katyn_obchody_2012_3

Delegacje władz Olkusz i powiatu, organizacji kombatanckich, biura poselskiego posła Jacka Osucha, Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Stowarzyszenia „Pokolenia” w Olkuszu złożyły kwiaty przed Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Żołnierzy Polskich na olkuskim cmentarzu parafialnym. Od zamordowania polskich oficerów w Katyniu minęły już 72 lata.

Wśród prawie 22 tys. Polaków, rozstrzelanych przez rosyjską policję polityczną NKWD byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, a także około 7 tysięcy osób cywilnych. – Dostali się do sowieckich więzień i obozów jenieckich w wyniku napaści Armii Czerwonej na nasz kraj 17 września 1939 roku. Ich ciała, również w tajemnicy pochowane zostały, a raczej ukryte w zbiorowych mogiłach w lasach pod Smoleńskiem, w okolicach Tweru, Charkowa, Kijowa. Jakby tej niewyobrażalnej tragedii masowego mordu było mało, zgodnie z uchwałą politbiura podjętą na wniosek Berii i Chruszczowa, ponad 60 tys. osób – członków rodzin zabitych – zostało wysiedlonych do Kazachstanu. Pierwsze miejsca, w których spoczywały ciała rozstrzelanych Polaków, odkryte zostały w październiku 1941 roku. Później z pomocą miejscowej ludności, odkrywane były następne, Wreszcie w 1943 roku Niemcy, okupujący już wówczas te tereny, postanowili stalinowską zbrodnię wykorzystać do własnych celów propagandowych i ogłosili ją światu. Moskwa odpowiedziała oskarżeniem Niemców o katyńską zbrodnię – mówił burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.katyn_obchody_2012_6

Włodarz miasta przypomniał, że dopiero w 1990 roku podczas wizyty prezydenta RP w Moskwie Michaił Gorbaczow przekazał archiwalne dokumenty dotyczące wydarzeń z 1940 roku, oficjalnie przyznając, ze zbrodni dokonało NKWD.  – Wówczas też państwowa agencja TASS ogłosiła, że bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponoszą Beria, Mierkułow i ich pomocnicy. W komunikacie tym, zatwierdzonym tajną uchwałą Biura Politycznego KC KPZR, padło stwierdzenie: strona radziecka, wyrażając ubolewanie w związku z tragedią katyńską, oświadcza, że jest ona jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. Do dziś jednak, zapewne w obawie przed konsekwencjami, Moskwa nie chce przyznać, że było to ludobójstwo – dodał Dariusz Rzepka.

Uczestnicy uroczystości, wśród których były również delegacje olkuskich szkół, wysłuchali wiersza Mariana Kemara „Katyń” oraz wspólnie odśpiewali „Rotę”. Wartę honorową przy Krzyżu pełnili miejscy strażnicy. Organizację obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wspomógł Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz administracja Cmentarza Parafialnego w Olkuszu.

„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
nie chciała ulec przemocy
i woła o sprawiedliwość
i prawdę po świecie niesie –
prawdę o jeńców tysiącach
zgładzonych w katyńskim lesie”.

M. Hemar „Katyń”

katyn_obchody_2012_10 katyn_obchody_2012_5
katyn_obchody_2012_4

katyn_obchody_2012


katyn_obchody_2012_14

katyn_obchody_2012_15

katyn_obchody_2012_13

katyn_obchody_2012_11

katyn_obchody_2012_11

katyn_obchody_2012_9

katyn_obchody_2012_7

katyn_obchody_2012_8

katyn_obchody_2012_2

{jcomments off}






0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
12 lat temu
ps
ps
12 lat temu

Stare Komuchy ukrywali prawde przez tyle lat a dzisiaj składaja wieńce a drapacz tam był.