etno 1

W niedzielne popołudnie w wolbromskim Domu Kultury odbył się Przegląd Tańców Ludowych EtnoWolbrom. Na scenie, obok miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” zaprezentowali się również goście z Oświęcimia – Zespół Pieśni i Tańca „Hajduki” oraz małopolska kapela „Raraszek”.

To był wieczór pełen wrażeń. Impreza powstała w celu przybliżenia mieszkańcom regionu lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez prezentację tańców ludowych. Dodatkowo w projekt realizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury, wpisały się warsztaty etnograficzne, prowadzone przez ostatnie tygodnie dla czterech Kół Gospodyń Wiejskich: z Łobzowa, Zarzecza, Gołaczew i Kalisia.

Jako pierwsi przed wolbromską publicznością wystąpili członkowie zespołu „Hajduki”. To wielopokoleniowy zespół od 50 lat działający przy Oświęcimskim Centrum Kultury, który z prezentacją swojego dorobku artystycznego objechał już właściwie całą Europę. Tylko w tym roku zespół koncertował na festiwalach w Austrii, Czechach i Rumunii, a już niebawem pojedzie również do Słowenii. Obecnie „Hajduki” to prawie setka tancerzy w wieku od 4 do 65 lat, występujący w czterech grupach wiekowych: Mini Hajduki, Małe Hajduki, Grupie Reprezentacyjnej i Old Boys. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Marek Pociennik.

etno 2

Po barwnych i przebojowych tancerzach z Oświęcimia, na scenie pojawili się młodzi, zdolni muzycy z kapeli „Raraszek”. Jej historia nie jest długa i sięga zaledwie ubiegłego roku, kiedy to czwórka znajomych podjęła decyzję o założeniu zespołu grającego muzykę małopolską. W repertuarze „Raraszka” nie brakuje krakowiaka, walczyka, polki, czy oberka. Wykonywane przez kapelę melodie z północnych i południowo-wschodnich rubieży Małopolski noszą najbardziej charakterystyczne cechy muzyki tanecznej, niescenicznej i niestylizowanej. Muzycy kompletują repertuar w oparciu o zapisy Oskara Kolberga oraz archiwalne nagrania Polskiego Radia. Mimo krótkiego stażu na scenie, zespół zdążył już zostać laureatem tegorocznej edycji konkursu „Stara Tradycja”.

etno 4

Na zakończenie, w dwóch częściach zaprezentowali się „Wolbromiacy”. Miejscowy Zespół Pieśni i Tańca od 39 lat jest wizytówką nie tylko Wolbromia, ale całego powiatu olkuskiego. Młodzi tancerze na co dzień ćwiczą i tworzą pod kierownictwem Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń. Formację tworzy obecnie 80 osób w wieku 9-25 lat, choć przez wszystkie lata działalności, przez zespół przewinęło się blisko 1000 osób. „Wolbromiacy” mają bardzo bogaty, blisko trzygodzinny program artystyczny. W swoim repertuarze posiadają przyśpiewki i tańce z siedmiu regionów Polski, tańce narodowe i te z innych zakątków świata, a także kompozycje taneczne i efektowne widowisko „Słowiański ogień”, inspirowane folklorem i kulturą słowiańską. Również i oni zjechali całą Europę, zdobywając najważniejsze nagrody na prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą.

etno 5

Niedzielny Przegląd Tańców Ludowych był zwieńczeniem projektu EtnoWolbrom, w ramach którego nieocenioną pracę wykonały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. W ostatnim czasie brały one udział w warsztatach etnograficznych prowadzonych przez Halinę Dudę – folklorystkę i regionalistkę. Kobiety z Łobzowa, Zarzecza, Gołaczew i Kalisia poznały tajniki haftowania, wykonania wieńca adwentowego, ozdób świątecznych i tradycyjnych potraw. Za zaangażowanie w warsztaty oraz całokształt działań prowadzonych przez cały rok z rąk swojej mentorki oraz dyrektora DK Piotra Gamrota, seniorki na zakończenie odebrały zasłużone prezenty, a niejako w rewanżu na do widzenia zaprosiły wszystkich uczestników imprezy na poczęstunek.

etno 3

Fot. DK Wolbrom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze