– Od nas samych i następnych pokoleń zależy, jak długo będziemy cieszyć się wolnością. Jestem przekonany i głęboko w to wierzę, że będzie tak zawsze – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 104. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. W tym roku uroczystości miały szczególny charakter z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody rozpoczęto od przemarszu mieszkańców i zaproszonych gości Wśród nie zabrakło samorządowców, reprezentacji służb mundurowych, związków kombatanckich, szkół oraz innych instytucji. Pochód prowadziła orkiestra i kompania honorowa Wojska Polskiego oraz Marszałek Józef Piłsudski, czyli reprezentant Szwadronu Kawalerii Ochotniczej Andrzej Żmudzki.
Gdy wszyscy dotarli na plac przy szkole podstawowej, odsłonięto pomnik wykonany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejsce usytuowania obelisku jest nieprzypadkowe. Szkoła, przed którą znajduje się pomnik, sięga czasów legionowych. – To z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego i za fundusze legionistów szkoła została wybudowana i otwarta w 1938 roku. Jak wtedy pisano, miała stać się żywym pomnikiem ku czci Marszałka i jego żołnierzy. Najistotniejszą cześcią pomnika są podobizny tych, których dzisiaj nazywamy Ojcami Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. Właśnie w tym zawiera się przesłanie obelisku. Ono mówi nam, że do niepodległej Ojczyzny prowadziły różne ścieżki – militarne, z pola walk, dyplomatyczne oraz działalnosci politycznej i organizacyjnej. Dopiero ten wspólny wysiłek doprowadził do odbudowy państwa polskiego po 123 latach zaborów – mówił wcielający się w postać Piłsudskiego Andrzej Żmudzki.
Pomnik został ufundowany przez gminę Klucze, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz mieszkańców Bydlina. Jego autorem jest znany artysta – plastyk i rzeźbiarz Wiesław Nadymus. Na pomniku widnieją podobizny czterech zasłużonych dla historii odrodzonej Polski osób, które dzisiaj nazywamy Ojcami Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. -104 lata temu na polach Bydlina, Krzywopłot i Załęża toczyły sie walki. Naszą powinnością jest to, aby legionistom, któyrzy poszli w bój oddać cześć i honor. Obelisk łączy wiele dróg prowadzących do wolności – mówił wójt Bień.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości pod szkołą posadzono także Dąb Niepodległości „Józef Piłsudski”, pobłogosławiony przez papieża Franciszka.
Po mszy św., tradycyjnie odprawionej na cmentarzu w Bydlinie, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty pod pomnikiem legionistów.
Zwieńczeniem obchodów były artystyczne występy o tematyce niepodległościowej, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Bydlinie, Stowarzyszenia Otwarci z Bydlina, chóru „Enigma” pod dyrekcją Anny Gertner oraz zespołu „Ziemia Kluczewska” kierowanego przez Sławomira Włodarza.
Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.
{joomplu:82388}{joomplu:82357}{joomplu:82314}