W okresie Wielkiego Postu, przygotowującym chrześcijan do pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego, w kościele katolickim odbywają się nabożeństwa, mające na celu przybliżenie wiernym wydarzenia sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Jednym z nich jest Droga Krzyżowa, podczas której chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Od trzech lat Olkusz łamie stereotypy, tradycyjne nabożeństwo zamieniając na nocną wędrówkę do klasztoru w Czernej.
– Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Ale można też podjąć wyzwanie i mierząc się z samym sobą przejść i głęboko przeżyć Ekstremalną Drogę Krzyżową. Po raz kolejny w naszej diecezji przejdzie ona nocą z Olkusza do Czernej – mówi ks. Marek Bigaj, jeden z głównych organizatorów tegorocznej EDK.
W piątek 20 marca Ekstremalną Drogę Krzyżową rozpocznie wieczorna Msza święta w Bazylice św. Andrzeja Apostoła (godz. 22:00), której przewodniczyć będzie biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Po Eucharystii orszak pątników wyruszy w stronę klasztoru Karmelitów w Czernej, gdzie nad ranem pojawią się pierwsze grupy. Na tamtejszym dziedzińcu odprawia się dodatkową XV stację – Zmartwychwstanie. Jest też czas na cichą modlitwę i kontemplację. Podczas nocnej wędrówki uczestnicy EDK zatrzymują się przy XIV stacjach. W tym roku treść rozważań przygotował ks. Mirosław Jadłosz.
– Ekstremalna Droga Krzyżowa to rozważanie Misterium Męki Pańskiej podczas pieszej, całonocnej wędrówki 25-kilometrową trasą. Osoby, które w minionych latach podjęły to wyzwanie, opisują je jako głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał sam Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa – dodaje ks. Marek Bigaj, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego sosnowickiej kurii.
Do dyspozycji uczestników będą 2 trasy, z których każda liczy ok. 25 km (pierwszy wariant – przez Osiek, Czubrowice, Paczółtowice oraz drugi wariant – przez Żuradę i okolice).
Na tegoroczną EDK zapisywać można się drogą mailową (edk.olkusz@gmail.com) podając imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Na maila można kierować także wszelkie pytania do organizatorów. Koszt udziału opłacany na miejscu to 6zł (poza pakietem pielgrzyma zawiera także ubezpieczenie).
W całej Polsce Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbywają się w blisko stu miastach. Ostatnio jedną z nich – z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej przeszedł m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
Informacje organizacyjne:
– przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
– weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
– miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
– sprawdź lokalną prognozę pogody,
– poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
– zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
– przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
– zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy
muszę zmartwić posiadaczy telefonów komórkowych, za Gorenicami brak jest zasięgu jakiegokolwiek operatora, pojawi się dopiero na wysokości przyklasztornego parkingu.
Szlak na Morskie Oko ma od Palenicy 16 km w obie strony i wszyscy mówią, że to łatwa przechadzka.