Od kilku dni wolbromska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej może pochwalić się nowoczesnym wozem bojowym. Olbrzymia scania zastąpi 12-letniego jelcza. Samochód trafił do wolbromskiej jednostki w ramach programu Bezpieczne Południe. Jego zakup był możliwy dzięki funduszom z Unii Europejskiej i budżetu województwa małopolskiego.
Nowa scania ma silnik o mocy 400 koni, napęd na cztery koła i dzięki temu poradzi sobie w każdych warunkach terenowych. Jest w stanie zabrać pięć tysięcy litrów wody, a pompy mogą podawać aż cztery tysiące litrów na minutę. Samochód posiada maszt oświetleniowy, którym można oświetlić teren w czasie akcji prowadzonych nocą.

Jest również wyposażony w kamerę cofania, która ułatwia manewrowanie nim na wąskich osiedlowych uliczkach i wśród zaparkowanych aut. Jak mówi dowódca jednostki, mł. brygadier Ireneusz Wolny, tak nowoczesny samochód przyda się w każdej sytuacji.
Wolbromscy strażacy-ratownicy nie kryją zadowolenia z nowego nabytku. Wczoraj przygotowali wóz do wyjazdu: montowali 10-metrową drabinę i przenosili sprzęt ze starego auta. Martwi ich jednak, że część sprzętu, który zamontowali w nowym wozie, jest już przestarzała. Przydałyby się nowe urządzenia, jak chociażby sprzęt do wykrywania gazów i butle tlenowe. Zdaniem Edwarda Rogala, komendanta olkuskiej PSP, 15 lat użytkowania to granica ich wytrzymałości. Strażacy widzą szansę na doposażenie ich w równie nowoczesny sprzęt.  Liczą na wsparcie samorządowców oraz firm z terenów objętych ich działaniem, czyli gmin Wolbrom i Trzyciąż.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze