dofinansowanie do szkolnej wycieczki. Miejsce drugie przypadło w udziale klasie II a, natomiast Maraton na trzeciej pozycji zakończyła delegacja klasy I e. Wszyscy uczestnicy nocnych zajęć otrzymali certyfikaty upamiętniające udział w debiutanckim turnieju wiedzy.

Pomysłodawcy naukowej imprezy mają także ambitne plany na niedaleką przyszłość. – Wiosną chcemy zorganizować Pierwszą Olkuską Noc Młodych Naukowców, podczas której naszą szkołę będą mogli odwiedzić gimnazjaliści. Planujemy także kontynuowanie naszych Maratonów. Tegoroczny był pierwszym, ale wszyscy mamy nadzieję, że nie ostatnim. Zamierzamy tę inicjatywę na stałe wpisać do kalendarza Zespołu Szkół Nr 1. To świetna wizytówka nie tylko dla szkoły, ale i dla całej nauki – podsumowała dyrektor „Mechanika”, Aldona Nowicka.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:145557}{joomplu:14563}{joomplu:14570}{joomplu:14574}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Student UJ
Student UJ
12 lat temu

Oby jak najwięcej takich inicjatyw poszerzających i utrwalających wiedzę wśród uczniów olkuskich szkół.