Powiat

W związku z realizacją Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030, dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w roku szkolnym 2021/2022 rusza kolejna edycja TURNIEJÓW BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM, odbywająca się pod patronem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 Konkurs ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością jazdy po torze przeszkód oraz wiedzą z pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tym roku część teoretyczna tradycyjnie odbywać się będzie w Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu i punktualnie o godzinie 9 uczniowie przystąpią do pisania testów teoretycznych.  Będą podzieleni na dwie grupy. Grupę I reprezentuje  4 uczniów danej szkoły (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) w wieku 10-12 lat (rocznik 2010 i młodsi). Grupa I przystąpi do testów, które  składać się będą z 25 pytań obejmujących zasady i przepisy o ruchu pieszych, rowerzystów, a także znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym. Grupę 2  reprezentuje 3 uczniów, którzy będą rozwiązywać test składający się z 25 pytań dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym. Czas rozwiazywania obu testów nie może przekraczać 25 minut. Uczniowie obu grup będą rozwiązywać również test – skrzyżowania, składający się z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Czas rozwiązania tego testu nie może przekroczyć 15 minut. Łączny czas rozwiązywania obu testów nie może przekroczyć 40 minut.

 Po zakończonym teście, uczniowie wraz z opiekunami  przemieszczą się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, gdzie rozpocznie się kolejna konkurencja  – część praktyczna. Uczniowie przystąpią do jazdy rowerem na torze sprawnościowym, który będzie składał się z minimum 6 przeszkód. Uczestnik startujący w konkurencji praktycznej – jazda rowerem – wykonywać będzie obowiązkowo zadanie we własnym kasku ochronnym.

 W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji uczniowie przystąpią również do konkurencji obejmującej pierwszą pomoc przedmedyczną.  Ratownicy medyczni z Nowego Szpitala w Olkuszu, którzy od lat współpracują z olkuską policją, egzaminować będą uczniów z wiedzy i praktycznych umiejętności.

 Laureaci etapu powiatowego ze szkół podstawowych będą reprezentować nasz powiat w finale wojewódzkim w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mikluszowicach  (powiat bocheński)  w dniach 11 maja 2022 – grupa I oraz 12 maja 2022 roku  – grupa II. Młodzież szkół podstawowych zmierzy się w konkurencji teoretycznej – test wiedzy i test skrzyżowań,  konkurencji praktycznej – jazda rowerem – miasteczko ruchu drogowego  oraz jazda rowerem – tor sprawnościowy, a także  z  pierwszą pomocą przedmedyczną.

Z kolei 25 kwietnia 2022 roku w auli Komendy Powiatowej w Olkuszu odbędzie się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny (etap powiatowy) dla drużyn ze szkół ponadpodstawowych. Punktualnie o godzinie 9 uczniowie zgłoszeni do etapu powiatowego, przystąpią do konkurencje teoretycznej – obejmującej test z wiedzy oraz test skrzyżowań. Łączny czas rozwiązywania testów nie może przekroczyć 35 minut. Test wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu drogowym, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, składa się z 25 pytań. Czas rozwiązywania testu wiedzy – 25 minut.  Test skrzyżowania składa się z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Czas rozwiązywania testu skrzyżowań 10 minut. Drużyna z największa liczbą punktów będzie reprezentować nasz  powiat w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym, który odbędzie się 28 maja 2022 roku w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie przy ulicy Nowohuckiej 33A. Najlepsze drużyny powiatowe z całego województwa zmierzą swoich sił w konkurencji teoretycznej (testy) i konkurencji praktycznej (przygotowanie pojazdu, jazda sprawnościowa motorowerem i tor przeszkód, jazda sprawnościowa samochodem) oraz w konkurencji  pierwsza pomoc przedmedyczna.

Chcemy czuć się bezpiecznie na drodze, dlatego wszystkim nam zależy na zwiększeniu bezpieczeństwa. Takie wspólne działania mogą doprowadzić do zmiany zachowań uczestników ruchu drogowego. Od najmłodszych lat uczymy się prawidłowego postępowania, dlatego szkoła ma do spełnienia bardzo ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa. Działania zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa wpisują się w TURNIEJE BDR dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ich celem jest popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a także podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zachęcamy Dyrektorów Szkół i Nauczycieli do umożliwienia uczniom udziału w turniejach oraz wsparcie i pomoc w organizacji eliminacji szkolnych.

Szczegółowe informacje o turniejach, regulaminy, testy z lat ubiegłych oraz komunikaty znajdują się na stronie głównego organizatora – Polskiego Związku Motorowego: 

https://pzm.pl/bezpieczenstwo-ruchu-drogowego turnieje/turnieje

Szkoły podstawowe, które zamierzają przystąpić do turnieju, proszone są o wypełnienie elektronicznej deklaracji i przesłanie jej do dnia 20 kwietnia 2022 r. na skrzynkę mailową  Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu: e-mail:szkolapodstnr5@poczta.onet.pl

Telefon/Fax:326430038

Z kolei szkoły ponadpodstawowe, które są chętne do udziału w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego prosimy o wypełnienie deklaracji i złożenie jej za pośrednictwem maila: rzecznik@olkusz.policja.gov.pl lub  na recepcji KPP w Olkuszu w kopercie opisanej Rzecznik KPP w Olkuszu do dnia 20 kwietnia 2022 roku. 

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w turniejach!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze